همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، نمایشگاهی از کتاب چاپی، عکس و آثار ماندگار دوران جنگ تحمیلی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گشایش یافت.

به گزارش ثامن پرس؛ در این نمایشگاه ادوات مرتبط با دوران دفاع مقدس همچون پلاک‌های رزمندگان، کوله‌پشتی، سربند‌های مزین به عبارت یا زهرا(س) و یا ابوالفضل العباس(ع)، فانوس، جانماز، عکس‌های شهدا و ... به نمایش درآمده است.

در یک بنر نیز دوران 8 سال دفاع مقدس از آغاز تا پایان به‌طور خلاصه‌وار روایت شده و آمارهایی مانند تعداد شهدای روحانی، دانش‌آموز، معلم و ارتش، تعداد مفقودالاثرها، تعداد شهرهای مورد تهاجم، تعداد عملیات‌ها، شرح کوتاه قطعنامه 598 و ... ذکر شده است.

مجموعه‌ای از صحنه‌های بی‌بدیل مرتبط با جنگ نیز در قالب عکس‌های متنوع بر روی تخته شاسی‌ها به تصویر کشیده شده است. به طور نمونه می‌توان به مرثیه‌سرایی حاج صادق آهنگران در دوران دفاع مقدس، مراسم تشییع شهدای جنگ تحمیلی در حرم مطهر امام رضا(ع)، حضور رزمندگان در مناطق جنگی، تبلیغات در دوران دفاع مقدس، وداع رزمندگان قبل از عملیات در جبهه و ... اشاره کرد.

همچنین حدود یکصد عنوان کتاب چاپی بیانگر ابعاد گوناگون دوران دفاع مقدس مانند خاطرات رزمندگان، مواضع کشورهای دیگر درباره جنگ عراق با ایران، نقش گروه‌های مختلف در جنگ تحمیلی و ... در معرض دید عموم قرار گرفته است.

روند جنگ ایران و عراق، جنگ نفت‌کش‌ها، جاده استراتژیک فاو-بصره، پیوند دو فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس، عملیات ثامن الائمه(ع)، نقد و بررسی روند پایان جنگ، نقش زنان در دفاع، کارنامه نبردهای زمینی، رایحه زهرآگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه و ... برخی از عناوین این کتاب‌ها به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است، نمایشگاه ویژه دفاع مقدس، از 31 شهریور تا 7 مهر 1395، در طبقه همکف کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی پذیرای عموم علاقه‌مندان است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: