هنوز 48 ساعت از چاپ نامه دانش آموز اهل "گرو" ازروستاهای توابع کلات (که درباره وضعیت معیشت خانواده و مردم روستایش با تیتر «اگربرف ببارد کارمان تمام است ») نگذشته که سیلی از تماس های مردمی به سمت روزنامه خراسان سرازیر می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، انتشار نامه این دانش آموز حالا در فضای مجازی نیز دست به دست در حال چرخیدن است و از دیگر نقاط کشور از جمله تهران، اصفهان و جنوب کشور نیز تماس هایی با روزنامه گرفته می شود. بعضی از نهاد ها  نیز با خواندن متن این نامه و اخبار منتشر شده مربوط به این موضوع پای کار آمده اند .حالا حسن ،این دانش آموز کلاتی با نوشتن این نامه به روزنامه خراسان نگاه های زیادی را به سمت روستای  محل تولدش در کلات جلب کرده است .

تعدادی از افرادی که با روزنامه خراسان تماس گرفته اند، دغدغه زیادی برای انجام سریع کارها دارند و برای تسهیل در کمک رسانی به مردم این روستا، خواستار مراجعه حضوری به این روستا هستند.
هزینه خرید آهن
یکی از افرادی که با تحریریه روزنامه تماس گرفته است،  می گوید : « نباید حتی یک لحظه هم معطل کرد.هوا کم کم در حال سرد شدن است. باید قبل از باریدن برف به کمک خانواده این دانش آموز و دیگر مردمی که در این روستا زندگی می کنند بشتابیم. من در مشهد بنگاه معاملات املاک دارم و حاضرم هزینه خرید آهن چند خانه را تقبل کنم ».
فرد دیگری که شغل اش عایق کاری پشت بام  است، در تماس با روزنامه خراسان می گوید : «من حاضرم به این روستا بروم و به صورت رایگان تا چند روز کار کنم و سقف چند خانه را که مشکل دارد، ایزوگام کنم تا شاید کمی از مشکلات مردم این روستا کم شود.»
در بین افرادی که با تحریریه تماس می گرفتند،کسانی بودند که قصد داشتند به صورت حضوری به روستای گرو  مراجعه کنند و بعد از آشنایی با شرایط این روستا برای ساخت و ساز منازل دیگری که شرایط مشابهی دارند، اقدام کنند.
حضور گروه های جهادی در روستا
همچنین روز گذشته برای باخبر شدن از روند مشارکت های مردمی و مسئولانی که برای انجام کمک های خیرخواهانه شان به این روستا مراجعه کرده اند با معلم  روستا تماس می گیریم که افروزی در این باره  می گوید: در همان روز چاپ نامه این دانش آموز در روزنامه خراسان ، تعدادی از مسئولان همچون رئیس آموزش و پرورش شهرستان کلات، فرمانده سپاه کلات و دو گروه از قوچان و چناران  به روستای گرو آمدند . علاوه بر این تعداد زیادی از مردم از نقاط مختلف استان برای مشارکت در تعمیر سقف های آسیب دیده این روستا با بنده تماس گرفتند. این روستا خانه های قدیمی زیادی دارد که شرایط مشابه با خانه این دانش آموز را دارند و از طرفی مشکلات دیگری هم در این روستا وجود دارد که روستاییان با آن دست و پنجه نرم می کنند.»این معلم که عضو دهیاری روستای گرو است، 
می افزاید: « از روزی که نامه این دانش آموز در روزنامه خراسان چاپ شده، تعداد زیادی از گروه های فضای مجازی این نامه را باز نشر داده اند. روزی که خبرنگار روزنامه خراسان برای تهیه گزارشی میدانی به این روستا آمد تا شرایط روستا را مشاهده کند، شاید هیچ کدام از ما انتظار این حجم حمایت از سمت مردم را نداشتیم. اما حالا تعداد تماس های تلفنی زیاد و دغدغه مردم این روستا درباره سوز و سرمای زمستان و فروریختن سقف خانه هایشان کمتر شده است امیدوارم با ادامه یافتن این حمایت ها هر چه سریع تر کار تعمیر سقف خانه روستاییان شروع شود .وی ادامه می دهد: از مسئولان هم تقاضا داریم برای حل مشکلات معیشتی مردم روستای گرو و دیگر روستاهای شهرستان کلات که وضعیت مشابهی دارند، تدابیری بیندیشند.این روزها تعداد زیادی از مردم با من تماس می گیرند و اعلام می کنند که آماده همکاری هستند و اصرار دارند طوری برنامه ریزی کنیم که آن ها هم بتوانند در این امر خیر شرکت کنند.مردم با این تماس ها ثابت کردند حتی در سخت ترین لحظات هم می شود امیدوار بود و از مهربانی این مردم نا امید نشد». طبق اطلاعات رسیده به روزنامه خراسان،مسئولان استانداری نیز برای رسیدگی به وضعیت روستای گرو به فرماندار و بخشدار شهرستان کلات نامه هایی فرستاده اند تا ضمن انجام بررسی های لازم برای تعمیر سقف ساختمان محل زندگی این دانش آموز و دیگر ساختمان هایی که در این روستا شرایط نامناسبی دارد، مصالح ساختمانی لازم را فراهم کنند.همچنین تعداد زیادی از شهروندان با ارسال پیام ،ابراز همدردی کردند و درخواست کمک به اهالی این روستا را داشتند.
نکته قابل تامل
درخور ذکر است که کمک های مردمی به صورت نقدی تا روز گذشته حدود شش میلیون تومان بوده است. هر چند که در این بین خیران و گروه های مردمی برای کمک های  غیر نقدی به خصوص در زمینه به سازی و ترمیم منازل اهالی این روستا اعلام آمادگی کرده اند اما نکته قابل تامل این است که برای رسیدگی به مشکلات اهالی این روستا نیازبه  کمک های بیشتری است که نهاد های حاکمیتی یا منابع دیگر باید برای کمک رسانی پا پیش بگذارند  و در مواجهه با این قبیل موضوعات حساسیت بیشتری به خرج دهند.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: