مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ساماندهی دلالان و واسطه های غیرمجاز مهمترین مشکل گردشگری سلامت در این کلانشهر و استان خراسان رضوی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دکتر محمد اسماعیل خیامی روز دوشنبه افزود: کوتاه نمودن دست دلالان از حوزه گردشگری سلامت و ساماندهی فرآیند جذب بیماران از اقدامات در حال انجام در این زمینه است.وی برخورد جدی با دلالان و واسطه های غیرمجاز در حوزه گردشگری سلامت را نیازمند هماهنگی و همکاری تمام دستگاههای متولی ذکر و بیان کرد: بررسیها نشان می دهد گردشگران سلامت از 30 کشور جهان در مشهد حضور دارند اما بیشترین گردشگران سلامت به ترتیب از کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: سالانه افزون بر 150 هزار گردشگر سلامت در کلینیکها و مراکز درمانی مشهد پذیرش و درمان می شوند. این گردشگران از خدمات مراکز درمانی سرپایی نظیر درمانگاههای تخصصی چشم، درمان ناباروری، زیبایی، پوست، ژنتیک و مراکز جراحی محدود و نیز مراکز تشخیصی مانند رادیولوژی، آزمایشگاه و فیزیولوژی بهره می گیرند.

وی گفت: گروهی از گردشگران سلامت نیز در بیمارستانهای مشهد از خدمات بستری بهره مند می شوند که این تعداد از ابتدای امسال تاکنون حدود 10 هزار نفر برآورد می شود.

خیامی افزود: شمار گردشگران سلامت امسال در مشهد نسبت به پارسال 30 درصد بیشتر شده است.

وی تعرفه پزشکی گردشگران سلامت را دو برابر اتباع ایرانی در بخش خصوصی عنوان و بیان کرد: در بخش دولتی مشروط به استفاده از ظرفیت مازاد تختها، این تعرفه حدود سه برابر است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: هم اکنون 12 بیمارستان در مشهد مجوز نهایی گردشگری سلامت را اخذ کرده اند و تعداد دیگری هم در مراحل ارزیابی هستند. همچنین چند مرکز جراحی محدود در مرحله ارزیابی برای دریافت مجوز ایجاد دپارتمان بیماران بین الملل(IPD) می باشند.

وی گفت: مشهد نسبت به سایر شهرهای کشور در حوزه گردشگری سلامت مطلوبتر شناخته شده است و مهمترین مزیت این شهر وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) است. از سوی دیگر پزشکان و کادر درمانی مجهز و هزینه های اندک درمانی در این زمینه نقش دارند.

خیامی به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای تسهیل امور گردشگری سلامت و ساماندهی و توسعه این صنعت نیز اشاره و بیان کرد: 'تشکیل کمیته استانی گردشگری سلامت، برنامه ریزی و پیگیری جهت تشکیل جامعه حرفه ای گردشگری سلامت، آموزش دست اندرکاران حوزه گردشگری سلامت در بیمارستانها، برنامه ریزی برای تبلیغات و اطلاع رسانی به بیماران و تشکیل کمیته نظارت و برخورد با مراکز و اشخاص متخلف' از جمله این اقدامات هستند.

* لزوم ساماندهی دلالی

سرپرست فرمانداری مشهد نیز گفت: برخی به جای تسهیل در روند گردشگری سلامت اتباع خارجی در مشهد به دلالی روی آورده اند.

حیدر خوش نیت افزود: این افراد به عنوان واسطه پس از تبلیغ درمانگری اتباع خارجی در سایتهای اینترنتی و کشاندن آنان به مشهد از آنان مبالغی را مطالبه می کنند که بیشتر از قیمت واقعی خدمات درمانی است لذا این موضوع باید ساماندهی شود.

وی ادامه داد: بسیاری از اتباع کشورهای خارجی از جمله عراق برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد سفر می کنند. در کنار این سفر می توان از ظرفیتهای گردشگری سلامت در سطح خراسان رضوی نیز استفاده نمود.

سرپرست فرمانداری مشهد گفت: همچنین در گردشگری سلامت اتباع خارجی از هتل، امکانات بهداشتی و درمانی و مراکز تفریحی استان استفاده می کنند و ما نیز به دنبال توسعه و رونق بهره گیری از این ظرفیتها به بهترین شکل هستیم به شرط آنکه حقوق و عوارض شهری، قانونی و درمانی توسط گردشگران پرداخت شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت این مقوله استانداری خراسان رضوی در حال ساماندهی گردشگری سلامت است و دستگاههای متولی این موضوع از جمله نظام پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید در ساماندهی مشارکت نمایند.

خوش نیت ادامه داد: نظارت و عملکرد نظام پزشکی برای ساماندهی فعالیت پزشکان و متخصصان در حوزه گردشگری سلامت و جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت در حوزه های تخصصی درمانی مورد انتظار است.

'گردشگری سلامت' به گروههای گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و نیز پیشگیری تقسیم بندی می شود. هم اکنون ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت در منطقه است. کشورهای همجوار مانند عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه متقاضی استفاده از خدمات و امکانات گردشگری سلامت در ایران هستند.

بر اساس برآوردها سالانه افزون بر 200 هزار گردشگر سلامت وارد ایران می شوند و در این میان خراسان رضوی با جاذبه ها و ظرفیتهای مختلف در جذب گردشگر سلامت پیشگام است.

سالانه دو میلیون زائر و مسافر خارجی به مشهد سفر می کنند.

 

 

به نقل از قدس آنلاین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: