همایش مدیران فرهنگی کشور و 15 شهر نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران با قرائت پیام معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نیشابور آغاز به کار کرد.

سیّد عباس صالحی در این پیام اظهار داشت: طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران یکی از برنامه‌های این وزارتخانه در ترویج کتاب‌خوانی است که، توانست امواج غرورآفرینی از فعالیت‌های صادقانه و اصیل را در سطح شهرستان‌ها نمایان سازد.

وی با بیان اینکه هیچ رسانه‌ای در رساندن فرهنگ به رسایی کتاب نیست، آورده است: رسانه‌های دیگر اعم از دیداری و شنیداری و یا حتی ابزارهای قدرتمند سبک زندگی مثل معماری، غذا و لباس، هر یک به رساندن فرهنگ به لایه‌های مختلفی از جامعه و پیشبرد اهداف آن کمک کرده‌اند، اما خوب که بنگریم تکیه همه این‌ها را به کتاب می‌بینیم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همایش مدیران فرهنگی سراسر کشور در نیشابور تصریح می‌کند: به دعوت نیشابور، دومین پایتخت کتاب ایران، گروهی از مدیران و کارشناسان گرد هم می‌آیند؛ این گردهمایی فرصتی تازه و یگانه برای هم‌اندیشی و تبادل تجربه است تا به سطوح جدیدی از شناخت نظری و تجربه عملی برسیم.

صالحی مهم‌ترین مسأله این همایش آموزشی را این‌گونه توضیح می‌دهد: باید بتوانیم به زبان مشترکی در میان اجزای مختلف هر شهر برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی برسیم؛ بتوانیم برنامه‌ها را در گستره‌ای ملی طراحی و اجرا کنیم و با ارائه گزارش به محافل فرهنگی بین‌المللی دستاوردهای فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در سطح جهانی عرضه کنیم.

در این مراسم همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تندیس ویژه و حکم پایتختی کتاب ایران را از شهر اهواز به مقامات شهر نیشابور تقدیم کرد.

همایون قنواتی در هنگام اهدای این تندیس و حکم گفت: دوستداران کتاب و نهادهای مدنی تلاش فراوانی را درزمینه گسترش کتاب در چارچوب اجرای طرح پایتختی کتاب به اجرا درمی‌آورند. ما دستاورد این تلاش‌ها را در اهواز دیده‌ایم و اکنون بسیار خشنودم که این لوح و تندیس را به نیشابور، شهری ریشه‌دار در فرهنگ و تمدن ایران‌زمین تقدیم کنم.

عباس کرخی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور نیز طی سخنانی در این همایش تأکید کرد: شبکه پایتختی کتاب ایران میان 15 شهر نامزد نهایی این دوره پایتختی کتاب تشکیل شده که با حمایت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد فعالیت رسمی خود را از همین همایش آغاز خواهد کرد.

در افتتاحیه این همایش همچنین اجرای خیام‌‌خوانی برخی دانش‌آموزان که در طرح «چلّه چارانه» و حفظ رباعیات خیام موفقیت داشتند، اهدای لوح پایتختی کتاب به شهردار و سرپرست فرهنگ و ارشاد نیشابور و رونمایی از کتاب‌های «نیشابور؛ فلزکاری در اوایل دوره اسلامی ـ نیشابور؛ در عصر ترکان و نیشابور؛ برخی ساختمانه اوایل اسلام» ترجمه و نوشته «هادی بکائیان» و «مهر از شهر راز» تألیف «مهدی کوثری» از دیگر برنامه‌های جنبی این رویداد بود.

نیشابور در سال 95 به‌عنوان دومین پایتخت کتاب ایران برگزیده شده و گردهمایی آموزشی برنامه‌ریزی فرهنگی در زمینه توسعه فرهنگ مطالعه در همین راستا و به دعوت این شهرستان طی روزهای 19 الی 21 تیر 95 در اردوگاه بین‌المللی شهید رجائی باغرود این شهر برگزار می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: