جانشین سپاه قدس گفت: نیروهای مرکز آموزشی امام رضا(ع) علاوه بر آموزش اصول نظامی‌گری، افرادی دارای فرهنگ انقلاب اسلامی و تربیت شده مکتب دین را هستند که هر کدام در صحنه‌های مختلف اثرگذار بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سردار اسماعیل قاآنی در مراسم اولین یادواره 52 شهید مرکز آموزشی امام رضا(ع) که در جمع خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و بسیجیان برگزار شد، گفت: مرکز آموزشی امام رضا(ع) جزء باسابقه‌ترین و پرافتخارترین مراکز آموزشی در کشور است. 

وی با اشاره به اینکه زندگی شهدای ما در دو مقطع اثرگذاری داشته، ادامه داد: یک مقطع، موقعی است که از خانه تصمیم به شرکت در جهاد می‌گیرند و ساک‌شان را می‌بندند و عازم میدان نبرد می‌شوند که در همین مقطع قبل از اینکه به میدان نبرد رفته با دشمن جنگیده باشند همین که تصمیم می‌گیرند و اراده می‌کنند جزء مجاهدان فی‌سبیل‌الله محسوب می‌شوند و خداوند متعال برای جهاد در راه خدا، برگه آزادی از آتش را به آنان می‌دهد.

جانشین سپاه قدس گفت: شهدای عالی مقام مرحله‌به‌مرحله مراتب اوج گرفتن را طی می‌کنند تا به مقصد نهایی خودشان که شهادت فی سبیل الله است، برسند.

وی تأکید کرد: شهید با شهادت خود، فصل جدیدی را شروع می‌کند و بخش مهمی از اثرگذاری شهدا بعد از شهادت‌شان است.

سردار قاانی گفت: این فداکاری، اخلاص، پاکی‌ها و از همه چیز گذشتن در راه خدا ختم به شهادت می‌شود و اثرگذاری این شهادت روی تک تک کسانی است که در کنار این شهدا حضور داشتند فصل دوم زندگی شهدای عالی مقام محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه هر دو مرحله زندگی شهدا قابل درس گرفتن است، تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر اعتبار  شان مقدس دارد، بخشی از آن به این شهدای عالی مقام برمی‌گردد که این جور با ارزش زندگی کردند و همه وجود خودشان را در راه خدا تقدیم کردند.

وی با بیان اینکه شهدای این مراکز آموزشی ویژگی‌های خاصی نسبت به سایر شهدا دارند،گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران، با شرایطی بحرانی مانند ترورها، تحرکات ضدانقلاب در شهرهای مختلف به ویژه در کردستان روبه‌رو بودیم و در این بحران‌ها اولین کسانی که مسؤلین تصمیم می‌گرفتند برای مقابله با این بحران‌ها اعزام کنند، بچه‌های مراکز آموزش بودند زیرا افرادی کارورزیده، آموزش دیده و آماده به کار و ذهن تشکیلاتی داشتند.

وی تصریح کرد: فرماندهان گردان‌های اوایل جنگ تحمیلی در سوسنگرد و قبل از فتح بستان از آموزش‌دیدگان این مراکز آموزشی بودند که با استعداد و توانایی‌هایی که داشتند به میدان نبرد رفتند با تدبیر و برنامه ریزی میدان نبرد را اداره می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه مسؤولیت اول آموزش‌دیدگان مراکز آموزشی، تربیت انسان بود، افزود: ظاهر مراکز آموزشی سپاه این طور بود که آموزش سلاح دارند و تاکتیک و بخش‌های مختلف نظامی آموزش می دهند ولی با نگاه عمیق‌تر متوجه می‌شویم که اینجا مدرسه انسان‌سازی است و کلاس اسلحه‌شناسی و رزمایش‌ها اینها مقدمه و بهانه بود.

جانشین سپاه قدس بیان کرد: مرکز اموزشی امام رضا(ع) در ظاهر 52 شهید دارد ولی تعداد بسیاری زیادی از شهدا شاگردان این مکتب و این مرکز بودند و اینجا تربیت شده‌اند و آن عصاره و جوهره‌ای که داشتند به کار گرفتند و در میدان‌های مختلف اثرگذار بودند و به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه سه ویژگی شهدا باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، افزود: اولین ویژگی، عمل به تکلیف است؛ مربیانی که در مراکز آموزش انسان تربیت می‌کنید باید افراد تکلیف‌مدار در سپاه تربیت کنیم زیرا کسی که برای ادای تکلیف کار می‌کند شب و روز نمی‌شناسند و سختی و سستی آن‌ها را از کار باز نمی‌دارد.

سردار قاآنی بیان کرد: دومین ویژگی شهدا این است که با تمام انرژی و توان شان کار می‌کردند  و ما نیز در حد استطاعت‌مان باید هرکجا و هر موقعیتی هستیم به میزان استطاعت برای نظام جمهوری اسلامی ایران کار کنیم.

وی ادامه داد: سومین ویژگی شهدا این است که در حین اینکه مشغول به‌کار هستند، توکل به خدا و توسل به ائمه معصومین(ع) داشتند که ما باید به تاسی از این شهدا این ویژگی‌ها را در خودمان تقویت کنیم.

برگزاری یادوراه با هدف زنده نگهداشتن یاد شهدا

فرمانده مرکز آموزشی امام رضا(ع) در ادامه گفت: امشب اولین یادواره 52 شهید مرکز آموزشی امام رضا (ع) خراسان با هدف گرامیداشت نام و خاطره این شهدا در این مرکز آموزشی برگزار شد.

سرهنگ فولادی با اشاره به اینکه مرکز آموزش امام رضا(ع) از اولین مراکز تربیت در خراسان بزرگ بوده است، افزود:در این مرکز آموزشی تاکنون فرماندهان و پاسداران زیادی مورد تربیت قرار گرفته‌اند و این مرکز در سال 1356 تاسیس شد.

وی ادامه داد: از سال 1356 تا سال 1389 این مرکز آموزشی با توجه به هدف آن به تربیت و آموزش نیروها با هدف پاسداری بود که با تغییر رویکرد دشمن از جنگ سخت به جنگ نرم ماموریت ما در این مراکز تغییرکرد و در اختیار سازمان بسیج قرار گرفت که در این مرکز به تربیت نیروها برای مقابله با جنگ نرم مشغول شده‌ایم.

 فرمانده مرکز آموزشی امام رضا(ع) گفت: امروزه کشور ما به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز دارد که امیدواریم برگزاری یادواره ها، برای تحقق آن موثر باشد. 

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: