مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: 85 درصد ظرفیت سدهای این استان خالی است و فقط 15 درصد آن آب دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد علایی افزود: هم اکنون 237 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای خراسان رضوی جمع شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود 10 درصد کاهش دارد.

وی مقدار آب ورودی به سدهای خراسان رضوی را در سال جاری حدود 9 میلیون متر مکعب اعلام و بیان کرد: توان ذخیره سازی سدهای بزرگ و در حال بهره برداری استان در مجموع یک میلیارد و 572 میلیون مترمکعب است. یک میلیارد و 211 میلیون مترمکعب از این مقدار مربوط به سد مشترک ایران و ترکمنستان 'سد دوستی' است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: با وجود بارندگیهای خوب پاییز امسال، به دلیل کاهش ذخایر برف طی دهه های گذشته و در نتیجه کاهش آبهای سطحی همچنان بخش زیادی از ظرفیت سدهای خراسان رضوی خالی است.

وی کاهش بارندگی، تغییر در نوع بارش و افزایش حرارت را از عوامل تاثیرگذار بر کاهش آبهای سطحی خراسان رضوی ذکر و بیان کرد: آب رودخانه ها نیز به دلیل بارش اندک برف در این استان کاهش یافته است.

خراسان رضوی دارای 29 سد در حال بهره برداری در تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، سرخس، نیشابور، کلات و فریمان است.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: