رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎ها گفت: مهم‌ترین موضوع در زندگی زناشویی اعتماد و آسان‎گیری در روابط با یکدیگر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به نقل از روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی، حجت‌الاسلام‌ مصطفی رستمی در ویژه‌برنامه (فرصت عاشقی) از مجموعه برنامه‎های فرهنگی آموزشی بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت که در رواق حضرت زهرا(س) در حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: اعتماد زیربنای زندگی مشترک است و اگر از همان ابتدا این زیربنا درست چیده شود بسیاری از مسائل زندگی به‌آرامی حل می‌شود که مهم‌ترین آثار اعتماد در زندگی مشترک آسایش و امنیت روانی زوجین است. 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎ها بیان کرد: ترمیم اعتماد از دست‌ رفته کار بسیار سختی است، چه‌بسا اکثر جدایی‎ها ناشی از نداشتن اعتماد به باور و رفتارهای طرف مقابل بوده که در بسیاری از موارد سخت‌گیری‌های نابه جا اختلافات را پیچیده‎تر می‎کند.

وی ادامه داد: نزدیک به نیمی از طلاق‎ها در 5 سال اول زندگی اتفاق می‎افتد که بخش مهمی از آن در دو سال اول زندگی رخ می‎دهد،  باید زوجین مهارت‎های همسرداری ر ا بیاموزند و درکشان را از نیازهای یکدیگر بالا ببرند تا از تفاوت‎های یکدیگر ناراحت نشوند.

رستمی با بیان اینکه زوجین همیشه در نظر داشته باشند که زن و مرد از دو جنس، با دو تربیت متفاوت هستند، اضافه کرد: ناسازگاری‎ها در زندگی مشترک طبیعی بوده و زیبایی زندگی به این است که دو موجود متفاوت در کنار یکدیگر صیقل پیداکرده و به یکدیگر مانند لباس متصل شوند تا نه‌تنها بتوانند از اشتباهات هم‌چشم پوشی کنند، بلکه عیوب یکدیگر را هم بپوشانند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎ها در تأکید بر نقش سازگاری در حل مشکلات و اختلافات گفت: اگر زن و مرد در برابر حوادث زندگی با یکدیگر سازگار باشند می‎توانند زیبایی‎های زندگی را کشف کرده و از باهم بودن لذت ببرند.

وی احترام به والدین را جزو ملزومات زندگی مشترک دانست و عنوان کرد: از توصیه‎های جدی دین رعایت حرمت خانواده و حفظ حسن معاشرت با آن‌ها است، در واقع زوجین با احترام به خانواده‎ها به رشد اخلاقی و معنوی خود کمک کرده و احساس رضایت الهی بر زندگی آن‌ها حاکم می‎شود، همچنین از آنجا که خداوند فضل خودش را در دل والدین و تمام خیروبرکت زندگی را در لب‎های گشوده به دعای آن‌ها قرار  داده است، باید زوجین در زندگی زناشویی احترام به والدین  را سر خط اول ملزومات زندگی مشترکشان قرار دهند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: