شصت دفتر بسیج دانشجویی در نامه‌ای خطاب به دادستان کل کشور برای رسیدگی به توهین نماینده مجلس سراوان نوشت: تا چه زمان باید شاهد این امر باشیم که عده ای بعداز رسیدن به قدرت جایگاه اصلی خود را فراموش کرده و با نگاهی ناشی از تکبر به صاحبان اصلی این مملکت توهین نمایند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، شصت دفتر بسیج دانشجویی در نامه‌ای خطاب به دادستان کل کشور برای رسیدگی به توهین نماینده مجلس سراوان نوشت: تا چه زمان باید شاهد این امر باشیم که عده ای بعداز رسیدن به قدرت جایگاه اصلی خود را فراموش کرده و با نگاهی ناشی از تکبر به صاحبان اصلی این مملکت توهین نمایند؟

در این نامه آمده است: همانگونه که مستحضرید اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر و متاسفانه موجب رنجش خاطر ملت ایران شده است.در این فیلم یکی از نمایندگان مجلس به کارمند وظیفه شناس گمرک بدلیل انجام وظیفه قانونی خود توهین می نماید.

علی رغم تاکیدات چندباره ی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر لزوم احترام همه ی مسئولین به آحاد جامعه و اینکه مردم ولی نعمت این انقلاب و نظام هستند ؛ متاسفانه شاهد توهین های مکرر مسئولین به مردم ایران هستیم که دانشجویان انقلابی به هیچ وجه این موضوع را بر نمی تابند.

تا چه زمان باید شاهد این امر باشیم که عده ای بعداز رسیدن به قدرت جایگاه اصلی خود را فراموش کرده و با نگاهی ناشی از تکبر به صاحبان اصلی این مملکت توهین نمایند؟ تا چه زمان باید ندانم کاری عده ای قلیل به پای انقلاب و نظام نوشته شود؟

ما دانشجویان بسیجی قویا این اتفاق را محکوم می نماییم. و از جنابعالی خواستار اعلام جرم علیه اقای "محمد باسط درازهی "به دلیل توهین به مامور دولت در حین انجام وظیفه هستیم تا به مردم ثابت شود که قوه قضائیه بدور از هرگونه مصلحت اندیشی و در راستای اجرای وظایف ذاتی خود در اصل 156 قانون اساسی ؛ صرفا به دنبال اجرای عدالت است و در این مسیر هیچ تفاوتی میان نماینده مجلس و یک فرد عادی قائل نیست.

در همین باره توجه به نکات زیر ضروری است:

1_عمل نماینده مذکور مصداق ماده 609 قانون تعزیرات مصوب 1375 می باشد چرا که به کارمند محترم گمرک در حین انجام وظیفه و به سبب آن توهین شده است.

2_ نماینده فوق نمی تواند به مصونیت پارلمانی استناد کند چراکه اصل 86 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ایران مصونیت را صرفا در مقام اظهار نظر و در حین ایفای وظایف نمایندگی در مجلس شورای اسلامی مقرر داشته است و واضح است که نماینده مذکور در چنین مقامی نبوده است. هرچند که مصونیت پارلمانی هم مجوزی برای توهین به دیگران نیست.

3_ ماده 104 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 که در مقام احصاء جرایم قابل گذشت می باشد، جرم ماده 609 را ذکر نکرده است که از این امر مشخص می شود که جرم مذکور از جمله جرایم با جنبه عمومی و غیرقابل گذشت می باشد.

4_بند ث ماده 64 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۴ یکی از جهات شروع به تعقیب را ((اطلاع دادستان از وقوع جرم به طرق قانونی دیگر )) بیان می کند که مبین اختیار دادستان محترم در شروع به تعقیب نماینده خاطی می باشد.

5_ تبصره یک ماده 288 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۴ یکی از وظایف دادستان کل کشور را چنین بیان می کند: ((چنانچه دادستان کل کشور در اجرای وظایف مقرر در این فصل و سایر وظایف قانونی خود به موارد تخلف یا جرم برخورد نماید حسب مورد مراتب را برای تعقیب قانونی به دادسرای انتظامی قضات ، مراجع قضایی یا اداری صالح اعلام می کند)). باتوجه به اینکه تعقیب نماینده خاطی تاکنون شروع نشده از جنابعالی تقاضا می شود تا دستور این امر را صادر نمایید.

6_صرف نظر از محل وقوع جرم که تهران می باشد ؛ با عنایت به ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۴ که رسیدگی به جرایمی ارتکابی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در صلاحیت دادگاه های تهران دانسته است ؛تقاضا می شود با دستور به دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران تعقیب ایشان را خواستار شوید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: