آستان قدس با گردآوری بزرگترین رسانه‌های فعال سطح کشور بتواند نقش مهمی در مدریت رسانه‌های مردمی در این حوزه ایفا کند.

گروه فرهنگی ثامن پرس ـ علی کرد: یکی از مهم ترین جریانات سال های اخیر در جهان اسلام جریان پیاده‌روی اربعین است. در این رابطه همین‌قدر بس که رهبر معظم انقلاب اسلام به وضوح نام از این پیاده‌روی ‌می‌برند و همچنین دیگر مراجع به نه تنها تایید بلکه به تحسین و تشویق به شرکت در آن پرداخته‌اند. از زوایای دیگر نیز به اهمیت این پیاده به اندازه کافی پرداخته شده است و در این وجیزه نویسنده قصد ندارد به اهمیت این جریان برای جهان اسلام بپردازد.

مساله دیگر اما در رابطه با نوع مواجهه با این رویداد است. در این یادداشت سعی خواهم کرد کمی درباره نقش‌هایی که شهر مشهد و به طور مشخص آستان قدس رضوی می‌تواند در این پیاده روی داشته باشند، بپردازم.

هماهنگ‌کننده فعالان رسانه‌ای

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های پرداخت به هر حرکتی در جهان امروز جریان رسانه‌ای مرتبط با آن است. مسئولیت به وجود آوردن جریان رسانه‌ای را معمولا دو گروه رسانه‌های جمعی –mass media- و رسانه‌های شخصی و یا به ترجمان تکنولوژیک امروز شبکه‌های اجتماعی موبایلی به دوش می‌کشند.

به واقع جریان خبرنگاران مردمی در صحنه عملا رسانه‌های جمعی را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند و در بسیاری از مواقع قبل از آن که رسانه‌هایی مانند تلویزیون و یا حتی رسانه‌های اینترنتی کلاسیک بخواهند نسبت به اتفاقی واکنش دهند فیلم‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی بین مخاطبان دست به دست شده است.

نکته مهم اما در آنجاست که معمولا جریانات رسانه‌ای مردمی به تنهایی نمی‌توانند جریان مدیریت شده‌ای را به وجود بیاورند و عملا در هر جریانی یک مدیر بیرونی برای موثر و قدرتمند کردن فعالیت‌های رسانه‌ای وجود دارد.

تجربه سال های گذشته در اربعین نشان می‌دهد که بر خلاف انتظار موجود آنچه که اتفاق می‌افتد این است که عملیات رسانه‌ای اربعین با موفقیت چندانی مواجه نمی‌شود. کلیپ‌های تولید شده جریان رسانه‌ای اربعین معمولا نمی‌توانند بازدیدهای میلیونی به دست بیاورند و عملا در شبکه‌های مختلف با توجه به حجم سنگین عملیات رسانه‌ای دشمن در آن بازه با یک سانسور طرح‌ریزی شده رسانه‌ای مواجه می‌شویم.

مشکل اصلی قضیه به نظر می‌رسد در آنجا باشد که یک مرجع هماهنگ کننده برای این موضوع در جریان رسانه‌ای مشخصا جمهوری اسلامی برای مد یریت کردن جریان رسانه‌ای مردمی پیاده‌روی اربعین به چشم نمی‌خورد.

کمبود این هماهنگ کننده رسانه‌ای به نظر می‌رسد توسط جریانات رسانه‌ای فعال کشور مورد توجه قرار نگرفته است. از طرفی شاید هر کدام از غول‌های رسانه‌ای کشور که بخواهد چنین جریانی را دست بگیرد با حسادت دیگری مواجه شود.

به نظر می‌رسد در فاصله اندک باقی مانده تا پیاده روی اربعین، آستان قدس رضوی با توجه به نقش پدرگونه‌ای که می‌تواند در این حوزه ایفا کند و به عنوان نهادی که شان اجتماعی بسیار بالایی دارد، با گردآوری بزرگترین رسانه‌های فعال سطح کشور و حتی صدا و سیما بتواند نقش مهمی در مدریت رسانه‌های مردمی و در نتیجه شبکه‌های اجتماعی در این حوزه ایفا کند.

اتفاقی که احتمالا در مدت کوتاه باقی مانده توسط هیچ رسانه‌ای قابل اجرا نیست و ورود آستان قدس به این حوزه نه تنها می‌تواند به اعتبار این مجموعه در حوزه فعالیت‌های رسانه‌ای بپردازد بلکه باری را که بر روی زمین مانده است را به دوش کشیده است.

در رابطه با روش‌های اجرایی این قضیه خواهم نوشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: