حجت الاسلام رئیسی گفت: تخریب محیط زیست و تجاوز به بیت المال که امروز شاهد آن هستیم، ناشی از زیاده خواهی بشر، خود بزرگ بینی و منیت انسانی است.

به گزارش ثامن پرس، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، طی سخنانی در همایش محیط بانان برگزیده کشور که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، انتخاب سالروز میلاد ضامن آهو، حضرت ثامن الحجج(ع) به عنوان روز محیط بان را تناسبی ارزشمند خواند و گفت: مطابق آیات کلام الله مجید، خداوند زمین و آسمان ها را مسخر انسان قرار داده تا با رعایت بایدها و نبایدهای الهی، از منابع بهره برداری و زمینه رشد و تعالی خود را فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه رعایت قوانین و ضوابط حاکم بر طبیعت در محیط های مختلف برای تداوم حیات انسان ضروری است، افزود: اما طبق گزارش های سازمان ملل، آمریکا و قدرت های مستکبر جهان بزرگترین تخریب کنندگان محیط زیست هستند و با اموری هم چون دفن زباله های هسته ای و تخریب منابع طبیعی، حیات انسان و سایر موجودات زنده را با تهدید جدی مواجه کرده اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما معتقدیم قوانین حاکم بر طبیعت باید محترم شمرده شود، اظهار کرد: سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حفظ محیط زیست، نشان از اراده جدی نظام اسلامی برای حفظ آب، خاک، جنگل، منابع طبیعی و محیط زیست دارد و باید همه بخش ها خود را نسبت به این امر موظف بدانند و با اراده محکم، اجرای این سیاست ها را پیگیری کنند.

 

توسعه، فرع بر محیط زیست است

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید براینکه هر توسعه ای در کشور فرع بر محیط زیست است، تصریح کرد: هرگونه توسعه، کارخانه سازی، تولید و فعالیتی باید متناسب با شاخصه ها و حفظ چارچوبه های محیط زیست باشد.

وی با بیان اینکه مشکلاتی هم چون ریزگرد ها ناشی از مداخلات انسانی است، افزود: هیچ کس حق ندارد قوانین محیط زیست را نقض کند، چراکه حیات و توسعه ما نیز در گروه حفظ محیط زیست خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: همه متخلفان نسبت به قوانین محیط زیست باید بدانند که اراده نظام حفظ محیط زیست و برخورد با متخلفان در هر رده و جایگاهی است.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از فعالیت محیط بانان به عنوان کاری خطیر یاد و عنوان کرد: شما با مجاهدت هایتان، جان بر کف گرفته و در راستای حفظ گنجینه های ملی برای نسل های بعدی ایستاده اید.

دکتر معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز طی سخنانی در این جلسه با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست یک مسئله مهم بین المللی به حساب می آید، گفت: امروز محیط زیست در کنار جنگ، خشونت و نا امنی که بخش زیادی از جهان را در برگرفته، دغدغه اصلی جوامع و کشور ها به حساب می آید.

وی با تاکید بر اینکه آزمندی، حرص و زیاده خواهی بشر، ذخایر دنیا را با بحران مواجه کرده است، گفت: دنیایی که خداوند متعال مهد انسان ها قرار داده، گنجایش این همه بی رحمی، نابودی و تخریب حیات وحش و محیط زیست جانوری و کیاهی را ندارد و تداوم روند تخریب این ذخایر ارزشمند، حیات بشر را با مشکل مواجه می کند.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و رشیدیان، استاندار خراسان رضوی تعدادی از خانواده شهدای محیط بان و محیط بانان برتر کشور تجلیل به عمل آمد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: