تولیت آستان قدس رضوی آموزش و پروش را متولی هدایت انسان‌ها و تربیت نسل دانست و بر لزوم به‌روزرسانی روش‌های تربیتی و بهره‌گیری از ابزارهای نوین برای تربیت اسلامی نسل نوجوان و جوان در مواجهه با تهاجم فرهنگی غرب تأکید کرد.

به گزارش ثامن پرس، حجت‌الاسلام‌ سید ابراهیم رئیسی در دیدار با فرهنگیان برگزیده قرآنی سراسر کشور در تالار ولایت حرم مطهر رضوی، امور تربیتی را از محوری‌ترین مسائل مرتبط با وجود انسان‌ها خواند و با طرح این سؤال که تربیت چیست، گفت: تربیت، احیای تمایلات عالی نفسانی انسانی است و معلمان و مربیان می‌توانند این تمایلات عالی را در آدمی احیا کنند.

وی با بیان اینکه آموزش‌ و پرورش را نباید یک مجموعه اداری و سازمانی همچون دیگر وزارتخانه‌ها و ادارات دانست، اضافه کرد: آموزش‌ و پرورش تنها یک وزارتخانه یا سازمان نیست، این ارگان متولی هدایت انسان‌ها و تربیت نسل آینده است، بنابراین توجه نیز به آن باید ویژه باشد و تمامی لوازم و مستلزمات مورد نیاز آن فراهم شود.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به تهاجم فرهنگی غرب علیه ارزش‌های الهی جوامع اسلامی، خاطرنشان کرد: امروز شبیخون فرهنگی غرب، تمام باورها، سنت‌ها، اندیشه‌ها، افکار و اعتقادات جوامع اسلامی را مورد هجوم قرار داده، هجومی که از حیث کمیت، تنوع و کیفیت فوق‌العاده گسترده است.

رئیسی مصون‌سازی جامعه و جوانان در پرتو قرآن و آموزه‌های اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) را تنها راهکار مقابله با تهاجم فرهنگی معرفی و تصریح کرد: امروز تنها راه مصونیت جامعه و به‌خصوص نسل جوان در این تهاجم بی‌رحمانه و ناجوانمردانه فرهنگی، پناه جستن به نور قرآن و آموزه‌های ائمه هدی(ع) است و در این میان زیارت یکی از بهترین روش‌هاست.

وی با تأکید بر اینکه نظام ارتباطی نوین دنیا، نظام‌های تربیتی را نیز بسیار پیچیده کرده است، گفت: اگرچه اصول و مبانی تربیت با گذشته تفاوتی نکرده، اما روش‌های تربیتی باید به‌روز شود، امروز قطعاً دیگر آن روش‌های تربیتی قدیمی، پاسخ‌گوی شرایط جامعه نیست.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تلاش‌های دشمن در عرصه جنگ نرم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دشمن در حال ذائقه‌سازی در جان‌ و دل‌هاست که این امر سبب تحمیل فرهنگ استبدادی و استعماری غرب می‌شود.

رئیسی با بیان این مطلب که امروز فرهنگ اسلامی، ایرانی مورد تهاجم گسترده قرار گرفته است، ایفای صحیح وظیفه از سوی آموزش‌ و پرورش را بسیار سرنوشت‌ساز معرفی و اظهار امیدواری کرد: سمت‌ و سوی تعلیم و تربیت هر روز بیش‌ از پیش در کشور در مسیر اسلام و آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد.

وی در فراز دیگری از سخنان خود به آیات ابتدایی سوره مبارکه الرحمن اشاره و با طرح این سؤال که چرا در سوره‌ الرحمن ابتدا «عَلَّمَ‌الْقُرْآنَ» بیان‌ شده و سپس «خَلَقَ الْإِنْسَانَ»، توضیح داد: این ترتیب «عَلَّمَ‌الْقُرْآنَ» و «خَلَقَ الْإِنْسَانَ» به آن معناست که انسانیت بشر جز در پرتوی ارتباط با قرآن، وحی و عبودیت خداوند شکل نمی‌گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ارتباط با قرآن و عترت را موجب نورانیت و تعالی آدمی خواند و ابراز داشت: به هر میزان که آدمی در مسیر آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) گام بردارد، به همان میزان از نورانیت الهی برخوردار و به جایگاه مورد سجود قرار گرفتن فرشتگان نزدیک می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه ارسال رسول و کتب مبارک به‌واسطه رحمانیت خداوند بوده است، ابراز داشت: جلوه رحمانیت حضرت حق، هدایت بشریت است، که ارسال پیامبران به‌عنوان انسان‌های کامل و قرآن به‌عنوان کتاب کامل، در پرتوی همین رحمانیت بوده است.

وی گفت: بر اساس آیات و روایات انسان دو خلقتی بوده، ابتدا آفرینش جسم و دیگری آفرینش جان، که شاید جمله «فتبارک‌الله احسن الخالقین» به سبب آفرینش جان و در هم‌آموزی دو بعد حیوانی و الهی در آدمی بوده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: