رئیس گروه طب ایرانی فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: طب سنتی شامل حوزه‌های وسیعی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی اکبر ولایتی رئیس گروه طب ایرانی فرهنگستان علوم پزشکی ایران ظهر چهارشنبه در همایش ملی طب سنتی ایرانی که در محل دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، گفت: طب ما، طبی بر اساس منطق توحیدی است، زیرا این جهان بر اساس حکمت الهی بنا شده و تصادفی نیست چرا که تصادف منطق نمی‌پذیرد.

وی تصریح کرد: شیخ الرییس رساله‌ای به نام رساله مشرقین دارد که دیدگاه‌های مشرقین را در مقابل مغربین بررسی می‌کند و مشرقین در حقیقت خدا گرا‌هایی هستند که انسان را بخشی از خلقت می‌دانند که بر اساس نظم خلق شده است.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: در همین جا می‌توان واژه مزاج را تعریف کرد که به معنی سرشت است. سرشت انسان‌ها متفاوت است پس ممکن است یک داروی مشخص بر روی دو نفر نتایج متفاوتی را از خود نشان دهد که این نشان دهنده متفاوت بودن مزاج‌ها است.

ولایتی با تاکید بر اینکه باید متناسب با مزاج افراد دارو تجویز شود، افزود: جسم و روح انسان‌ها با هم مطرح می‌شوند. انسان بخشی از طبیعت است و برای همین است که می‌گویند خوراکی‌ها گرم یا سرد هستند.

وی با اشاره به علت ماندگاری ابن سینا در طول تاریخ، تصریح کرد: علت ماندگاری شیخ الرییس این است که کتاب قانون او بر اساس منطق است و طب امروز نیز تا حدی زیادی بر اساس منطق می‌باشد. همچنین بسیاری از مطالب قانون امروز هم معتبر است.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی فرهنگستان علوم پزشکی ایران با تاکید بر منطقی بودن جهان خلقت، گفت: نمی‌شود خلقت تصادفی باشد و ما در تحلیل این خلقت از ابزار منطق استفاده کنیم. طب ایرانی و اسلامی بر اساس جهان بینی توحیدی است و طب غربی بر اساس جهان بینی داروینی بنا شده است.

ولایتی افزود: نخستین کسی که از روده بز نخ بخیه درست کرد و نخستین کسی که از الکل برای استریل کردن استفاده کرد، زکریای رازی بود، پس طب سنتی تنها به جوشانده محدود نمی‌شود.

 

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: