مراسم رونمایی از رمان «شهربانو» با حضور خانواده شهدا و جمعی از فرهیختگان ادب و هنر در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سعید تشکری صبح امروز در مراسم رونمایی از رمان «شهربانو» با حضور خانواده شهدا و جمع کثیری از فرهیختگان ادب و هنر با اشاره به اینکه این کتاب را دو بار خوانده است، اظهار داشت: در هنگام مطالعه این اثر به شدت شیفته آن شدم، به این رخداد باید به شکل دیگری نگاه کرد، زیرا نویسندگان ما مدام سعی دارند دو کار را به شکل جدی دنبال کنند به این معنا که اثری که نوشته‌اند، هم داستان است و هم واقعی و معمولا بین این دو مقوله می مانند و این چیزی است که به شدت در حوزه ادبیات آسیب می‌زند.

وی عنوان کرد: رمان«شهربانو» داستانی است که محصول کار نویسنده است به این معنا که نویسنده جدیدی ظهور پیدا کرده و ادبیات شهری نوشته و ادبیات شهری مشهد به واسطه آن، ورود ملی پیدا کرده است.

نویسنده«کافه داش آقا» با طرح این موضوع که اگر این اثر را هوشنگ مرادی کرمانی می‌نوشت تمامی روشنفکران در برابر آن تعظیم می‌کردند، ادامه داد: یک فردی بدون ورود به گعده نویسندگان اما نویسنده است و در این راستا یک کشف ادبی بزرگ نیز صورت گرفته، فکر می‌کنم وقتی نویسنده‌ای، مسئولی و یا ناشری پا به سن می‌گذارد، وظیفه او کشف ادبیات شهری است و باید معرفتی را جست و جو کند که گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و... باشد و همه اینها مخاطب را به لذت خواندن وادار می‌کند.

این داستان نویس برجسته کشور در پایان عنوان کرد: من در برابر این کتاب تعظیم می‌کنم و اگر ادبیاتی در آینده بخواهد یک مادر داشته باشد، قطعا رمان «شهربانو» است.   

در ادامه این مراسم یکی از بازیگران تئاتر خراسان در ارتباط با رمان «شهربانو» گفت: نثر روان این اثر سبب می شود مخاطب در قعر داستان نفوذ کند و قصه در این کتاب، بسیار روان توصیف شده است.

پرستش سلطانی گفت: تصویرسازی اجزای جملات و شخصیت‌پردازی‌های بسیار خوب، «شهربانو» را به اثری بسیار خواندنی و جذاب تبدیل کرده است.

یکی دیگر از بازیگران و کارگردانان تئاتر خراسان در این مراسم اظهار کرد: رمان «شهربانو» می تواند یک اثر بی‌نظیر در صحنه تئاتر باشد، به نظر می‌رسد در حوزه تئاتر مقاومت در این 10 سال اخیر از نگارش متون نمایشی که بتواند با تماشاگر امروز ارتباط برقرار کند، خیلی فقیر هستیم.

محمد جهانپا ابراز امیدواری کرد با تبدیل این اثر به نمایشنامه بتوانیم نمایش بسیار زیبایی را در صحنه تئاتر اجرا کنیم. در هنگام مطالعه این اثر، لحظات زیبایی که به‌واسطه ترسیم فضای داستان من را جذب خود کرد فقط پیش از «شهربانو» مانند آن را در کتاب «دا» تجربه کرده بودم.

در این مراسم، محمدعلی چمی‌گو مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه کتاب «شهربانو» ظرفیت تبدیل به نمایشنامه و یا فیلمنامه را داراست، بیان کرد: آثار خوب به‌لحاظ متن در عرصه نمایش اندک است و می‌توان با اقتباس از چنین آثاری تئاتر و یا فیلم‌های بسیار خوبی را تولید کرد.

در پایان، رونمایی از رمان«شهربانو» نوشته مریم قربان‌زاده که از نگاه مادران به دفاع مقدس پرداخته و توسط نشر ستاره‌ها به چاپ رسیده است، با حضور نویسنده اثر، همسر شهید رفیعی، همسر شهید ابوحامد و مادر شهید یاراحمدی و جمعی از مدیران و مسئولان فرهنگی برگزار شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: