تولیت آستان قدس رضوی گفت: همواره ضدیت با استکبار جزو سیره و سلوک زندگی پیشوایان دین بوده و یک گفتمان واحد میان تمام اولیای دین وجود داشته که دعوت به توحید و عدالت اجتماعی و مبارزه با استکبار و تلاش برای حاکمیت حق بوده است.

به گزارش ثامن پرس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در مراسم گرامیداشت شهدای محله سیدی مشهد، فرهنگ اسلام و تشیع را مدیون آموزه‌های امام صادق (ع) معرفی کرد و گفت: تفسیر، حدیث، کلام، فقه و همه علوم اسلامی مدیون مکتب امام صادق(ع) است، محبت و دوست داشتن از ابتدایی ترین حقوق آن حضرت و ائمه اطهار (ع) بر گردن مسلمانان است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با طرح این سؤال که راه ایجاد این محبت نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام چیست پاسخ داد: آگاهی از معرفت و کمالات و شناخت فضایل وجودی آن بزرگواران اولین و مهم ترین راه است. اینکه اسلام تأکید بسیاری بر محبت اهل بیت (ع) دارد، مرادش محبت صرف نیست؛ زیرا محبت مقدمه و مؤخره‌ای دارد.

وی ادامه داد: مقدمه آن، کسب معرفت نسبت به اهل بیت (ع) و مؤخره آن اطاعت و تبعیت از ایشان است. بنابراین منظور از محبت اهل بیت(ع)، محبتی است که سرچشمه‌اش، معرفت باشد و منجر به اطاعت و تبعیت از آن حضرات شود.

تبیین جریان امامت و ولایت

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه تمام حضرات معصومین (ع) بر دعوت انسان‌ها به توحید و یکتا پرستی، اطاعت از باید و نبایدهای الهی و تثبیت مقام ولایت برای بشریت تاکید داشتند، عنوان کرد: امام صادق(ع) نیز مانند دیگر امامان، محور برجسته‌ی دعوتش را موضوع «امامت و ولایت» و «استکبارستیزی» قرار داده بودند.

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه در اسلام پس از توحید به هیچ امری به اندازه معرفت به «امامت» تاکید نشده است، خاطرنشان کرد: از آن سبب معرفت به ائمه اطهار (ع) و ولایت مورد تأکید است که راه گم نشود. چراکه در طی طریق حق، شیاطین مختلفی در کمین هستند و انسان اگر بخواهد در این مسیر دچار چرخش و انحراف نشود، تنها راهش معرفت و شناخت نسبت به حضرات معصومین (ع) است.

 

ضدیت با استکبار، اصول اساسی اسلام است

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ضدیت با استکبار را یکی از اصول مهم دین اسلام برشمرد و گفت: همواره ضدیت با استکبار جزو سیره و سلوک زندگی پیشوایان دین بوده و یک گفتمان واحد میان تمام اولیای دین وجود داشته که دعوت به توحید و عدالت اجتماعی و مبارزه با استکبار و تلاش برای حاکمیت حق بوده است.

 

وی افزود: هیچکدام از امامان و پیشوایان الهی با ظلم سازش نکردند، اگرچه ممکن است روش‌های متفاوتی را استفاده کرده باشند اما ارزش‌ها هیچگاه تغییر نکرده، گفتمان تمام امامان تاکید بر ولایت الهیه و مبارزه با ظلم و طاغوت بوده است.

 

گفتمان مشترک امام و رهبری

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به گفتمان مشترک حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: اندیشه‌ها، راهبردها و آموزه‌های رهبری همان گفتمان حضرت امام خمینی (ره) است و بین این دو نمی‌توان تفاوت قائل شد.

وی ادامه داد: مراقبت از حدود و ارزش‌های اسلامی‌، اهتمام بر حفظ هویت و اصالت ارزش‌های الهی، رعایت عدالت در تمام شئون زندگی انسانی و ضدیت با ظلم و استکبار جهانی از جمله گفتمان‌های امام و رهبری است که مبتنی برگفتمان اسلام و ائمه اطهار (ع) می‌باشد.

 

مردم متدین ایران پشتیبانان همیشه در صحنه نظام اسلامی

تولیت آستان قدس رضوی مردم متدین ایران اسلامی را پشتیبانان همیشه در صحنه نظام مقدس اسلامی دانست و گفت: حضور همیشگی مردم در عرصه‌های مختلف موجب عزت و سربلندی این نظام الهی بوده است، چه در عرصه حضور در جبهه‌های حق علیه باطل، چه دفاع از حرم و حریم و چه حضور با بصریت در عرصه‌های مختلف سیاسی، مردم همواره پشتیبان نظام و کشور بوده‌اند.

وی در پایان با بیان اینکه بزرگترین رسالت و مأموریت ما خدمتگذاری به مردم است، اظهار کرد: بنده شأن خادمی مردم را برای خود قائل هستم، بدون تردید هر گره‌ای از زندگی مردم گشوده شود رضای حضرت رضا(ع) را به دنبال خواهد شد، لذا نسبت به اختلافاتی که در رابطه با برخی املاک و اراضی وجود دارد بنای ما بر این است که تدبیری اندیشیده شود تا در کمترین زمان ممکن ضمن رعایت نظر واقف و حقوق موقوفه مشکلات مردم نیز برطرف شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: