معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: ایران در بخش نانو جزو ۵ کشور نخست است اما هنوز هیچ یک از لباس‌های ایرانیان از جنس نانو نبوده و از چین وارد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، عادل پیغامی شامگاه چهارشنبه در نخستین نشست گفتمانی عصر انقلاب اسلامی در محل سالن همایش‌های آستان قدس رضوی اظهار داشت: برخی از اعصار در تاریخ ویژه هستند، بسیاری از افراد هم‌ دوره پیامبر در صورت زندگی در 100 سال پیش از آن دچار تغییر و تحولات پس از ظهور نمی‌شدند و در معرض اطلاعات قرار نمی‌گرفتند، ما همه مشمول این نعمت بزرگیم و در عصر انقلاب حضور داشتیم، در صورت قدرنشناسی این نعمت به نقمت تبدیل می‌شود.

وی گفت: پدرها و پدربزرگان‌مان مسئولیت سنگینی به اندازه ما ندارند و جنگ‌های لایه در لایه مشمول آنها نبوده است، انتظار سربازی از آنها نبود و شبیخون‌های زیادی وجود نداشت، بصیرت‌های انقلابیان امروز بیشتر از انسان‌های گذشته است، بسیاری از گذشتگان غبطه می‌خورند و آرزو داشتند که در چنین زمانی زندگی می‌کردند.

پیغامی بیان کرد: احیای اسلام ناب یکی از ویژگی‌های این عصر است، از نظر امام یکی از ویژگی‌های این عصر، تجلی اسلام است، به عبارتی اسلام ناب بر دنیا ظهور کرده است، اسلام ناب در عصر انقلاب با اسلام پیش و پس از انقلاب مغایرت دارد، شروع این نهضت در قم اتفاق افتاد، امام خمینی مرجع صحیح برای تمامی مسلمانان بودند.

وی ادامه داد: پس از نهضت مراجع دیگری نیز در این مکان فعالیت می‌کردند که تمامی آنها کتبی مانند فقه و تاریخ اسلام و تفسیر قرآن خوانده بودند، جنس خمینی از اسلام انقلابی بود و این اسلام از نوع تمدن‌ساز و نظام‌ساز است، جز این موارد اسلام تنها یک سیاست است، نمی‌توان در حکومت محمدرضا پهلوی نماز خواند و حج رفت، اسلام سیاست است.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: آثار امام، علامه طباطبایی، شهید صدر و نظایر این افراد از پایه و اساس است، اگر موضوعات را جدی بگیریم اسلام اصیل را درمی‌یابیم و به این نتیجه می‌رسیم که اسلام سیاست است، منظور از سیاست‌، صرفاً بحث‌های سیاسی موجود در آن نبوده و شامل انواع جامعه‌ها اعم از فرهنگی، اجتماعی، تمدنی، اقتصادی و نظایر آنها است.

وی تصریح کرد: ما در حوزه اقتصاد هنوز موفق عمل نکردیم و در جنگ اقتصاد زمین می‌خوریم، ایرانیان در تمامی زمینه‌های اسلام‌شناسی نظیر تمدنی و اجتماعی به بهترین نحو عمل کردند اما در ارتباط با مسائل اقتصادی باید تحولی صورت پذیرد.

پیغامی اظهار داشت: از دیدگاه شهید مطهری، بعثت تنها یک رویداد در زمان و مکان مشخص توسط یک فرد نیست، بلکه بعثت در وجود تمامی ما به وجود آمده و ما نیز برانگیخته و مبعوث شدیم.

وی گفت:  کلید رونق اقتصاد مصرف کالای ایرانی است، با استقبال مردم حتی در زمینه‌های کوچک مانند کفش، سالیانه 100 میلیون کفش تولید شده و چرخه اقتصاد به حرکت در می‌آید.

عضو انجمن بین‌المللی مدرسان اقتصاد Gate ادامه داد: جامعه ایرانی هنوز سیطره کشورهای خارجی بر خود را قبول می‌کند، انقلاب اسلامی ما را لایه لایه زنده کرد، در قدم نخست شاه برکنار شد و پس از آن اتفاقاتی مانند جنگ با منافقین، جنگ هشت ساله دفاع مقدس و نظایر آنها به وجود آمد، عده‌ای در این مسیر شهید شده و برخی نیز راه خود را از اسلام جدا کردند اما در نهایت انقلاب اسلامی پیروز شد.

وی بیان کرد: فردای 22 بهمن اموال مسلمانان بلوکه شد، پس انقلاب به بهترین نحو مسیر خود را طی می‌کند، هنوز ما به اندازه اطلاعات پزشکی‌مان اطلاعات اقتصادی نداریم، سواد اقتصادی مشمول حال ما نشده است، مردم خود را سرباز اصلی نمی‌دانند.

پیغامی ادامه داد: تاکنون هریک از ما یا خرید و برخی نیز پس‌انداز کردیم، پس فعال اقتصادی هستیم و نام سرباز اقتصادی به ما تعلق می‌گیرد، مانند قوم موسی نباشیم که به موسی گفتند برو بجنگ و ما نیز در صورت پیروزی‌ات پشت تو خواهیم بود، در جنگ اقتصادی حائز مشکلات متعددی هستیم، باید عصر اقتصاد را فعال کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حوزه اقتصاد هنوز به فتح انقلاب در نیامده است، به عبارتی هنوز انقلاب مصارف ما را فتح نکرده است، 6 برابر فرانسوی‌ها آب مصرف می‌کنیم و دو سیستم مالی و بانکی هنوز فتح نشده است.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: در عرصه رسانه حوزه‌های مختلفی مانند حوزه بسیج فعالیت می‌کنند اما اقتصاد رسانه نداریم، اگر خبر از جنگ دهند تمامی ما در صحنه حاضر می‌شویم اما هر تلاشی برای ترغیب عموم به خرید جنس ایرانی بی‌فایده است، در صورت بروز هر پیشامدی خدا را نیز در نظر بگیریم و به بزرگی او اطمینان داشته باشیم.

پیغامی گفت: در اخلاق اقتصادی بسیاری از ظرفیت‌های اسلام هنوز دیده نشده است، ما هنوز از معنای برخی کلیدواژه‌های امام مطلع نیستیم، به عنوان مثال کارآفرینی؛ اشتغال‌زایی نیست، ریزپروری و نوآوری معنای صحیح کارآفرینی است.

وی افزود: ما در حوزه اقتصاد تلفات دادیم، کشور دچار سوء‌تدبیر و همچنین تحریم از سوی آمریکا شده بود، در حالی که ترکیه هیچ یک از این شرایط را تجربه نکرده و مردم آن در وضعیت خوبی به سر می‌بردند، ترکیه توسط دشمنان ایران وام‌های کلانی دریافت کرد اما میزان پیشرفت اقتصادی آنها از ایران کمتر است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صنعت حدود 4.5 درصد رشد داشتیم که در حال حاضر این رقم به 16.5 درصد رسیده است، در گذشته 34 هزار تُن تولیدات زیرساختی انجام می‌شد که به تازگی به 200 هزار تُن تغییر یافته است، 18 هزار تُن آلومینیوم تولید می‌شد که این مورد نیز افزایش یافته و 365 هزار تُن شده است.

پیغامی ادامه داد: میزان فرآوری سنگ آهن نیز از 71 صدم درصد به 53 صدم درصد رسیده است، در بخش‌های زراعی و باغی 500 درصد و در شیلات نیز2 هزار و 471 درصد رشد داشتیم، در گندم، جو، شلتوک، گوشت قرمز و نظایر آنها نیز موفق‌تر از گذشته عمل کردیم، در حال حاضر 5 میلیون و 800 هزار و 41 نفر زیر پوشش تأمین اجتماعی هستند.

وی تصریح کرد: در بخش پوشش بیمه نیز 53 درصد و نیم رشد وجود داشته است، در بهداشت و درمان نیز ایران زبانزد دنیا است، شاخص امید به زندگی 55 سالگی بوده و در حال حاضر به 70 سال رسیده است، از تعداد مرگ و میر نوزادان کم شده است، در حالی که در گذشته کشورمان در دست فیلیپینی‌ها بود و مردم حتی زبان آنها را متوجه نمی‌شدند و بعضاً داروها اشتباه تجویز می‌شد.

پیغامی گفت: از هر 100 هزار نفر در بخش بانوان در ایران 240 نفر جان خود را از دست می‌دادند، هنوز مراکز پزشکی در برخی مناطق کم است، اما در هر صورت پیشرفت زیادی داشتیم به عنوان مثال در یکی از روستاهای دورافتاده قشم مرکز درمانی با خدمات رایگان در اختیار بانوان است، در حالی که این منطقه در گذشته حتی برق نداشت.

وی بیان کرد: میزان سواد از 49 درصد به 85 درصد رسیده و مقاله‌های متعدد علمی تولید شد، ایران در بخش نانو جزو 5 کشور نخست است اما هنوز هیچ یک از لباس‌های ایرانیان از جنس نانو نبوده و از چین وارد می‌شود، آستان قدس اخیراً داروهای کمیابی را تولید کرد و وزارت بهداشت در این زمینه واردات را باید قطع کند، البته کیفیت و ارزش مالی این تولیدات بهتر از اجناس وارداتی است و کسی به سراغ آنها نمی‌رود.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: پنج کشور در دنیا می‌توانند کیسه سرم تولید کنند که با تلاش متولیان به یکی از این پنج کشور اضافه شدیم، سرعت پیشرفت هیچ یک از کشورها اعم از آلمان، لهستان، شیلی، ترکیه، مالزی و نظایر این کشورها به اندازه ایران نبود. دانشمندان ایرانی توانایی ساخت خودروی برقی را دارند و دلیل عدم تحقق این امر رانت‌خواری است.

وی اظهار داشت: یک کالای ایرانی 100 درصد تولید ایران است، 70 درصد از کالاهای خارجی موجود در کشور نیز جنس ایرانی دارد، به عبارتی چندان تمایزی میان کالای خارجی و ایرانی نیست، چرا که کشور ما در هر دو نقش دارد، تنها فرق آنها در این است که 30 درصد از کالای خارجی از ایران نیست که این نیز رقم بالایی حساب نمی‌شود.

پیغامی گفت: برخی از افراد به دلیل شرایط مالی وخیم مجبور به خرید اجناس خارجی هستند، به عنوان مثال برای خرید یخچال ایرانی هزینه کمتری متقبل می‌شوند اما دوام یخچال خارجی بیشتر بوده و نیازی نیست که پس از چند سال مجدد برای خرید آن اقدام کنند، یک یخچال ایرانی بنا به باور عام پس از چند سال بلا استفاده می‌شود، از طرفی وضعیت مالی خانواده کم درآمد، شرایط را برای خرید مجدد یخچال فراهم نمی‌سازد و برای درازمدت تنها می‌توانند از یک یخچال استفاده کنند.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: