درباره قیمت گوشت قرمز که با وجود روند نزولی قیمت دلار، درحال گران شدن است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، جزو کدام قشر هستید؟ اگر در زمره آن‌هایی هستید که قصابی‌ها را از فهرست فروشگاه‌های موردنظر خود حذف کرده‌اند که هیچ؛ اما اگر همچنان توانایی خرید گوشت قرمز را دارید احتمالا تماشای صعود بی‌سقوط قیمت گوشت قرمز، «چرا»های متعددی را به ذهنتان متبادر کرده است. بر اساس آمار سازمان صمت، قیمت ران گوسفندی بدون چربی در یک ماه اخیر با ١۴ درصد افزایش، از ۶٣ هزار تومان به ٧٢ هزار تومان رسیده است. تا دو‌سه ماه پیش می‌شد توجیه‌ها را پذیرفت و گفت که نرخ دلار روی هزینه تمام‌شده پرورش دام، اثر گذاشته است. ٢ ماه است که نرخ دلار رو به کاهش است و اگر این عامل مؤثر بود، باید قیمت گوشت قرمز، اگر نگوییم کم می‌شد، دست‌کم ثابت می‌ماند. باید پذیرفت که تاریخ مصرف این توجیه به اتمام رسیده است. همین‌طور خروجی برخی جلسات استانی که با وجود برگزاری مستمر، مغلوب یکه‌تازی قیمت‌ها به نظر می‌رسند محل تردید است.

قصابی‌ها گران‌فروش نیستند

منکر تخلف برخی قصابی‌ها نیست با وجود این، با استناد به آمار بازرسی‌های انجام شده، می‌گوید که علت افزایش قیمت‌ها را نباید در قصابی‌ها واکاوی کرد. کارشناس مسئول بازرسی سازمان صمت خراسان رضوی اضافه می‌کند: از ابتدای سال تا انتهای ماهی که گذشت، ۴٨١۵ مورد بازرسی از قصابی‌ها انجام و منجر به تشکیل ٣٢٩ پرونده به ارزش بیش از ٢٠٠ میلیون تومان شده است. مهدی مقدسی این را هم می‌گوید که برخلاف تصور عموم، عمده تخلفات، مورادی مثل درج نکردن قیمت و صادرنکردن فاکتور خرید بوده است، نه گران‌فروشی. او ادامه می‌دهد: فضا رقابتی است، قدرت خرید مردم هم پایین آمده است و این ٢ عامل به خودی خود، عرصه را بر گران‌فروشان تنگ می‌کند. استدلال مهدی مقدسی با قیمت‌ها جور درمی‌آید. اگر رشد ٢۵ درصدی قیمت هر کیلوگرم دام زنده و رسیدن به نرخی حدود ٣١ هزار تومان را بپذیریم، قیمت لاشه به چیزی حدود ۵۵ تومان بالغ می‌شود. قیمت ران، حدود ١۵ درصد بیش از این رقم یعنی ۶٣ تومان می‌رسد که با احتساب حداکثر سود قانونی خرده‌فروش، قیمت ٧٢ هزار تومان برای هر کیلو‌گرم حاصل می‌شود؛ یعنی همان چیزی که در بازار می‌بینیم. دلیل این رشد را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد.

 بدون اسم لطفا

یکی از مسئولان اقتصادی استان که مایل نیست نامش بیان شود برای افزایش قیمت گوشت قرمز به ویژه نوع گوسفندی آن، به دلایلی جالب توجهی اشاره می‌کند. وی کمبود عرضه دام زنده را دلیل اصلی بیان می‌کند و می‌گوید: هر چقدر قیمت دام زنده زیاد شود، ٢ برابر این مقدار به قیمت تمام شده گوشت در سطح عرضه افزوده خواهد شد. به زعم وی کمبود عرضه دام زنده نیز ناشی از ٢ عامل است، یکی افزایش خروج دام زنده از استان و دیگری خریدهای کلی است که در شرایط کنونی تأثیر خود را به روی قیمت‌ها نشان می‌دهد.

تخمینی که این مقام آگاه دارد، خرید روزانه بین ٣٠٠ تا ۴٠٠ رأس دام زنده سبک از سوی یکی‌دو فرد مشخص است و می‌گوید: این موضوع تذکر معاونت دادستانی به اداره کل پشتیبانی امور دام را نیز به همراه داشته است. این مقام مسئول ادامه می‌دهد: پیشنهاد مشخص ما به چنین مجموعه هایی این است که خریدهای عمده خود را از خارج استان تأمین کند تا فشار کمتری روی بازار داخلی بیاید.

 خریداران عمده

دیگر مسئولان اقتصادی عضو ستاد تنظیم بازار نیز از دلایل یادشده آگاه هستند. مثل مدیرکل پشتیبانی امور دام که می‌گوید: نهادی که هر روز خریدهای عمده از بازار دام سبک استان انجام می‌دهد، در حال اخذ مجوزهای لازم برای تأمین نیاز خود از خارج کشور است. احمد دلقندی به چرایی افزایش قیمت‌ها در یک ماه اخیر پاسخ روشنی نمی‌دهد. دلایلی که او می‌گوید چیزهایی است از قبیل افزایش نرخ کرایه حمل‌ و افزایش جهانی قیمت نهاده‌ها؛ همچنین به کاهش دام مولد از سال ٩۴ اشاره می‌کند که افزایش توزیع گوشت گوساله از ابتدای سال به میزان ١٠٠٠ تن هم هنوز نتوانسته کمبود گذشته را جبران کند. وی ادامه می‌دهد: قبلا گوشت را از استرالیا و مدتی از کشورهای آسیای میانه تأمین می‌کردیم اما به دلیل برخی محدودیت‌ها، فعلا این نیاز از افغانستان تأمین می‌شود. او قبول دارد که قیمت دام در خراسان رضوی پایین‌تر از بقیه‌ استان‌هاست و دراین‌باره می‌گوید: حرف و حدیث در مورد خروج دام زیاد است، آمار را باید دامپزشکی بدهد اما به نظرم این تفاوت قیمت آن‌قدر نیست که انگیزه خروج دام زنده را از استان فراهم کند. با محدودیت صدور دام به دیگر استان‌ها نیز مخالف است و همچنان معتقد است خراسان رضوی به عنوان تولیدکننده، باید نیاز دیگر استان‌ها را تاأمین کند. چقدر دام زنده به صورت رسمی از استان خارج می‌شود و آیا این میزان نسبت به پارسال رشد داشته است؟ مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی پاسخ به این سؤال راهبردی را به احصای آمار موکول می‌کند. احمد شریعتی کاهش عرضه دام زنده را تا حدودی طبیعت این فصل می‌داند و معتقد است: الان فصل زاد و ولد دام‌هاست، بنابراین عرضه به بازار کم می‌شود.

تشدید برخورد با قاچاقچیان

افزایش قیمت گوشت پس از آنکه تأثیر خود را بر بازار و مصرف ‌کننده نشان داد، تبدیل به دستور کار جلسه ستاد تنظیم بازار استان شد. خروجی این جلسه، خبری بود که به نقل از مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری روی خروجی تارنمای استانداری قرار گرفت و اذعان تلویحی به خروج دام از استان داشت. علی رسولیان گفته است با افرادی که به خارج کردن غیر مجاز دام یا گوشت قرمز از استان -که عموما در مسیر قاچاق قرار می‌گیرد، اقدام می‌کنند به شدت برخورد می‌شود.

او به تصمیماتی اشاره کرد که برای تعدیل قیمت‌ها اتخاذ شده است. تصمیماتی که این ضرب ‌المثل را به ذهن متبادر می‌کند: «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.» 

 

 

به نقل از شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: