دوشنبه شب هفته جاری بود که نتایج دانشگاه سراسری اعلام شد، و نزدیک به 398 هزار و 832 نفر از هفته اول مهر در رشته های مختلف سرکلاس های خود حاضر می شوند.

با اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری بسیاری از قبول شدگان سوالات متعددی درباره این آزمون و شرایط آموزشی و ثبت نام خواهند داشت. که خبرنگار ما در ادامه به مهمترین این ابهامات پاسخ داده است:

شرایط انصراف از دانشگاه دولتی روزانه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

*** سوال: اگر شخصی دانشجوی دوره‌های روزانه دانشگاه‌های دولتی باشد و بخواهد اتصراف از تحصیل دهد آیا می‌تواند مجددا در کنکور سراسری شرکت کند خیر؟

حالت اول:

اگر شما مثلا در کنکور سراسری 94 شرکت کنید و انتخاب رشته را نیز انجام دهید و در یک دانشگاه دولتی روزانه قبول شوید سال بعد یعنی برای کنکور سال 95 از شرکت در کنکور سراسری و قبولی محرومید حتی اگر هر یک از شرایط زیر را داشته باشید:

1- در دانشگاه دولتی روزانه قبول شوید ولی در دانشگاه ثبت‌نام انجام ندهید.

2- در دانشگاه دولتی روزانه قبول شوید و در دانشگاه ثبت‌نام نیز انجام دهید ولی بعد از مدتی انصراف دهید.

3- در دانشگاه دولتی روزانه قبول شوید و در دانشگاه ثبت‌نام نیز انجام دهید و در حالی که دانشجو هستید در کنکور 95 شرکت کنید و انتظار داشته باشید که بتوان به دلیل شرکت در کنکور 95 در یک دانشگاه دیگر قبول شوید و پس از شنیدن خبر قطعی قبولی در یک دانشگاه دیگر، از دانشگاه اولیه خود انصراف دهید.

بطور خلاصه اگر در کنکور یک سال شرکت کنید و در نهایت در یک رشته محل روزانه دولتی قبول شوید دیگر به هیچ عنوان حق شرکت در کنکور سال بعد را نخواهید داشت.

حالت دوم:

اگر شما دانشجوی روزانه یک دانشگاه دولتی باشید در یکی از ترم‌های بیشتر از 1 یا 2 یعنی اینکه دانشجوی سال اولی نیستید، در این حالت اگر از رشته خود یا دانشگاه خود ناراصی هستید و قصد دارید در کنکور سال بعد شرکت کنید قانونا باید حتما تا 30 بهمن سال قبل از کنکور از دانشگاه فعلی‌تان انصراف داده باشید یا حداقل درخواست انصراف خود را تسلیم دانشگاه کرده باشید.

برای مثال شخصی کنکور سال 93 شرکت کرده و خرداد سال 94 پس از اینکه امتحانات ترم 2 را داد تصمیم می‌گیرد برای کنکور سال بعد شرکت کند و در یک رشته بهتر و یا دانشگاه بهتر قبول شود. قانون در مورد این افراد می‌گویند این شخص به شرطی می‌تواند در کنکور 95 شرکت کند و در صورت قبولی در یک دانشگاه بتواند در رشته قبولی خودش ثبت‌نام کند که حتما تا بهمن 94 درخواست انصراف خود را تسلیم دانشگاه کند وگرنه درصورتی که تخلف آن شخص محرز شود سازمان سنجش می‌تواند ثبت‌نام و قبولی‌اش را در کنکور 95 ملغی کند.

چند نکته مهم در مورد انصراف:

1- هر کسی از دبیرستان تا دکتری فقط یک بار حق دارد از دانشگاه روزانه انصراف دهد و مجددا حق شرکت در کنکور سراسری همان مقطع را داشته باشد.

2- آقایانی که مشکل نظام وظیفه دارند، به شرطی که در ترم‌های مجاز انصراف دهند و اگر در مقطع کارشناسی هستند پس از انصراف مدرک کاردانی معادل دریافت نکنند می‌توانند با انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور و قبولی مجدد(چه در دانشگاه دولتی چه غیردولتی) از معافیت تحصیلی مجدد بهره‌مند شوند.

3- محرومیت از کنکور سال بعد فقط برای کسانی است که دانشگاه دولتی روزانه قبول شده‌اند و قبول شدن در دانشگاه دولتی شبانه و هر دانشگاه غیردولتی دیگر هیچگونه محرومیتی برای شما ایجاد نمی کند.

*** سوال: تکمیل ظرفیت چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بعد از اعلام شدن نتایج نهایی کنکور و ثبت نام دانشجویان و آغاز کلاس‌ها، زمان اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه‌هاست؛ اما همیشه این سوال در ذهن جدیدالورودها وجود داشته که تکمیل ظرفیت در دانشگاه‌ها به چه معناست؟

وقتی تعداد ثبت نام‌های دانشگاه‌ها کم باشد، این کمبود توسط سازمان سنجش با تکمیل ظرفیت پر خواهد شد؛ مثلا یک دانشگاه از تعداد 35 پذیرش داشته است اما 30 نفر ثبت نام کردند و هنوز 5 جای خالی در این دانشگاه باقیست؛ این 5 جای خالی در قالب تکمیل ظرفیت پر می‌شود.

سایر کسانی که در همان آزمون شرکت کرده بوند می‌توانند دوباره انتخاب رشته کنند تا اگر قبول شدند (طبق رتبه کشوری) برای ثبت نام اقدام کنند؛ البته داوطلبینی که قبل از تکمیل ظرفیت قبول شده باشند نیز میتوانند شانس خود را برای قبول شدن در دانشگاه‌های دیگر امتحان کنند.

کلیه داوطلبانی که در کنکور سراسری مجاز شدند می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند، چه آنهایی که در انتخاب رشته اولیه قبول شده باشند و چه قبول نشده باشند؛ در واقع فقط مجاز شدن مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مبحث «تکمیل ظرفیت» اینجـــــــــــــــــــا کلیک کنید.

*** سوال: من دانشجوی پیام نور هستم و در آزمون 95 شرکت کردم حال اگر انتخاب رشته کنم و قبول نشوم و در رشته‌های دارای شرایط خاص و فرهنگیان که دارای مصاحبه هستند در چند برابر ظرفیت پذیزفته نشوم آیا رشته تحصیلی‌ام در پیام نور به قوت خود باقی است؟

پاسخ: بله مشکلی وجود ندارد.

*** سوال: روند رسیدگی به اعتراضات در خصوص بازبینی کارنامه چگونه است و در صورت قبولی اعتراض و تصحیح احتمالی کارنامه از سوی سنجش انتخاب رشته متقاضی به چه نحوی خواهد بود؟

پاسخ: به ندرت پیش می آید که اعتراض‌ها درست باشد و سازمان سنجش اشتباه کرده باشد. اگر در اعتراض معلوم شد که احیانا اشکال از طرف سازمان سنجش بوده است، به داوطلب  بلکه اجازه داده می‌شود که به صورت دستی انتخاب رشته کند.

*** سوال: من هر کاری می کنم نمی توانم کارنامه ام را ببینم؟

پاسخ: چنین چیزی امکان ندارد مگر این که اطلاعات را درست وارد نکردید در صورت مشکل می توانید با روابط عمومی سازمان سنجش مکاتبه کنید.

*** سوال: می خواستم سوال کنم اگر از 100 تا کد رشته ای که وارد می کنی هیچ کدوم رو قبول نشی سال بعد هم می تونی شرکت کنی؟

پاسخ: بله هیچ محدودیتی ندارد.

*** سوال: من داوطلب رشته تجربی هستم اگر در تربیت معلم قبول شوم می توانم در کنکور 96 شرکت کنم؟

پاسخ: خیر، زیرا این دوره روزانه است.

*** سوال: من دیپلم تجربی دارم اما گروه علوم انسانی شرکت کردم اگر در رشته علوم انسانی قبول شدم از نظر آموزشی مشکلی برایم ایجاد نمی شود؟

پاسخ: از نظر مدرک دانشگاهی مشکلی پیش نمی‌آید.

*** سوال: آیا دانشگاه شهید رجایی تهران فقط مخصوص بومیان تهران است؟ فرهنگیان چطور؟

بله، دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم و رجایی بومی هستند.

*** سوال: آیا انتقالی برای معلولین مجاز است یا نه؟

پاسخ: هر گونه نقل و انتقال بین دانشگاه ها بر اساس آئین نامه نقل و انتقال دانشجویی وزارت علوم است.

*** سوال: آیا دانشگاه های پیام نور در رشته های هنر دارای گزینش بومی است یا کشوری؟

پاسخ: در دانشگاه پیام نور 70 درصد از ظرفیت بومیان شهر و موسسه پذیرنده اختصاص دارد و 30 درصد از میان انتخاب کنندگان واحد های تحت پوشش آن مرکز تعلق می گیرد.

*** سوال: می خواستم بپرسم با قبولی در رشته های دانشگاه فرهنگیان، قبولی در دیگر رشته ها به قوت خود باقی است؟

پاسخ: بله هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

*** سوال: سلام من رشته تجربی هستم امسال کنکور دادم و الان هم مشمول خدمت هستم میخواستم بپرسم آیا بنده که امسال کنکور دادم و رتبه ام بد شده، آیا وقت دارم یک سال دیگر بخوانم یا باید سربازی بروم؟

پاسخ: این را باید از قانون نظام وظیفه سوال کنید اگر مشمول نظام وظیفه عمومی نباشید مشکلی وجود ندارد

*** سوال: اگر داوطلب گروه ریاضی باشیم در رشته ای قبول شویم که دارای مصاحبه است و به مرحله مصاحبه برویم اما قبول نشویم آیا اولویت های بعدی حذف می شود؟

پاسخ: خیر به هیچ عنوان حذف نمی شود

*** من دانشجوی ترم 2 رشته معماری هستم دانشگاه غیرانتفاعی امسال در کنکور شرکت کردم و رتبه 500 را کسب کردم می خواستم بپرسم در صورت قبولی در دوره روزانه آیا می توانم واحدهایی که گذراندم تطبیق دهم؟

پاسخ: طبق آئین نامه و ضوابط آموزشی در دانشگاه عمل می شود.

*** سوال: اگر کسی یکی از رشته های خاص مثلا پزشکی بورسیه ارتش را انتخاب کند و در مصاحبه رد شود آیا انتخاب های بعدی او مورد بررسی قرار می گیرد؟

پاسخ: بله بررسی می شود توصیه می کنیم تا الویت دهم را انتخاب کنید البته جواب دیرتر اعلام می شود.

*** سوال: می خواستم بدونم آیا امکان ادامه تحصیل از لیسانس پیراپزشکی به پزشکی وجود دارد؟

پاسخ: پزشکی یک مقدار محدودیت دارد باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید و همچنین رشته های مرتبط را نیز ببینید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: