سخنگوی شورای نگهبان گفت: در جلسه این هفته ‎شورای نگهبان طرح اصلاح قانون صدور چک اعاده‌شده از سوی شورا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، عباسعلی کدخدایی با اشاره به دستور جلسه هفته جاری شورای نگهبان گفت: در جلسه این هفته ‎شورای نگهبان طرح اصلاح قانون صدور چک اعاده‌شده از سوی شورا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

نمایندگان در جلسه علنی روز ۱۳ آبان مجلس شورای اسلامی با اصلاح تبصره یک ماده ۸ طرح اصلاح قانون صدور چک، اعاده شده از شورای نگهبان موافقت کردند.

بر اساس این اصلاحیه، در ماده ۸ ناظر به الحاق ماده ۲۱ مکرر به قانون، تبصره یک به صورت زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱ در مورد چک‌هایی که پس از گذشت دوسال از لازم الاجرا شدن این قانون صادر می‌شوند، تسویه چک صرفا در سامانه تسویه چک (چکاوک) طبق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه و در وجه دارنده نهایی چک بر اساس استعلام از سامانه صیاد انجام خواهد شد و درصورتی که مالکیت آن‌ها در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، مشمول این قانون نبوده وبانک‌ها مکلفند از پرداخت وجه آن‌ها خودداری نمایند.

در این مورد صدورو پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع است وثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پیش نویسی چک خواهد بود. چک‌هایی که تاریخ صدور آن‌ها قبل از زمان مذکور باشد، تابع قانون زمان صدور می‌باشد.

 

 

به نقل از میزان

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: