معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌های کشور از اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌های کشور خبر داد و گفت: تاکنون ۱۱ هزار زندانی حافظ قرآن شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ابوالفضل حجتی‌پور امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان‌ جنوبی، اظهار داشت: نگاه و برداشتی که جامعه و مردم از زندان دارند، قاعدتاً بحث مجازات در یک مکان خاص با دیوارهای بلند و زدن دست‌بند و پابند به افراد است.

وی بیان داشت: به برکت نظام جمهوری اسلامی، اقدام‌های خاصی در چهارچوب دیوار خاص به نام زندان صورت می‌گیرد که این اقدامات، نظام زندان‌بانی ما را با دنیا متفاوت کرده است.

اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها

معاون سلامت اصلاح و تربیت سازمان زندان‌های کشور تفاوت عمده نظام زندان‌بانی جمهوری اسلامی با دنیا را در اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی عنوان کرد و افزود: بحث آموزش در زندان‌ها به صورت جدی پیگیر می‌شود و این آموزش‌ها شامل آموزش‌های رسمی و متداول در کشور (نهضت، ابتدایی، متوسطه، راهنمایی و حتی آموزش عالی) است.

حجتی‌پور از ارائه آموزش‌های غیررسمی مانند مباحث مذهبی، عقیدتی، احکام و سبک زندگی را از دیگر برنامه‌های سازمان زندان‌ها عنوان کرد و بیان داشت: همچنین در زندان‌های جمهوری اسلامی به مقوله نماز توجه جدی شده و این واجب الهی طی سه وعده در زندان‌ها اقامه می‌شود.

حضور یک هزار امام جماعت ثابت در زندان‌ها

وی از حضور یک هزار امام جماعت ثابت در زندان‌های کشور خبر داد و افزود: سازمان زندان‌ها طی 11 سال متوالی موفق به کسب رتبه برتر در حوزه اقامه نماز شده و امسال نیز به عنوان دستگاه برتر در این زمینه انتخاب شده است.

معاون سلامت اصلاح و تربیت سازمان زندان‌های کشور، با اعلام اینکه به برکت برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در نظام جمهوری اسلامی نهضت قرآنی در زندان‌ها راه افتاده، از تأسیس دارالقرآن‌های متعدد در تمام زندان‌های کشور خبر داد.

حجتی‌پور یادآور شد: حدود 11 هزار نفر از افرادی که به دلیل جرائم مختلف در زندان به سر می‌برند  توانسته‌اند، از یک جزء تا کل قرآن کریم را حفظ کرده و به عنوان حافظ قرآن در سامانه سازمان اوقاف ثبت‌نام کرده‌اند.

ارشاد زندانیان با عقاید متعدد

وی مباحث علوم تربیتی، آموزش نهج‌البلاغه و روخوانی قرآن کریم را از دیگر برنامه‌های اجرا شده در زندان‌ها ذکر و اعلام کرد: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای با حوزه علمیه قم جهت ارشاد زندانیان با عقاید تکفیری و وهابی منعقد کرده‌ایم که در این خصوص ارشادات لازم را به زندانیان با اینگونه عقاید ارائه می‌دهیم.

معاون سلامت اصلاح و تربیت سازمان زندان‌های کشور به ورود سازمان زندان‌ها به مبحث کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان زندان‌های کشور در زمینه اجرای برنامه‌های ستاد، حائز رتبه برتر در بین سایر دستگاه‌ها شده است.

حجتی‌پور با اشاره به مباحث بهداشتی و درمانی زندانیان، مطرح کرد: در این زمینه نیز بیماران واگیر مانند ایدز، سل و هیپاتیت را شناسایی کرده و تحت درمان قرار می‌دهیم.

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: