باوجود فهرست کردن جدولی بلندبالا از پروژه های دولتی به ارزش بیش از ١٠٠٠میلیارد تومان، تاکنون رقم ناچیزی از آن اختصاص یافته است.

به گزارش ثامن پرس؛ وعده‌ها و برنامه‌هایی که برای مشهد٢٠١٧ قرار بود در بخش عمرانی هزینه شود، حکایت همان ضرب‌المثل معروف «بی‌مایه فطیر است!» که با وجود فهرست کردن جدولی بلند بالا از پروژه‌ها، اعتبارات مورد نیاز تامین نشده و این پروژه‌ها بر زمین مانده‌اند!

اما و اگر مسئولان برای تامین اعتبارات پروژه‌های مشهد٢٠١٧

به گزارش خبرنگار ما، هر چند تا آغاز رویداد مشهد ٢٠١٧ که در این سال مشهد «پایتخت فرهنگ اسلامی» خواهد بود، چیزی بیشتر از ۴ماه نمانده است، اما هنوز مسئولان و متولیان در حوزه اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های مصوب و از قبل برنامه‌ریزی شده، در اما و اگر تامین اعتبار هستند؛ اعتباری که تحقق رقم میلیاردی آن با رویکردی که متولیان تاکنون در اجرای پروژه‌های مشهد٢٠١٧ در پیش گرفته‌اند، دور از انتظار است.

چنانکه برای ۱۰۷پروژه عمرانی مصوب برای مشهد ٢٠١٧، مقدوری معاون امور عمرانی استانداری خراسان‌ رضوی از اعتباری بالغ بر ۱۶۷۹میلیارد تومان سخن به میان آورده و می‌گوید:«آخرین جمع‌بندی مربوط به پروژه‌ها در ستاد عمرانی مشهد ۲۰۱۷، شامل ۱۰۷پروژه در چهار کارگروه و زیرمجموعه با اعتبار ۱۶۷۹میلیارد تومان در ستاد عمرانی مشهد است که بر اساس اولویت‌بندی، فعالیت‌ها برای اجرای آن‌ها در دست انجام و پیگیری ظ است.»

با توجه به این حجم اعتبار زیاد، معاون استاندار اجرای تمامی این پروژه‌ها را بر عهده بخش دولتی نمی‌داند و عنوان می‌کند:« از مجموع ۱۶۷۹ میلیارد تومان، ۱۱۴۰ میلیارد تومان مربوط به اعتبارات دولتی، ۲۷۴میلیارد تومان

مربوط به نهادهای عمومی غیردولتی، ۱۵۱میلیاردتومان تسهیلات و ۱۱۳ میلیاردتومان مشارکت بخش خصوصی است که در این مجموعه پروژه‌ها تعریف شده و تامین مالی را برعهده دارند.»

اظهارات وی در حالی است که از هزار و ١۴٠میلیارد تومان اعتبارات دولتی در نظر گرفته، تاکنون رقم ناچیزی تخصیص یافته که در حد تعیین مشاور، طراحی لوگو، برگزاری نشست‌ها و... بوده و هنوز برای اجرای پروژه‌هایی نظیر طراحی فضای شهری، تملک خانه‌های تاریخی بافت اطراف حرم مطهر رضوی و احیای آن‌ها، ایجاد ره‌باغ‌ها، مسیر ویژه زیارت، کریدور تاریخی‌فرهنگی، ارتقای حمل و نقل ریلی، زمینی و هوایی و سایر پروژه‌ها اعتبار مورد نیاز تخصیص نیافته است.

معاون استاندار همچنین در سال جاری از پیشنهاد ۹بندی استانداری خراسان‌رضوی به ستاد ملی شهرسازی مشهد ۲۰۱۷ در وزارت راه و شهرسازی و به دبیری «پیروز حناچی» به نمایندگی از «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود که تامین اعتبار طرح‌های نظیر طرح راهبردی جامع و تفصیلی ویژه توس از جمله آن به شمار می‌رود و در عین حال از قطعی‌شدن این پیشنهاد هم خبری نشد.

استاندار خراسان رضوی هم که در مکاتبات جداگانه با وزارتخانه‌های مختلف، پیشنهاد سهم اعتبارات دستگاه‌های اجرایی استان از خراسان رضوی را از محل بودجه مستقل آنان از ٨ به ١٠درصد داده بود و حتی در بازه زمانی از اختصاص بخشی از اعتبارات استانی به پروژه‌ها و برنامه‌های مشهد ٢٠١٧ سخن گفته بود، در نهایت به دلیل کمبود اعتبارات این مکاتبات هم راه به جایی نبرد.

وعده‌های‌ بزرگ «وزارت راه»، هم در اول راه ماند!

جالب اینکه پیش‌تر در ستاد عمرانی مشهد ۲۰۱۷، وزیر راه و شهرسازی پروژه‌های عمرانی بزرگی برای مشهد٢٠١٧ وعده داده بود که از جمله آن به ایجاد قطار حومه‌ای محور مشهد و دسترسی به شهر جدید بینالود، بهسازی ایستگاه راه‌آهن مشهد، برقراری ارتباط بین ایستگاه راه‌آهن و خط مترو، چهاربانده کردن مسیر ریلی مشهد به تپه سلام، کریدور فرهنگی‌تاریخی مشهد اشاره کرد که تمام این پروژه‌ها در حد حرف باقی‌مانده است و در حالت خوش‌بینانه اگر از امروز هم اعتبارات مورد نیاز برای اجرای آن‌‌ها تامین شود و عملیات عمرانی با سرعت انجام شود، باز هم تا چهار ماه آینده که رویداد مشهد پایتخت فرهنگی اسلامی فرامی‌رسد، این پروژه‌ها آماده نخواهند شد.

در این میان اقدام انجام شده برای برخی از این پروژه‌ها درنهایت به امضای تفاهم‌نامه منجر شده است که از این دست تفاهم‌نامه‌ها برای ارتقای زیرساخت‌های مشهد کم نداریم که صدها مورد تاکنون در بایگانی وعده‌های مسئولان مانده‌اند.

جلسه هیئت دولت برای مشهد٢٠١٧ هم ره‌آوردی نداشت

شورای سیاست‌گذاری رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» نیز با تشکیل جلسه هیئت دولت به ریاست دکتر روحانی در اوایل مردادماه سال جاری، به بحث برنامه‌ها و لزوم آمادگی مشهد برای سال٢٠١٧ پرداخت اما از برگزاری این شورا با حضور رئیس هم در عمل چیزی نصیب مشهد نشد.

رئیس‌ جمهوری در این جلسه ضمن توصیه به دستگاه‌های ملی و استانی برای تلاش بیشتر برای رویداد مشهد٢٠١٧، دستور داد با توجه به مرکزیت خراسان و مشهد در میان مردم منطقه، باید از این سال برای توسعه زبان فارسی، ارتباط بیشتر با فارسی‌زبانان و دنیای اسلام استفاده شود. همچنین برای توسعه فرهنگی، حمل و نقل و زیرساخت‌های شهر مشهد دستگاه‌های ملی و استانی اقدام کنند.

این دستور رئیس جمهور برای توسعه فرهنگی، حمل و نقل و زیرساخت‌های شهر مشهد در حالی مطرح شد که درباره تامین اعتبارات مورد نیاز برای اجرا شدن این موارد سخنی به میان نیامد و در این جلسه هیئت دولت، رقمی نیز برای پروژه‌های مشهد٢٠١٧مصوب نشد؛ چنانکه در برنامه بودجه سال٩۵ نیز علی‌رغم وعده از پیش داده شده برای اختصاص ردیف بودجه اختصاصی برای مشهد ٢٠١٧، این چنین ردیفی در بودجه نیامد و باز هم توجه به پایتخت معنوی کشور از نگاه دولت در حد حرف باقی ماند.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: