دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی گفت:‌ ترویج معارف قرآنی و مکتب اهل بیت(ع) یکی از اولویت‌های مهم آستان قدس رضوی است که فعالیت‌های مختلف در حوزه آموزشی، پژوهشی، تربیتی و ... با محوریت علوم قرآنی در این آستان مقدس انجام شده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال حسینی گفت:‌ یکی از اهداف مهم در آستان قدس رضوی رسیدن به جایگاه الهام بخش، فعال و مؤثر در فضای کشور، منطقه و جهان اسلامی با اتکاء به معارف قرآن، سنت و سیره رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) و ترویج معارف قرآنی و حدیثی است که برای رسیدن به این هدف مهم، آستان قدس رضوی سعی کرده است مراکز برتر در زمینه قرآن و حدیث تاسیس کند. 
وی با اشاره به فعالیت 
اداره علوم قرآن و حدیث معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: تاکنون این اداره موفق شده است در پرتوی گسترش معارف قرآنی، کلاس‌های آموزشی با محوریت آموزش علوم قرآنی برگزار کند که تاکنون بیش از 543 هزار و 410 نفر مخاطب این برنامه‌های قرآنی بوده‌اند. 
وی به تشریح فعالیت آستان قدس رضوی در حوزه پژوهش علوم قرآنی پرداخت و گفت:‌ گروه قرآن 
بنیاد پژوهش‌های اسلامیآستان قدس رضوی از ابتدای فعالیت خود توانسته آثار پژوهشی مختلفی را منتشر کند که انتشار کتاب‌های «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» و «نصوص فی علوم القرآن» از مهم ترین آثار این گروه پژوهشی بوده است. 
حسینی فعالیت گروه حدیث بنیاد پژوهش های اسلامی را از دیگر فعالیت‌های آستان قدس رضوی در حوزه پژوهش قرآن و حدیث عنوان کرد و افزود:‌ در این گروه تاکنون بیش از هزاران جلد کتاب با موضوع حدیث منتشر شده است که انتشار کتاب‌های «موسوعه الحدیث النبوی عقیده و شریعه و خُلقاً» و «شرح نهج البلاغه» از مهم ترین آثار پژوهشی این گروه است. 
دبیر 
شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه تربیت مربیان و نیروهای برتر یکی دیگر از فعالیت‌های این آستان مقدس در زمینه نشر فرهنگ قرآنی است، افزود: 248 دانشجوی رشته قرآن و حدیث دانشگاه علوم اسلامی رضوی در حال تحصیل هستند و53 نفر فارغ التحصیل شده‌اند. 
وی ادامه داد: 10 نفر پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی و 11 نفر عضو هیئت علمی رشته قرآن و حدیث در مجموعه آستان قدس رضوی وجود دارند و 210 مربی قرآن در کارگاه‌های تخصصی آستان قدس رضوی از آموزش‌های آستان قدس رضوی بهره‌مند شده‌اند. 
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: آستان قدس رضوی با فعالیت در حوزه نشر تاکنون توانسته است بهترین تولیدات قرآنی و حدیثی را در جامعه منتشر کند که انتشار 460عنوان کتاب در زمینه علوم قرآنی و 11 عنوان کتاب در موضوع حدیث گواه این سخن است. 
وی با اشاره به طراحی و ارائه بهترین شیوه‌های آموزش معارف قرآنی در آستان قدس رضوی افزود: در حرم مطهر رضوی‌ برنامه‌های مختلف قرآنی به تناسب مخاطبان برگزار می‌شود که در نوع خود بی نظیر است که در این زمینه می‌توان به برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ مخاطب با مبلغان مذهبی در حرم مطهر رضوی و
مدارس امام رضا(ع)، برپایی کلاس‌های آموزش قرآن کریم ویژه کودکان در 10 استان کشور، اجرای مراسم اعتکاف در حرم مطهر رضوی، اجرای طرح‌های «آموزش خانواده و ارائه الگو مشاوره با رویکرد دینی»، «فعالان فرهنگی جوان»،‌ برنامه‌های «زیر سایه خورشید» در250 شهر از 31 استان کشور و 65 شهر از 14 کشور دیگر و برگزاری جشنوارهای کشوری (کتاب سال رضوی، دوسالانه تذهیب قرآنی، دوسالانه تصویرگری نیایش) و... اشاره کرد. 
حسینی با اشاره به اینکه آستان قدس رضوی همواره به فعالیت‌های قرآنی نگاهی خاص داشته و در این راستا تلاش‌های بسیاری کرده است، افزود:‌ هر ساله آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان سعی می‌کند در نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت حضور یابد که امسال نیز آستان قدس رضوی حضوری پررنگی در یازدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد و بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت تهران داشت. 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: