رئیس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: وقایع دی‌ماه ۵۷ مشهد دستمایه تولید آثار هنری انقلابی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، میثم مرادی بیناباج اظهار داشت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم و مشهد و خراسان یک تاریخچه و ظرفیت متمایزی در به ثمر رساندن انقلاب داشته است. 

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی افزود: تاریخ نشان داده هنرمندان رشته نقاشی جزو نخستین هنرمندانی بودند که در همراهی انقلاب اسلامی خلق اثر کردند و این تجربه شیرین، تجربه‌ای قابل تکرار است.

مرادی با بیان اینکه می‌توان که حس خاطره‌انگیز و حماسی رخدادهای آن زمان را با نگاهی نو بازسازی کرد، گفت: در این راستا نهادی مثل حوزه هنری که در حوزه هنر انقلاب فعالیت می‌کند وظیفه دارد علاوه بر اینکه از طرح‌ها و ایده‌ها حمایت کرده از هنرمندان نیز برای تولید این مضامین دعوت و زمینه را فراهم کند.

وی تصریح کرد: بخشی از وقایع و رخدادهای شاخص انقلاب اسلامی به واسطه برخورداری شهر مشهد از مردم و چهره‌های فعال انقلابی نظیر مقام معظم رهبری، شهید کامیاب، آقای شریعتی و غیره، در این شهر اتفاق افتاده و بسیاری از جریان‌ها از مشهد آغاز شده یا به اوج رسیده است.

 مرادی ادامه داد: وقایع 23 آذر و به‌ویژه نهم و دهم دی ماه 57 بزرگترین رخدادهای تاریخی مشهد در جریان پیروزی انقلابب اسلامی بوده و صحنه‌ها و خاطرات تراژیک و حماسی بسیاری از آن روزها باقی مانده که پر از جزئیات تصویری و مفهومی همراه با پیام است و اگر بتوانیم با پژوهش آنها را استخراج کنیم می‌تواند دستمایه تولید آثار هنری انقلابی باشد.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی با بیان اینکه تاکنون به دلیل بی‌توجهی دستگاه‌های هنری و عدم معرفی درست به هنرمندان توجه لازم به این مهم صورت نگرفته است، افزود: اگر بتوانیم اسناد و عکس‌های این وقایع را به عنوان منبعی برای الهام تصویری در اختیار اساتید نقاش قرار دهیم با تکنیک خود می‌توانند جلوه‌ای از آن واقعه را در قالب آثار هنری فاخر به تصویر بکشند. 

 

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: