بی خانمان های شهر در بازدید رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد از دردل‌های خود سخن می‌گویند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، وجود آسیب‌های اجتماعی موضوعی بود که همواره متفکران و مدیران در سطوح مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده و گرفتارش هستند، اما دردهایی چون اعتیاد، فقر و بزه برای برخی علاوه بر مسؤولیتی که نقش اجتماعی‌شان بر دوش آنها نهاده، دغدغه‌ای است که در وجود خویش به دنبال راه حلی برای آن هستند، حال آنکه در جامعه در حال گذار ایران اهمیت توجه به آسیب‌های اجتماعی بیش از پیش است. 

آسیب‌هایی که همچون پیله‌ایی زندگی برخی را در برگرفته و منجر به ایجاد معضلات بعدی می‌شوند که از آن جمله می‌توان اعتیاد را مثالی دانست که به سرعت فقر، بی‌خانمانی، طلاق، ایدز و بسیار مسائل دیگر را به دنبال دارد.

با توجه به آمارهای مطرح شده فاصله زمانی میان اعتیاد و بی‌خانمانی به 5 سال کاهش یافته که نیاز برای یافتن راه حل‌های نو برای چنین افرادی که سقف خود را نیز به جهت مصرف مواد مخدر از دست داده و به ناچار گرفتار تکدی‌گری و سایر مسائل می شوند را دارای اهمیت می‌کند.

یکی از راه حل‌هایی که در شب‌های سرد زمستان همچون مسکنی موقت اما موثر به کمک افرادی که با عنوان کارتن‌خواب و یا حتی گورخواب شناخته می‌شوند آمده، مراکزی است که حتی برای یک شب می‌تواند گزند سرما را از آنها دور کند.

استفاده از رویکردهای کارآفرینی هنری به توانمند شدن کارتن خواب‌ها کمک می‌کند

فضایی که با وسعتی بالغ بر 3000 متر با نام خانه سبز در حال فعالیت است، با امکاناتی شامل شام گرم، محلی برای خواب، صبحانه و سرویسی برای انتقال افراد بی‌سرپناه به مرکز، سال‌ها است دغدغه وجود یک سقف را حتی برای مدت زمانی کوتاه جامه عمل می پوشاند.

محمد جواد استادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد که به قول خودش بیشتر دغدغه حضور در فضاهای غیررسمی و اتخاذ رویکردهای عملیاتی را دارد ضمن بازدید از مرکز خانه سبز ساعتی را به گفت‌وگو با افراد حاضر در این مرکز می‌گذارد.

او می‌گوید: حداقلی‌ترین کار برای این افراد این است که چند لحظه‌ایی با آنها هم کلام شویم و حرف و نظرشان را بشنویم.

استادی طی بازدید از گرمخانه شهرداری مشهد به لزوم استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری در این گرمخانه‌ها با دو رویکرد آشکار و پنهان اشاره و بیان می‌کند:  اقدامات و برنامه‌هایی چون نمایش فیلم در سطح نخست سبب سرگرمی و آسوده‌خاطری موقت برای آنها می‌شود و در سطح عمیق‌تر شاید بتواند آموزش‌هایی را نیز به این دست افراد منتقل کند.

 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد تاکید می‌کند: شاید استفاده از رویکردهای کارآفرینی هنری درراستای توانمندسازی این افراد بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

توامندسازی گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه وظیفه عمومی است

استادی طی گفت‌وگو با بی‌خانمان‌هایی که عموما به جرم تکدی‌گری به این محل منتقل شده‌اند با دختری روبه‌رو  می‌شود که بیش از 17 سال ندارد و مدعی است که فقر و نبود پدر و وجود همسری که وی را مجبور به تکدی‌گری می‌کرده است، او را به این راه کشانده، اما در حال حاضر پشیمان و به دنبال راهی برای آغاز یک زندگی سالم است.

 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد با افسوس برای جوانی از دست رفته‌ایی که اعتیاد مسبب آن است، ضمن اینکه خطاب به دختر جوان که فاطمه نام دارد از استعداد و قدرت سخنوری‌اش تعریف می‌کند، می‌گوید: باید به دنبال راهی برای نجات جوانی این افراد و جلوگیری از مسائل بعدی که ممکن است برای‌شان پیش بیاید، باشیم، توانمندسازی این گروه‌های جامعه به کمک ابزارهایی که بسیاری از آنها نیز دور از دسترس نیستند یک وظیفه عمومی است که باید همه به آن توجه کنیم.

رقم خوردن اتفاقات مثبت ناشی از همفکری، تعامل و همکاری نهادهای مختلف

در قسمت خوابگاه مردان، پیرمردی است که اعتیاد همه زندگی و جایگاه اجتماعی وی را به یغما برده اما می‌گوید: من و بسیاری از افراد آسیبی برای جامعه نداریم و سهمی هم نمی‌خواهیم، ما از همه امکانات جامعه همان قوطی خالی آبمیوه را می‌خواهیم که قبلا کسی دور انداخته است.

طی این بازدید استادی عنوان می‌کند: همفکری، تعامل و همکاری نهادهای مختلف می‌تواند اتفاقات مثبتی را  رقم بزند که نیاز به برنامه‌ریزی بیشتر و دقیق‌تر دارد، البته این امر جز با تلاش مستمر و جهادی و کنار گذاشتن اختلاف‌نظرها ممکن نیست، اگر فکر و نگاه همه ما مشکلات و مسائل مردم باشد و در این نگاه به مردم طبقه‌بندی خاصی را در نظر نگیریم و به همه طبقات جامعه و مسائل آنها توجه کنیم، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: