رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: ما نتوانستیم در برخی از عرصه‌ها مهندسی فرهنگی پهلوی را بهم بزنیم و همچنان سایه شوم آن در عرصه‌هایی مثل تاریخ حاکمیت دارد و دیدگاه ضد دینی را مرتب پمپاژ می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، عباس سلیمی نمین در نشست انجمن اسلامی مهندسین خراسان که در بنیاد فرهنگی نیکوکاری مهر رضوان رجایی برگزار شد، گفت: در ارتباط با مولفه‌های قدرت، مؤلفه قدرت نرم و مؤلفه قدرت سخت داریم.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تصریح کرد: قدرت نرم سابقه طولانی در معادلات سیاسی ندارد، هرچند برخی مدعی هستند مبدع قدرت نرم صاحب‌نظران غربی بودند، اما به‌طور دقیق بنیان‌گذار انقلاب اسلامی مبدع قدرت نرم بود.

وی تاکید کرد: کسانی که قبل او مطرح کردند قدرت شبه نرم بود، اما مؤلفه اصلی قدرت انقلاب اسلامی قدرت نرم بود، یعنی تحولی بر اساس معنویت، اصول الهی یا گمشده بشریت که همواره عدالت، استقلال و آزادی گمشده بشریت بوده است، این‌ها اصول انقلاب اسلامی هستند و بشریت همواره به شیوه‌های مختلف به‌دنبال آن‌ها بوده‌اند.

سلیمی نمین با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی مبدع یک تحول در معادلات سیاسی بود، مطرح کرد: اینکه آیا انقلاب اسلامی توانست بعد از پیدایش جمهوری اسلامی با همان قوت در قدرت نرم تداوم یابد یا نه، باید به آن توجه شود و علت ضعف را واکاوی کنیم.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در توضیح مبدع بودن امام(ره) برای قدرت نرم بیان کرد: امام(ره) با قوت هر نوع قدرت سخت را تکذیب کردند و تحول اساسی و بنیادین را بر اساس قدرت نرم پی گرفتند، تحولی که پایدار باشد و بتواند تغییر پایداری در کشور ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: قدرت نرم تحول در انسان و نزدیک کردن انسان به‌شأنیت خودش است، کسانی که انقلاب اسلامی را درک کردند به‌خوبی واقف هستند که وقتی انسان مقداری به شأن خودش نزدیک‌تر شد و از تحقیرها رهایی یافت، تحول بزرگی صورت گرفت، در گذشته امکان نداشت چنین پدیده‌ای را متصور باشید که بدون هیچ قدرت سختی تحول بزرگی در کشور صورت گیرد همین امر باعث شد ساختار جهانی بهم بریزد.

سلیمی نمین یادآور شد: قبل آن اگر قصد رهایی از بلوک غرب داشتیم باید به‌بلوک شرق پناه می‌بردیم و ابزار قدرت سخت را در اختیار می‌گرفتیم تا بتوانیم تفسیری در جامعه ایجاد کنیم و باید برای تهیه قدرت سخت به‌کانون دیگری از قدرت سخت اتکا پیدا می‌کردیم.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به‌اینکه انقلاب اسلامی ثابت کرد انسان بدون اتکا به‌قدرت سخت می‌تواند سرنوشت خودش را تغییر دهد، اظهار کرد: ابتدای تغییر در جهان را شاهد بودیم که بلوک شرق فرو ریخت و علت آن بهم خوردن معادلات جهانی بود.

وی متذکر شد: اگر ایران برای تحول به‌سمت بلوک شرق دست دراز می‌کرد، قطعا این اتفاق نمی‌افتاد و بلوک شرق به یک امکان بزرگی که ورود به آب‌های خلیج فارس بود دست پیدا می‌کرد و قدرتش به‌شدت افزایش می‌یافت.

سلیمی نمین خاطرنشان کرد: استفاده از قدرت سخت در زمان و مکان ضروری بحث دیگری است و امروز هم گرچه ما همچنان نگاهمان به‌قدرت نرم است اما بی‌توجه به‌قدرت سخت نیستیم، به‌ویژه وقتی مورد تهاجم دشمن قرار می‌گیریم.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: انقلاب اسلامی نسخه قدرت نرم را می‌پیچد، در بحرین با اینکه می‌توانند از قدرت سخت استفاده کنند هرگز توصیه نکردیم، تحولات آن بر اساس قدرت نرم پیش می‌رود اما در خصوص فلسطین به‌قدرت سخت هم توجه داریم چون آن‌جا هجمه بیرونی است.

وی ادامه داد: با ورود یک مهاجم ضرورت استفاده از قدرت سخت معنا پیدا می‌کند، استفاده از قدرت سخت بر اساس زمان و مکان می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.

سلیمی نمین تاکید کرد: قدرت شبه نرم بعد پیروزی انقلاب اسلامی رقم خورد تا بتواند با ایجاد کاریکاتوری از قدرت نرم به‌ستیز با قدرت نرم واقعی دربیاید که شاید نمونه بارز آن دیپلماسی عمومی باشد.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزود: دیپلماسی عمومی قدرت شبه نرم است، چون پشتوانه قدرت سخت را دارد، چه به‌لحاظ سخت‌افزاری و چه به‌لحاظ قدرتی که در پس او است.

وی اظهار کرد: قدرت نرم ارتقای شأن انسانی را در پی دارد، در حالی که قدرت سخت، قدرت شبه‌سخت و قدرت شبه نرم به‌دنبال تسلط انسان بر انسان است و چون برابری انسان‌ها در این موارد در نظر گرفته نشده است، نمی‌توانند با قدرت نرم تقابل کنند.

سلیمی نمین تاکید کرد: اگر کسانی که در مسیر  قدرت نرم هستند بتوانند از آن به‌عنوان فرصت استفاده کنند، این ابزار قدرت شبه نرم می‌تواند باعث آگاهی شود و برخی ترفندها و آگاهی‌ها را برای افکار عمومی باز کند و موجب رشد شود.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با طرح این سوال که چرا روند قدرت نرم در ایران دچار مشکل شد و نتوانست روند تحولی را با شدت ادامه دهد اما تاثیراتش در سایر امت‌ها خیلی روشن است و باعث نگرانی قدرت‌های حاکم بر جهان شده است، تصریح کرد: ما به مهندسی فرهنگی توجه جدی نکرده‌ایم.

وی با اشاره به‌اینکه مهندسی فرهنگی یعنی شکل‌دهی به‌همه امکانات کشور، نظم دادن و جهت‌گیری دقیق به‌همه امکانات کشور، خاطرنشان کرد: مهندسی فرهنگی به اقتصاد، سیاست و بقیه موارد شکل معنادار می‌دهد.

سلیمی نمین متذکر شد: ما نتوانستیم در برخی از عرصه‌ها مهندسی فرهنگی پهلوی را بهم بزنیم و همچنان سایه شومش در عرصه‌هایی مثل تاریخ حاکمیت دارد و دیدگاه ضد دینی را مرتب پمپاژ می‌کند.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران پمپاژ تضاد بین سابقه تاریخی و اسلام را به‌جامعه نتیجه به‌وجود آمدن روشن‌فکرهایی دانست که در دشمن‌شناسی و نفی داشته‌های خودشان دچار مشکل هستند.

وی ادامه داد: همچنان اسلام به‌عنوان دینی که نابود کننده قابلیت‌های ما است، ترویج می‌شود، پس نباید انتظار داشت نسلی که با بسیاری از مفاهیم آشنایی ندارد، شبهه نداشته باشد.

سلیمی نمین متذکر شد: در نگاه نظامی با انقلاب اسلامی بر اساس دشمن‌شناسی جهت مهندسی فرهنگی عوض شد، البته برخی تلاش کردند این مهندسی را حفظ کنند، حتی جریانات سیاسی در ابتدای انقلاب تلاششان بر این بود، اتحاد جماهیر شوروی نیز برای ما دشمن اصلی قلمداد شود و جهت‌گیری حفظ شود، آمریکایی‌ها هم گروه‌هایی را به‌نام چپ اما با محتوای آمریکایی ایجاد کردند تا این ذهنیت سندیت پیدا کند.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزود: در این زمینه مهندسی فرهنگی بر هم خورد اما در برخی زمینه‌ها با قدرت ادامه داشت و امروز تمام آثاری که روشن‌فکران را ضد دین بار آورد عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: اسلام را نابودکننده قابلیت‌های ایران ترویج دادند که امروز جوانان ما از این محتوا متأثر هستند.

سلیمی نمین تاکید کرد: متاسفانه نسبت به‌یافته‌های خودمان در زمینه مسائل فکری برخورد منطقی نداشتیم، می‌توانستیم منطق تقویت‌کننده تولید فکر داشته باشیم، اما نداشتیم.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان اینکه شخصیت‌هایی مثل بهشتی پایه‌های قدرت نرم کشور هستند، گفت: در تولید علم نمی‌توانیم بگوییم خطا نیست اما می‌توانیم دچار احتیاط فاجعه‌آمیز شویم که تولید هم صورت نمی‌گیرد، آن چیزی که برخی صیانت گلخانه‌ای از مبانی را برایش به‌کار می‌برند که در این شرایط رشد نمی‌کنیم.

وی عدم سرمایه‌گذاری در تاریخ را آفت دانست و متذکر شد: برخی نگاه فانتزی به‌جامعه دارند که این فاجعه است، می‌خواهید جامعه را هدایت کنید اما نگاه شناختی به‌جامعه ندارید.

سلیمی نمین با اشاره به‌اینکه آنچه تولید می‌شود روزبه‌روز شبهه ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: با تلاش دشمن آن امامی که یک نفر در دهه ۵۰ و ۶۰ می‌شناخت، امامی که امروز با آن مواجه است، نیست.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تصریح کرد: به‌تدریج این فردی که برای اصولی که امام در چارچوب انقلاب اسلامی برای ما تعبیر کردند حاضر بود فداکاری کند امروز در اثر شبهات نمی‌تواند و عمدتا در حوزه تاریخ تغییرات صورت می‌گیرد.

وی متذکر شد: حتی برای پیشبرد قدرت نرم اگر بخواهیم از موضع حکومتی برخورد کنیم نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: