معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: استقلال کشورها با این وضعیت استثمار مدرن در فضای مجازی به شدت در خطر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، امیر خوراکیان ظهر امروز در نخستین همایش از سلسله همایش‌های حقیقت مجازی با عنوان «چالش‌های مجازی و انقلاب اسلامی و تجربه‌نگاری» که در تالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار داشت: طبق آیات قرآن، مراقبت از ترفندها و مکر دشمن بخشی از معنای تقوا و مراقبت است و طبیعی است که حمله دشمن فقط در عرصه نظامی نیست و به ویژه با پیشرفت علم و فناوری برنامه‌ریزی‌ها و ترفندها بسیار پیچیده‌تر شده و به همین خاطر از آن به جنگ نرم تعبیر می‌شود. 

وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنرانی ارزشمند خود در ورزشگاه آزادی، آثار فضای مجازی را به آثار بمب شیمیایی تشبیه کردند چرا که بمب شیمیایی تخریب ظاهری نداشته اما آثاری کشنده‌تر از جنگ‌های نظامی دارد که نشان از اهمیت این حوزه است. 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی فضای تصریح کرد: فضای مجازی فضایی تکنولوژی‌محور است و پایه آن را فناوری ارتباطات و اطلاعات تشکیل می‌دهد. این تکنولوژی مولد بسیاری از فناوری‌های دیگر نظیر پردازش است و همچنین تکنولوژی‌های دیگری مثل نانو به کمک آن می‌آیند و آن را به خدمت می‌گیرد. 

خوراکیان یا بیان اینکه در نسل‌های آینده اتصال جای خودش را به ارتباط می‌دهد، گفت: ما اکنون برای ورود به فضای مجازی احتیاج به وسیله‌ای برای اتصال داریم اما در نسل آینده با استفاده از پیوند تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات با دیگر تکنولوژی‌ها، دیگر چنین نیست و آزمایشاتی درباره آن انجام شده؛ بنابراین مهم است که ارزش یک فناوری را در ارتباط با فناوری‌هایی دیگر دریابیم. 

وی با اشاره به اینکه در این فضا تولید، پالایش، ذخیره‌سازی پردازش و توزیع داده رخ می‌دهد، ادامه داد: این فضا در تعامل با انسان اصطلاحاً سپهر‌هایی مثل سپهر رسانه‌ای، آموزشی، اطلاعاتی، سرگرمی، خدماتی، تجاری و غیره را براساس قابلیت‌های فضای مجازی ایجاد می‌کند که در این میان متاسفانه متوسط مصرف و استفاده ما از فضای مجازی برای سرگرمی بیشتر از متوسط جهانی است. 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر اهمیت کارکردهای فضای مجازی، تصریح کرد: اگر به کارکردها توجه نشود ممکن است دائماً نگاهی سلبی به این فضا داشته باشیم؛ در این راستا کارکرد ارتباطی، خدماتی، اطلاعاتی و سرگرمی مهم‌ترین کارکردهای فضای مجازی است.  

خوراکیان افزود: فضای مجازی دیدگاه 360 درجه‌ای به ما می‌دهد چرا که افزایش سرعت، تحرک بالا، همگرایی فناوری‌ها و ابزارها، زیست‌بوم انسان و اشیا بودن از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این عرصه است. 

وی خاطرنشان کرد: در سال 2009 در دنیا 7 سیستم‌عامل وجود داشت و اندرویدی‌ها در آن سال کمتر از 5 درصد را در دست داشتند اما آمریکایی‌ها کاری کردند که در سال 2016 این آمار تغییر کرد و  84.8 درصد سیستم عامل‌های دنیا اندروید شدند یعنی 84 درصد کل اتفاقاتی که در میدان این بازی رخ دهد در اختیار این سیستم است و پس از آی‌او‌اس قرار می‌گیرد که آن هم در اختیار آمریکا است. 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی درباره اهمیت پیام‌رسان‌ها در فضای مجازی گفت:  واتس‌آپ در 109 کشور پیام‌رسان اول است؛ پس از آن مسنجر و وایبر قرار دارد که هرسه متعلق به آمریکا است؛ در این میان پیام‌رسان لاین در رتبه چهارم است اما نفوذ جهانی ندارد و در خود کشور چین مورد استفاده است؛ بنابراین عمده پیام‌رسان‌های جهانی نیز آمریکایی است. 

خوراکیان خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین استفاده‌ها از فضای مجازی جستجو است که در این زمینه 78 درصد از حجم جستجوی جهانی متعلق به گوگل است و 98.5 درصد از جستجوهایی که در ایران انجام می‌شود نیز از طریق گوگل است؛ اهمیت این امر به طوری است که در سال 2001 از 5 شرکت برتر اقتصادی دنیا تنها یکی از آنها در حوزه فضای مجازی فعال بود اما در سال 2016 هر پنج شرکت نظیر مایکروسافت، اپل، آمازون و غیره در این حوزه فعالیت دارند که در این میان برای مثال شرکت اپل سالانه هزار میلیارد دلار درآمد دارد. 

وی افزود:  50 درصد اقتصاد فضای مجازی در دنیا مربوط به 4 شرکت اول است آیا این انحصار نیست؟ رابطه آن‌ها با استقبال و هویت دینی و ایرانی ما چیست؟ بیت کوین ارزش 160 میلیارد دلاری دارد و در 50 کشور مورد استفاده قرار گرفته در حالی که متولی و قوانین حاکم بر آن مشخص نیست. 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: ما کارگران عرصه‌هایی شدیم که که دیگران برای ما چیدند؛ کاربر بی‌نقشی که در این فضا بازی می‌کنیم اما نمی‌توانیم در اصل موضوع نقشی داشته باشیم؛ فضای مجازی آرام و بدون سروصدا سبک زندگی، نگاه، اعتقادات و اطلاعات  افراد را تغییر می‌دهد. 

خوراکیان با بیان اینکه هویت‌ها در فضای مجازی متکثر می‌شوند، گفت: انسان‌ها در فضای مجازی، نسبی می‌شوند؛ چارچوب‌ها و بایدها و نبایدها تحت تاثیر فضای مجازی دگرگون می‌شود بطوری که بسیاری از مواردی که در فضای واقعی امری بد شناخته می‌شود در فضای مجازی اینگونه نیست.

وی خاطرنشان کرد: هوش مصنوعی و پیشرفت آن به سمتی پیش می‌رود که ما در آینده دیگر در فضای مجازی چیزی به نام زبان نداریم بنابراین بطوری کلی کارکرد مطلوب آن ابزاری برای استعمار و استثمار نوین و مدرن است استثماری که در آن دیگر برای تصرف کشورها نیاز به جنگ نیست بلکه اقتصاد، آموزش، بیمه و تمام زندگی آنها را وارد پلت‌فرم مدنظر خود می‌کند. 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی افزود: این خدمات و شئون حاکمیت، ضامن استقلال است اگر کسی از بیرون این خدمات را بدهد و ما از آن استفاده کنیم آن وقت دیگر شهروند کجا هستیم؟ براساس خواست چه پشتوانه فکری و اعتقادی زندگی می‌کنیم؟ این مسئله‌ای است که اهمیت دارد‌.

خوراکیان درباره تاثیر فضای مجازی بر رسانه تصریح کرد: از سال 2009 تا 2018 استفاده از تلویزیون از متوسط 180 دقیقه در روز  به 146 دقیقه رسیده و استفاده از اینترنت از میانگین 48 دقیقه به 157 دقیقه در روز افزایش داشته است. 

وی ادامه داد: فیسبوک 2 میلیارد مخاطب دارد اما نظارتی بر آن وجود ندارد؛ هویت‌ها نامعلوم و همه تولیدکننده محتوا هستند. ربات‌ها نیز ایفای نقش می‌کنند و براساس هوش مصنوعی لایک یا حتی پیام می‌‌گذارند و در واقع آن چیزی که می‌خواهد را برای من و شما می‌سازد و ما را در خود غرق می‌کند. برای مثال در انتخابات آمریکا ربات‌ها و هوش مصنوعی برای نامزدها در راستای گرفتن رای هر ایالت براساس ذائقه آنان،  پیام تولید می‌کردند.  

خوراکیان خاطرنشان کرد: قانونگذاری در فضای مجازی چگونه است؟ چه کسی متولی است؟ آمریکایی‌ها از طریق شرکت‌های بزرگ برای مردم کدخدایی می‌کنند بطوری که ما از قدم اول که وارد فضای مجازی شویم برای ثبت دامنه و ساخت ایمیل از سرویسی استفاده می‌کنیم که در اختیار آنها است بنابراین آن چیزی که  صورت مسئله اصلی است چپاول بزرگی است که در حال اتفاق است.

وی با اشاره به اهمیت استقلال ما در این عرصه گفت: مقام معظم رهبری در یک سخنرانی 25 بار بر موضوع استقلال تاکید کردند. استقلال برگرفته از مبانی امام، انقلاب و معارف دینی و به معنای رد سلطه پذیری است که مقام معظم رهبری از آن به معنای آزادی به مقیاس یک ملت تعبیر کردند که این استقلال با این وضعیت استثمار مدرن در فضای مجازی به شدت در خطر است. 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی درباره اهمیت حوزه علمیه در مقابله با این عرصه گفت: نخستین رسالت حوزه حفاظت از استقلال و هویت دینی کشور است لذا حوزه باید تحولات فضای مجازی را درک و بررسی کند و آثار آن را در عرصه‌های مختلف براساس مبانی دینی بسنجد. 

خوراکیان ادامه داد: آموزش و فرهنگ‌سازی، تولید محتوا برای پاسخگویی به شبهات و محتوای ایجابی و همچنین توجیه مردم برای همراهی با سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی در این عرصه از دیگر مواردی است که باید در آن وارد شد در این راستا ما می‌توانیم سرویس‌های ملی در فضای مجازی ایجاد کنیم اما اگر همراه با حضور مردم نباشد فایده‌ای ندارد. 

وی خاطرنشان کرد: در واقع منظور ما صرف‌نظر کردن از این امکانات نیست اما باید برای کارکردها ظرفیت‌سازی کنیم و به بهانه کارکرد کلاهی بزرگ در عرصه استقلال، دانش و هویت بر سر ما نرود و گرفتار چپاول بزرگ نشویم‌ بنابراین حوزه باید در این فضا علمداری کند و فکر نکند که فضای مجازی بحثی فنی است و باید اهل فن وارد شوند چرا که در اصل موضوعی معرفتی فلسفی و تغییر در مفاهیم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: