عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه خراسان بزرگ به سمت شورآبی رفته است گفت: این مشکل نتیجه آسیب‌رساندن به محیط زیست بوده و اگر مسئولانه عمل نکنیم محیط زیستی سالم نخواهیم داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، رضا شیران‌ خراسانی ظهر امروز در مراسم آغاز به کار نخستین دستگاه دانش‌بنیان زباله خشک در مبدا در روستاهای شهرستان مشهد و امضای تفاهم‌نامه توسعه خدمات بازیافت، اظهار داشت: سالانه یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود و یکی از بحث‌ها نحوه مدیریت جوامع بشری بوده است تا بتوانیم آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی‌های لازم را به‌درستی داشته باشیم.

وی افزود: باید در بحث توسعه روستایی فاصله‌های میدانی و ستادی قطع شود و ارتباط مستقیم و چهره‌به‌چهره میان دهیاران و مدیران ارشد شهری، استانی و کشوری برقرار شود و یک نمونه آن ارتباط مستقیم دهیار یکی از روستاهای کلات با مدیرکل آموزش و پرورش در حوزه عمران و آبادانی مدارس و نیز ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در حوزه فرهنگ‌سازی بود و معتقدم این ارتباط مستقیم با نخبگان روستایی هم باید برقرار شود.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه خراسان بزرگ به سمت شورآبی رفته است، خاطرنشان کرد: مشکلات موجود همچون شورآبی نتیجه آسیب‌رساندن به محیط زیست بوده و اگر دلسوزانه و مسئولانه عمل کنیم محیط زیستی سالم خواهیم داشت و یکی از نکات برجسته در این حوزه‌ تفکیک‌سازی زباله تر و خشک از مبدا بوده است که خوشبختانه طرح آن در روستاهای مشهد اجرایی و عملیاتی شده است.

شیران‌خراسانی تصریح کرد: ما نباید تنها متکی به نفت باشیم و یکی از ضعف‌های دولت هم همین موضوع بوده و اگر بجای اتکای محض به نفت به توان نخبگانمان اعتماد کنیم و شرایط ارتباط مطلوب‌تر و موثرتر آنها با مسئولان ارشد کشوری، استانی و شهری برقرار کنیم به دستاوردهای بزرگتری هم دست می‌یابیم.

وی تاکید کرد: از استاندار جدید خراسان رضوی می‌خواهیم که در مسیر رشد و توسعه استان و مشهد که زائران میلیونی دارد همتی ویژه داشته باشد و در جهت توسعه روستایی، رفع مشکلات حاشیه شهر، مسکن، اشتغال و ازدواج جوانان، تقویت حوزه‌ عمرانی و حمایت از نخبگان تلاش کند.

در این مراسم ابوطالب سرابیانی، بخشدار بخش مرکزی مشهد، اظهار داشت: بحث توجه به محیط زیست که دغدغه‌ای بزرگ بوده باید مورد توجه تمامی مسئولان باشد و زباله خشک در دنیا به عنوان طلای کثیف شناخته شده است و در نقاط شهری کشور ما هم فعال شده و باید در نقاط روستایی هم اقدام به تفکیک‌سازی زباله‌ها کنیم و بسیار خوشحالیم که مشهدالرضا(ع) پیشگام کشور در این عرصه شده است.

وی افزود: بحث آموزش و فرهنگ‌سازی تفکیک از نبدا و جداسازی زباله تر و خشک باید از مدارس و دانش‌آموزان آغاز شود و معتقدیم که این دوران بهترین ثمربخشی‌ها را در آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی‌ها دارد و در این رابطه تفاهم‌نامه‌ای هم با آموزش و پرورش منعقد شده است.

همچنین عباسعلی بادیانی، مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاری‌های بخش مرکزی مشهد، اظهار داشت: بحث تفکیک زباله از معضلات عموم آحاد جامعه به‌ویژه روستائیان بوده و دستگاه دانش‌بنیان زباله خشک در مبدا گامی موثر در مسیر تحقق این مردم برداشته است و در گام نخست شاهد راه‌اندازی نخستین دستگاه دانش‌بنیان زباله خشک در مبدا در روستای همت‌آباد مشهد هستیم و در مراحل بعدی و با همکاری شرکت تعاونی دهیاری‌های بخش مرکزی مشهد این دستگاه در دیگر روستاهای مشهد نصب و راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: شرکت تعاونی دهیاری‌ها براساس مصوبه 43 و 44 قانون اساسی در 13 شهریور ماه سال 70 و در ذیل 5 هدف و 21 موضوع راه‌اندازی شده است و در این شرکت توجه ویژه‌ای به توسعه روستاها شده است تا شاهد کاهش و رفع آلودگی‌های زیست‌محیطی باشیم و با همکاری بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) خدمات شایسته‌ای را در حوزه تفکیک زباله خشک به روستائیان که اکثر آنها مددجوی یکی از این دو نهاد هستند خواهیم داشت.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: