تابلو فرش شجره طیّبه با طرح محرابی درختی و مزین به آیه تطهیر، تبلیغ و اکمال دین، در میان بیش از یکصد تخته قالی و قالیچه در موزه فرش آستان قدس رضوی جلب نظر می‌کند.

به گزارش ثامن پرس؛ در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، افزون بر یکصد تخته قالی و قالیچه از نفیس‌ترین شاهکارهای هنری دوره صفویه تاکنون، در معرض نمایش است که در این میان تابلوفرشی فوق‌العاده زیبا با طرح محرابی درختی و مزین به شجره طیبه‌ای که تعداد برگ‌های آن به تعداد سال‌های عمر شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بوده و 63 نام از نام‌های خداوند درون آن‌ها بافته شده است، از زیبایی خاصی برخوردار است.

محمد تاجی با بیان اینکه مفهوم این شجره طیّبه در آیه 24 سوره مبارکه ابراهیم ذکر شده افزود: در این آیه شریفه، خداوند کلمه طیبه را به درختی پربار و تنومند تشبیه کرده که دارای ریشه‌ای محکم و استوار است و شاخه‌های انبوه و فراوانش پهنه آسمان را فرا گرفته و چون فصل باردهی آن فرا رسد، میوه‌های بسیارش هر بیننده‌ای را به شگفتی می‌آورد.

تاجی در بیان دیگر ویژگی‌های ارزشمند این اثر هنری بیان کرد: 14 گل آفتاب‌گردان که نماد 14 معصوم است، در میان برگ‌های آن قرار دارد، داخل حاشیه دور محراب سه آیه معروف تبلیغ، اکمال دین و تطهیر بافته شده و در گلدانی که این درخت در آن ریشه دارد سوره کوثر آمده است.

وی ادامه داد: همچنین در دو طرف طاق محراب دو روایت منقول از امام محمد باقر علیه‌السلام در باب عدالت نوشته و بافته شده است، با این مفهوم که عدالت شاخص‌ترین عنصر حکومت و ولایت اهل بیت علیهم‌السلام است. حاشیه این اثر نفیس نیز مزین به شعر شاعر معروف معاصر، استاد شهریار درباره عدالت حضرت علی‌ علیه‌‌السلام است و در بالای محراب صلوات و سلام خاصه حضرت زهرا سلام الله علیها و اولاد او نقش شده است.

تاجی مدت بافت این اثر چشم نواز را یک سال دانست و خاطرنشان ساخت: جنس آن، تار، پود، و پرز آن ابریشم است، 14 رنگ در آن به کار برده شده و در ابعاد 85 در 140 سانتی‌متر توسط خانم سیده فریده موسوی بافته شده است.

گفتنی است موزه تخصصی فرش آستان ‌قدس رضوی یکی از گنجینه‌های تخصصی در میان موزه‌‌های آستان‌قدس رضوی است که با داشتن سه طبقه فضای نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی در زیربنایی به مساحت 6 هزار و 647 متر مربع یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان و بزرگترین موزه تخصصی فرش در خاورمیانه به شمار می‌رود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: