رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه پیش از انقلاب در حوزه اطلاع‌رسانی و پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون پوشش کم بود، گفت: ولی امروز ۹۸ درصد کشور از اطلاع‌رسانی که به سطح اطلاعات جامعه و اجرای عدالت کمک می‌کند بهره می‌برند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، اسفندیاری رئیس سابق بهزیستی کشور در مراسم شنبه‌های انقلاب با موضوع عدالت با اشاره به بی‌عدالتی رسانه‌ای که در کل دنیا وجود دارد، گفت: اکنون ما شاهد این مورد هستیم، شبکه‌های دروغ‌پراکنی که در دنیا وجود دارند و برعلیه حق فعالیت می‌کنند، تکلیف ما را در تبیین دستاوردها و خدمات جمهوری اسلامی سنگین‌تر خواهد کرد. 

وی افزود: ما باید نظام و انقلاب را از مظلومیتی که دچارش شده است خارج کنیم. پیروزی انقلاب دستاوردهایی را برای ما داشته که اگر آن را با کشورهای هم‌تراز مقایسه کنیم، باید ساعت‌ها در زمینه ارائه خدمات به گفت‌وگو بپردازیم. 

رئیس سابق بهزیستی کشور بیان کرد: بسیاری از شهرستان‌های ما پیش از انقلاب از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم بودند و برای ارائه خدمات پزشکی، پزشکان پاکستانی، هندی و بنگلادشی که شاید پزشک هم نبودند، به کشور ما برای خدمات‌رسانی می‌آمدند. 

اسفندیاری افزود: همانطور که در برنامه ۲۰:۳۰ پدر پیوند کبد ایران از یک روستای محروم معرفی شد، نشان می‌دهد که پیشرفت‌های بسیاری داشته‌ایم. پیش از انقلاب ۳۷ درصد از شهرهای بزرگ ما بیمارستان داشتند، ولی امروز با وجود سه برابر شدن شهرها ۹۷ درصد شهرهای ما از بیمارستان بهره‌مند هستند. امروزه دسترسی مردم روستاها به خدمات بهداشتی و درمانی شاید بیش از پایتخت باشد.

وی در ادامه بیان کرد: پیش از انقلاب، ما کمتر بحث بیمه‌های اجتماعی و درمانی را داشتیم، ولی امروزه ادعا می‌کنیم صددرصد روستایی‌ها بیمه هستند و در شهرها مردم بیمه سلامت دارند. 

رئیس سابق بهزیستی کشور با اشاره به اینکه شاید پیش از انقلاب یک درصد از روستاهای ما به آب بهداشتی دسترسی داشتند، گفت: ولی امروز صددرصد شهرها و روستاهای ما به آب بهداشتی دسترسی دارند. پیش از انقلاب ۴ درصد روستاها دارای برق بودند ولی امروزه صددرصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از برق بهره‌مند هستند. 

اسفندیاری بیان کرد: با تلاش نظام و توجه به بحث عدالت‌محوری که در ذات نظام بوده است، اقدامات تاکنون انجام شده‌اند. اکتشاف نفت و گاز از گذشته وجود داشته، ولی پیش از انقلاب، مناطق کمی از گاز بهره‌مند و امروز ۲۶ هزار روستا از گاز بهره‌مند شده‌اند. در ابتدای پیروزی انقلاب ما ۳۱۲ روستا داشتیم که به شبکه مخابرات متصل بودند ولی امروزه همه روستاهای ما به شبکه مخابرات متصل هستند. 

وی افزود: پیش از انقلاب در حوزه اطلاع‌رسانی و پخش رادیو و تلویزیون پوشش کم بود، ولی امروز ۹۸ درصد کشور از اطلاع‌رسانی که به سطح اطلاعات جامعه کمک می‌کند، بهره می‌برند و در مناطق محروم کشور افراد به همه موارد اداری که ما دسترسی داریم، دسترسی نیز دارند. 

وی در ادامه اضافه کرد: ما پیش از انقلاب محدودیت‌هایی داشتیم و ۴۰ درصد از افراد دسترسی به تحصیل نداشتند اما امروز ۹۵ درصد مردم امکان تحصیل دارند که  قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست. ما پیش از انقلاب چند شهر بزرگ و دانشگاه داشتیم ولی امروزه برخی از شهرها بیش از یک دانشگاه علوم پزشکی دارند. مواردی که اعلام شد بخش کوچکی از خدمات است و اینکه این موارد تاکنون کمتر گفته شده است، ما باید آنها را مرتب تکرار و نظام و انقلاب را از مظلومیت موجود خارج کنیم. 

اسفندیاری افزود: برخی ادعا می‌کنند که گذر زمان پیشرفت‌ها را به وجود آورد، ولی اینطور نیست، ما با وجود اینکه درگیر جنگ‌های داخلی، تهدیدی و تحریم‌ها شدیم، ولی نظامی به وجود آمد که از همه نهضت‌های آزادیبخش دنیا حمایت کرد و امروز ما با گذشت چهل سال حتی یک قدم عقب‌نشینی نداشته‌ایم،‌ به طور مثال در زمینه بیداری اسلامی که در مصر برگزار شد، اندیشمند مصری اعلام کرد که این کشور همیشه تحت حمایت غرب بوده و با این وجود حدود ۵ میلیون نفر در مصر در قبرستان‌ها زندگی می‌کنند، ولی حال،‌ جمهوری اسلامی با همه مشکلات موجود در زمینه فرستادن انسان به فضا صحبت می‌کند. 

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: