سال‌های سال است که بازار سنتی ارز مشهد همین‌طور بی‌قواره و بی‌نظم مانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سال‌های سال است که بازار سنتی ارز مشهد همین‌طور بی‌قواره و بی‌نظم مانده است. جولان دلال‌ها از سال‌ها قبل در خیابان امام‌خمینی(ره) مقابل شعبه مرکزی بانک ملی و در کوچه ثبت (امام‌خمینی٢٨) تقریبا همیشگی است؛ کوچه‌ای که از دیرباز یکی از مراکز مهم حضور دلالان ارز بوده و این حضور در ۶ماه اخیر بسیار پررنگ‌تر از گذشته شده است اما این‌بار فارغ از قیمت ارز و هیاهوی دلالان برای خرید یا فروش آن، هدف از حضور ما، مشکلات و مصائبی است که به‌دلیل حضور دلال‌ها در این کوچه و مقابل بانک ملی، برای کسبه و همسایگان کوچه ایجاد شده است.

با وجود اینکه هنوز تا نیمه روز زمان نسبتا زیادی باقی است، حضورشان از خیابان امام‌خمینی٢۶ شروع می‌شود و در امام‌خمینی٢٨ به اوج خود می‌رسد. هرچه به بانک ملی نزدیک‌تر می‌شویم، بر تعداد دلالان افزوده می‌شود. از در بانک ملی تا ابتدای امام‌خمینی٢٨ ازدحام دلالان باعث شده است پیاده‌رو که عرض کمی هم دارد، کاملا مسدود شود. لا‌به‌لای همین ازدحام، سه عابر زن درحالی‌که تلاش می‌کنند با دلال‌ها برخورد نکنند، به‌زحمت درحال عبور از لابه‌لای جمعیت هستند.

مزاحمت؛ قصه همیشه دلال‌ها

در همین گیرودار، تعدادی از دلال‌ها که حضور گشتی‌های پلیس را می‌بینند، از امام‌خمینی٢٨ به‌سمت امام‌خمینی٢۶ فرار می‌کنند. برای دقایقی کوچه ثبت خلوت می‌شود. دلال‌ها که تقریبا در این کار حرفه‌ای شده‌اند، به این راحتی‌ها حاضر به دل کندن از این حرفه نیستند، بنابراین همین که ماشین پلیس محل را ترک می‌کند، دوباره جمع می‌شوند و کارشان را از سر می‌گیرند.«این قصه مداومِ ماه‌های اخیر دلال‌ها در کوچه ثبت است. گاهی تعدادشان بیشتر است و گاهی کمتر، اما این ما‌ه‌ها خیلی حضورشان بیشتر شده و قطعا مزاحمتشان نیز برای ما افزایش یافته است.» این جملات را یکی از کاسبان داخل کوچه ثبت می‌گوید و ادامه می‌دهد: کار هر روزشان است. خیلی‌‌وقت‌‌ها آن‌قدر شمارشان زیاد می‌شود که حتی در جلوی مغازه من هم جمع می‌شوند. اعتراض هم که می‌کنیم، یا اهمیت نمی‌دهند یا مسخره می‌کنند و می‌خندند.

او می‌افزاید: وقتی مشتری‌های ما با ازدحام حضور دلال‌ها مواجه می‌شوند، ترجیح می‌دهند اصلا خرید نکنند یا اینکه به‌سراغ مغازه دیگری بروند. تابه‌حال به خیلی‌ از مراکز، مراجعه و شکایت کرده‌ایم اما دستمان به جایی بند نیست و درنهایت می‌گویند رسیدگی می‌کنیم؛ از فرمانداری و نیروی انتظامی گرفته تا اماکن و خیلی جاهای دیگر، اما انگار خود مسئولان هم از دست آن‌ها عاصی شده‌اند.

از دعوا تا ایجاد مزاحمت

چند قدم آن‌طرف‌تر به‌سراغ مأمور الیت می‌روم که مشغول ثبت شماره پلاک خودروهاست. او می‌گوید: ازدحام دلالان واقعا رفت‌وآمد عابران پیاده را مختل کرده است. از طرف دیگر بیشتر ماشین‌هایی که در این خیابان می‌بینید، به همین دلال‌ها تعلق دارد و مردمی که می‌خواهند به اداره ثبت بروند، باید ماشین خود را چند خیابان پایین‌تر پارک کنند.

او می‌افزاید: بارها شاهد درگیری و دعوای آن‌ها باهم بوده‌ایم. آخرین‌بار چند تبعه خارجی در همین خیابان با اسپری فلفل به جان هم افتادند و عبورومرور مردم را به زحمت انداختند.وی اضافه می‌کند: آن‌ها هرازگاهی با حضور ماموران پراکنده می‌شوند، اما طوری به این خیابان چسبیده‌اند که انگار سند اینجا را به نامشان زده‌اند.

پارک در قرق دلال‌ها

به داخل کوچه ثبت می‌رویم. دو طرف کوچه پر است از خودروهایی که پارک شده‌اند و تقریبا هیچ جای پارکی برای خودروهای جدید باقی نگذاشته‌اند. نیازی به دقت زیاد نیست؛ داخل تعدادی از خودروها چند سرنشین نشسته‌اند و مشغول گفت‌وگو و چانه زدن هستند. اغلب هم مُشتی ارز یا اسکناس‌ درشت در دست دارند. از کنار یکی از ماشین‌ها که می‌گذرم، بحث داغ آینده دلار مطرح است. چند ماشین‌ آن‌طرف‌تر، داخل دومین خودرو، سرنشنان مشغول چانه‌زنی برای ارزان‌تر حساب کردن قیمت دلار به منظور خرید انبوه هستند و در سومین خودرو، یکی از سرنشینان درحال گفت‌وگوی تلفنی برای راضی کردن مشتری است: «شما صبر کنی، ممکنه پایین‌تر هم بیاد. قول می‌دم هفته بعد همین موقع، حداقل ۵٠٠ بکشه پایین....» حکایت سرنشینان چند خودروی دیگر هم دست‌کمی از خودروهای قبلی ندارد.حالا به نزدیکی اداره ثبت رسیده‌ام. راننده یک خودروی چینی از ابتدای کوچه، به امید یافتن جای پارک به‌آرامی لابه‌لای دیگر خودروها حرکت می‌کند. چند دلال که تا وسط خیابان آمده‌اند و دلاردردست، دائم به او نرخ می‌دهند و همانند کارگران ساختمانی اصرار به پسندیده شدن دارند، حسابی کلافه‌اش کرده‌اند و راننده مجبور است دائم با علامت دست، عبارت «نمی‌خواهم» را به آن‌ها بفهماند و هم‌زمان سر به راست و چپ بچرخاند و دنبال جای پارک بگردد. برخی راننده‌ها هم که وارد می‌شوند و جای پارک پیدا نمی‌کنند، برای توقفی چند دقیقه‌ای، مجبور به پارک دوبله می‌شوند؛ توقفی که معمولا با بوق ممتد خودروهای پشت‌سر و گاه مبادله برخی الفاظ همراه است.

متلک‌پرانی برخی دلال‌ها

خانمی که دست بچه کوچکش را گرفته است و به‌سمت کوچه ثبت می‌رود، نیز می‌گوید: وقتی می‌خواهم از این ازدحام عبور کنم، باید به١٠نفر بگویم آقا! ببخشید. آقا! اجازه بدهید ما عبور کنیم. باور کنید ازدحام اینجا وحشتناک است. متاسفانه درمیان آن‌ها افرادی هم پیدا می‌شوند که به‌اصطلاح زبانشان دست خودشان نیست و متلک‌پرانی می‌کنند.

مقابل اداره ثبت، با مرد میان‌سالی که درحال خروج از اداره ثبت است، گفت‌وگو می‌کنم. می‌گوید: حضور آن‌ها باعث شده است از سه‌راه دارایی تا چهارطبقه، ترافیک ایجاد شود.به گفته او، برخی دلال‌ها تا پاسی از شب در اطراف کوچه ثبت حضور دارند که این خود، مزاحمت‌های دیگری را برای مردم درست کرده است.

فقط برای اطلاع‌رسانی!

در میانه خیابان ثبت، بَنر بزرگی با این مضمون نصب شده است: «در اجرای مصوبات کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان مشهد و مستند به تبصره٢ ماده٧ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خریدوفروش هرگونه ارز خارج از صرافی‌های مجاز، تخلف محسوب شده و با متخلفان برابر با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رفتار خواهد شد.» و نکته جالب اینجاست که چند دلال درکنار همین بنر مشغول خریدوفروش هستند.در انتهای کوچه بنر دیگری نصب شده و در آن از دلال‌ها خواسته شده است از تجمع در اطراف منزلی مسکونی خودداری کنند؛ درخواستی که فقط درحد درخواست، مانده است.

 

 

به نقل از روزنامه شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: