مدیر امور منابع آب مشهد از شناسایی ۱۲۰۰ مورد چاه غیرمجاز آب در سطح این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد برزویی اظهار داشت: از مجموع یک میلیون و 500 هزار متر از سدهای استان، 15 درصد پر بوده و 85 درصد مصرف شده و لازمه تامین آب هم حفظ کیفیت آب شرب بوده و کاهش آب مخزن سبب پائین آمدن کیفیت هم می‌شود که باید به دنبال راهکاری برای رفع این مشکل باشیم.

وی افزود: حجم آب سد دوستی 163 میلیون متر مکعب بوده و از ابتدای امسال 19 میلیون متر مکعب آب مصرفی و ذخیره‌سازی شده داشته‌ایم؛ همچنین 180 میلیون متر مکعب حجم سد کارده بوده و از در 8 ماهه نخست امسال 7 میلیون و 540 هزار متر مکعب آب مصرفی و ذخیره‌سازی شده را در این سد داشته‌ایم.

مدیر امور منابع آب مشهد با بیان اینکه آلایندگی‌ها سبب کاهش کیفیت مطلوب آب می‌شود، گفت: برای جلوگیری از اُفت کیفیت آبی برنامه‌های ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و سودجویی‌های آبی گشت‌های ویژه آبی را فعال کرده‌ایم.

برزویی تصریح کرد: در اقدام اخیر با حفظ کامل حق و حقوق کشاورزان اقدام به آزادسازی‌های آبی کرده‌ایم و در این اقدام هم به حقوق مشترکان و هم به حقوق کشاورزان احترام گذاشته‌ایم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر 50‌ تا 55 درصد آب مصرفی مشهد از سد دوستی استفاده می‌شود و در برنامه تدوینی سال آینده (سال 98 بدون سد دوستی) را تعریف کرده‌ایم و در نظر داریم تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری مشهد داشته باشیم و آب‌ چاه‌های شهری را از آن‌ها گرفته و ‌بجای آن پساب‌ها را برای آبیاری پارک‌ها و بوستان‌های شهری استفاده کنیم.

مدیر امور منابع آب مشهد با اشاره  اجرایی شدن طرح مصرف بهینه آب و جلوگیری از تخلفات آبی در 28 شهرستان استان از جمله مشهد، بیان کرد: این طرح هم‌اکنون در سراسر استان فعال است و در این رابطه سامانه‌های پیامکی 30006394 و تلفنی 31435 هم آماده دریافت و پیشنهادات و شکایات مردمی است.

برزویی گفت: در سطح شهرستان مشهد 3179 چاه مجاز و 1200 چاه غیرمجاز داریم که از ابتدای سال 180 چاه غیرمجاز در 3 شهرستان مشهد، چناران و بینالود پلمب شده که 45 مورد آن در مشهد بوده است؛ همچنین بینالود 595 چاه مجاز و 890 چاه غیرمجاز و چناران 764 چاه مجاز و 480 چاه غیرمجاز دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: