مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: از ابتدای امسال ۹ نفر که عمدتا مسیحی و اروپایی بودند در حرم مطهر رضوی به دین اسلام مشرف شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید محمدجواد هاشمی‌نژاد درباره آخرین آمار ورود زائران غیر ایرانی به حرم مطهر رضوی اظهار داشت: در سال گذشته در مجموع یک میلیون و 800 هزار نفر غیرایرانی به حرم مطهر مشرف شدند در حالی که امسال در 5 ماهه اول سال حدود 2 میلیون زائر عراقی داشتیم و به همان میزان می‌توان گفت حضور زائران اردوزبان و آذربایجانی نیز رشد تقریبا 2 برابری نسبت به سال گذشته داشته است.

وی افزود: شرایط منطقه‌ای و اقتصادی از جمله دلایل این افزایش حضور زائران غیرایرانی در حرم مطهر امام رضا(ع) است ضمن اینکه در این راستا برنامه‌های فرهنگی متعدد و اجتماعات عظیمی از ملیت‌های مختلف برگزار شده و آثاری را به 7 زبان زنده دنیا تولید و ترجمه کرده‌ایم.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در اربعین و دهه آخر ماه صفر امسال شاهد استقبال قابل توجه زائران خارجی بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) به ویژه از کشورهای شبه قاره هند و آسیای میانه بودیم و پیش بینی می‌شود به طور کلی تا آخر امسال آمار زائران خارجی مشرف شده به حرم مطهر به رقم 3 میلیون نفر و حدود 2 برابر سال قبل برسد.

هاشمی‌نژاد درباره ملیت بیشترین زائران خارجی حرم مطهر رضوی تصریح کرد: بیشترین این زائران از کشورهای عرب‌زبان هستند که شامل 8-7 ملیت مختلف عربی شده که اکثریت آنان از کشور عراق هستند پس از آن کشورهای شبه قاره هند به ویژه پاکستان، افغانستان و هندوستان قرار دارد علاوه بر این امسال از آذری زبانان نیز کاروان‌های بزرگی به حرم مطهر مشرف شدند که حجم جمعیتی آن تقریبا یک و نیم برابر گذشته بود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال 9 نفر در حرم مطهر رضوییه دین اسلام گرویدند، گفت: این افراد عمدتا مسیحی و از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلستان و غیره بودند که برخی از آنان تحقیقات و مطالعات بسیار جامع و کاملی درباره دین مبین اسلام انجام داده بودند به طوری که یک فرد تازه مسلمان شده آلمانی برای اینکه بتواند اطلاعات بیشتری در اینباره به دست بیاورد و منابع گسترده‌تری را مطالعه کند، زبان فارسی را نیز فراگرفته بود.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: