مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با افزایش روند تخلیه آلاینده ها کیفیت هوای چهار منطقه کلانشهر مشهد امروز سیزدهم دی ماه در وضعیت هشدار قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، تورج همتی میانگین کنونی شاخص کیفیت هوای مشهد را 95 ای.کیو.آی اعلام و بیان کرد: هم اکنون کیفیت هوا در ایستگاه وحدت با 123، خیام شمالی با 113، چمن با 109 و رسالت با 107 ای.کیو.آی در وضعیت هشدار است.

وی ادامه داد: در صورت تداوم تخلیه آلاینده ها به هوای شهر طی ساعات آینده کیفیت هوا ایستگاههای شهید کریمی، شهید مفتح، شهر، سرافرازان و امامیه مشهد نیز آلوده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش استفاده از خودروهای شخصی در کاهش حجم آلاینده ها در مناطق آلوده مشهد موثر است.

طی 9 ماه گذشته شهروندان مشهدی 30 روز هوای پاک، 211 روز هوای سالم، 32 روز هوای ناسالم برای گروههای حساس و سه روز هوای ناسالم برای همه گروهها را پشت سر گذاشته اند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا در کمتر از 50 ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین 50 تا 100 در وضعیت سالم است.

شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد 101 تا 150 ای.کیو.آی به معنای وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان است و اعداد بین 151 تا 200 ای.کیو.آی حالت هشدار و آلوده برای همه سنین محسوب می شود.

وضعیت هوا با ای.کیو.آی بین 200 تا 300 در حالت اضطرار و بیشتر از 300 نیز در حالت بحرانی قرار می گیرد.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: