عضو شورای عالی انقلاب فرهنگیگفت: امورات مالی باید کاملا شفاف باشد؛ برخی فکر می‌کنند نهادهایی که متولی دین هستند نباید مورد انتقاد و سوال قرار بگیرند.

به گزارش ثامن پرس، حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش «حرم، پایگاه فرهنگ و بصیرت» با موضوع بازخوانی منویات امام راحل و رهبر انقلاب به آستان قدس رضوی که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: در پیام و نامه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری به آستان قدس به اصول مختلفی اشاره شده که یکی از آنها تاکید بر نشر درست معارف امام رضا(ع) و دیگر اهل بیت(ع) است زیرا گاهی اگر زمینه درست را نشناسیم دچار خطا می‌شویم و صرف پول زیاد در اماکن زیارتی به جای معارف، تاثیر زیادی ندارد.

وی افزود: از دیگر اصولی که آستان قدس باید به آن توجه کند مسئله حقوق مظلومان است و حرم امام رضا(ع) نباید جایگاه ویژه‌ای برای اغنیا و اشراف باشد زیرا در منطق توحیدی هیچ‌کس مالک حقیقی چیزی نیست و در تولید، توزیع و مصرف باید عدالت رعایت شود. کمک به مستضعفین نباید تنها در حد اهدای غذا به آنها باشد، بلکه آستان قدس باید برای ایجاد اشتغال آنها صنایع و مزارع ایجاد کند.

رحیم پور ازغدی با بیان این که سلامت مالی نیز از موضوعات مهم است زیرا هر جا پول زیاد است خطر سوء استفاده و فساد مالی وجود دارد اظهار داشت: در منطق امام رضا(ع) تمام کارمندان نهادهای مالی باید پاسخگو باشند و هیچ‌کس مصون نیست، زیرا مال خداوند و مردم است. امورات مالی باید کاملا شفاف باشد؛ برخی فکر می‌کنند نهادهایی که متولی دین هستند نباید مورد انتقاد و سوال قرار بگیرند اما طبق روایات این نهادها نیز باید امر به معروف و انتقادها را پذیرا باشند چون قداست‌شان بیشتر است.

وی ادامه داد: میلیون‌ها زائر طی سال به مشهد سفر می‌کنند و این شهر بیشترین میزان سفر مذهبی و زیارتی را به خود اختصاص داده است، علاوه بر این، آستان قدس مکانی متبرک  است و باید نسبت به سایر نهادهای کشور، شفاف‌تر و پاسخگوتر و سریع‌الحساب‌تر باشد چرا که ثروت موجود در آستان قدس به خدا و حق‌الناس تعلق دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به توجه خاص امام رضا(ع) به شعرا خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) به شعر دعبل توجه خاص نشان دادند زیرا شعر، هنر روز آن زمان بود و اگر امام رضا(ع) در جامعه کنونی بودند ارزش ویژه‌ای برای کارهای هنری قائل می‌شدند و در عرصه‌های مختلف هنر و رسانه کادرسازی و تربیت نیرو انجام می‌دادند.

رحیم پور ازغدی در پایان با بیان اینکه سیاست و حکومت ذاتاٌ سکولار نیست، افزود: امام رضا(ع) با حکومت بنی عباس سازش نکردند بلکه آن‌ها را مجبور به تغییر گفتمان کردند و این سبب ایجاد انشعاب در حکومت بنی عباس شد.

وی تاکید کرد: اگر به اصل انقلاب بازگردیم نباید از آمریکا بترسیم بلکه باید از بی‌برنامگی‌های خودمان بترسیم، دهه 60 اوضاع کشور بسیار بدتر از اکنون بود اما محکم ایستادیم و پیروز شدیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: