دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا‌(ع) و گفت‌وگوی ادیان از برگزاری این همایش با حضور حجت‌الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، آیت‌الله محمد هادی عبد‌خدایی ظهر امروز در نشست خبری اولین همایش بین‌المللی امام رضا‌(ع) و گفت‌وگوی ادیان در سازمان مرکزی آستان قدس رضوی گفت: در قرنی که گذشت استعمار بر علیه مذهب تا توانسته تاخت و تاز کرده‌ است، جنگ اول و دوم جهانی، پیدایش کمونیست و کشتارهایی در این رابطه، پیدایش صهیونیست و غصب فلسطین، تحکیم حاکمیت استبداد در ایران توسط رضا پهلوی و محمدرضا پهلوی، تخریب قبور مطهر اهل بیت(ع) در مدینه و آمدن آل سعود در این قرن، همه حرکت‌هایی بر علیه دین بود.

دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا‌(ع) و گفت‌وگوی ادیان افزود: در این قرن سازمان‌های حقوق بشری شکل گرفتند، اما حقوق دینی میلیاردها انسان موحد و خداپرست در آن منظور نشد و بدترین اهانت به دیانت انجام گرفت.

وی با بیان اینکه هدف این همایش احقاق حقوق دینی میلیاردها بشر متدین است، گفت: این کنگره دارای کمیسیون‌های خدا‌محوری در ادیان، عقلانیت دیانت،  محبت و عدالت، زندگی مسلامت‌آمیز در پرتو ادیان، تربیت دینی و چالش های عصر معاصر و حقوق بشر در ادیان الهی است.

آیت‌الله عبد‌خدایی اظهار کرد: این کنگره هشت پیش‌نشست داشته‌ که چهار پیش‌نشست آن در کشورهای هندوستان، لبنان، اندونزی و مالزی و چهار پیش‌نشست دیگر در شهرهای قم، تهران، اصفهان و ارومیه برگزار شده‌ است.

دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا‌(ع) و گفت‌وگوی ادیان با بیان اینکه از شخصیت‌های برجسته اسلامی، مسیحی، یهودی و زرتشتی در این پیش‌نشست‌ها دعوت شده، امیدواریم با پیام عده‌ای از مراجع سمینار آغاز به کار کند، تصریح کرد: در این همایش متفکران و اندیشمندان ادیان مختلف  حضور دارند تا راه‌های روشنی در زمینه‌های مختلف ارائه دهند.

وی اضافه کرد: سخنران اصلی این کنگره آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی تولیت معزز آستان قدس رضوی بوده، همچنین، برگزاری این همایش درراستای سیره امام رضا(ع) تعامل با ادیان است.

دریافت ۴۹ مقاله و ۱۴۴ چکیده در فراخوان 

در ادامه رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز گفت: سفر پرخیر و برکتی که امام رضا(ع) از مدینه به خراسان داشتند، منشا اصلی هویت اسلامی ـ ایرانی است و آنچه اکنون ایران و انقلاب اسلامی دارد مرهون ایشان است که مرکز هدایت معنوی برای شیعیان و آزادگان عالم هستند.

حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد بیان کرد: در عصر کنونی که نازیبایی‌های فراوانی توسط سردمداران استکبار جهانی با جنگ‌ها و کشتارها پیکره انسانیت را جریحه‌دار کرده‌اند، ما خرسندیم در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی از کنار بارگاه امام رضا(ع)، طنین توحید را با حضور اندیشمندان و متفکران ادیان مختلف در جهان منعکس و منتشر می‌کنیم.

وی افزود: این حرکت در راستای سیره حضرت رضا(ع) است که همیشه با رهبران ادیان تعامل، گفت‌وگو و مناظره داشتند و از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که در سنگر فرهنگی آستان قدس صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس ادامه داد: با وجود اینکه بلندگوهای دیگری در دنیا مدعی حقوق بشر و آزادی‌های سیاسی هستند، ما مفتخریم براساس آموزه‌های دینی بهترین و جامع‌ترین حقوق اساسی برای اقلیت‌ها را در قانون اساسی کشور قائل هستیم و این فرصتی شد که با یک سازماندهی منسجم و موثر و بهره‌منده از کمک اساتید، این همایش تدارک دیده شود تا بتوانیم در یک افق بلندمدت تعامل فرهنگی و دینی را با ادیان مختلف داشته باشیم.

گنابادی‌نژاد بیان کرد: در روزگاری که سرمایه‌های زیادی از بشریت برای مبارزه با خدا محوری هزینه می‌شود، پایگام امام‌رضا(ع)  فرصت خوبی‌است تا اشتراکات میان ادیان مختلف پیرامون خدامحوری را منتشر کنیم.

وی با بیان اینکه این همایش یک شورای علمی و برنامه‌ریزی داشته‌ است، اضافه کرد: کتاب‌های آموزه محبت در اسلام و مسیحیت، شناخت هندسی عقلانیت، پژواک گفتمان رضوی در تمدن اسلامی، امام‌رضا(ع) در سفرنامه‌های اروپاییان و غیرمسلمانان، سبک زندگی فردی و اجتماعی در ادیان اسلام، مسیحیت و یهود، نقش گفت‌وگوی دینی در هم‌زیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و چکیده مقالاتی که به همایش رسیده‌، در این همایش برای اولین بار رونمایی می‌شود.

 رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار کرد: تاکنون در رابطه با موضوع همایش ۴۹ مقاله و ۱۴۴ چکیده در فراخوان دریافت شده‌ که از کشورهای ایران، عراق، سوریه الجزایر، پاکستان، اندونزی، فیلیپین، لبنان، هندوستان، مالزی و کنیا و توسط پیروان ادیان زرتشتی، مسیحی، صائبی، یهودی و اهل سنت بوده است.

گنابادی‌نژاد بیان‌کرد: پیش‌همایش‌ها با همکاری دانشگاه اسلامی همدرد دهلی در هندوستان، دانشگاه اسلامی لبنان در بیروت، مرکز مطالعات پیشرفت اسلامی در مالزی، مرکز پژوهشی مطالعتی آسیا در اندونزی، مرکز اسلامی جاکارتا و موسسات اسلامی دیگر مانند نهضت‌العلما، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام‌رضا(ع)، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تهران و اصفهان برگزار شده است.

وی بیان کرد: همچنین برخی از پیش‌همایش‌ها نیز در دانشگاه شاهد تهران و شعبه ارومیه، دانشگاه الزهرا و شعبه ارومیه، مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، کالج اسلامی صدرا در اندونزی، بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی، مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی، معاونت رسانه و ارتباطات آستان قدس رضوی، مدیریت حوزه علمیه خراسان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرکز گفت‌وگوی ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب قم، جامعه‌المصطفی العالمیه، حوزه علمیه اصفهان برگزار شده است.

 رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی یادآور شد: امیدواریم این حرکت آغاز یک نهضت و جنبش فرهنگی باشد که با نگاه توحیدی و تعاملاتی که با پیروان و فعالان مذاهب دارد فرصتی برای گسترش سیره امام‌رضا(ع) و مکتب اهل بیت(ع) فراهم کند.

همکاری ۱۸ نهاد فرهنگی ـ علمی از ۲۱ کشور جهان

دبیر اجرایی این همایش نیز در ادامه گفت: اولین همایش بین‌المللی امام‌رضا(ع) با همکاری ۱۸ نهاد فرهنگی علمی در ۲۱ کشور جهان برگزار می‌شود.

سید حمید علوی بیان کرد: رهبران ادیان مختلف از کشورهای اسپانیا، ایتالیا، مالت، یونان، تانزانیا، اتریش، سوریه، رومانی و سفرایی از دیگر کشورها از جمله واتیکان در این همایش شرکت می‌کنند.

وی اظهار کرد: افتتاحیه همایش روز چهارشنبه ۸ صبح در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی   اختتامیه آن در عصر پنجشنبه ۱۱ بهمن برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی این همایش ادامه داد: علاوه بر پنل‌های تخصصی در این همایش، برنامه‌های جانبی از جمله افتتاح موزه ادیان در عصر چهارشنبه در کتابخانه آستان قدس رضوی، برگزاری نمایشگاهی از نسخ خطی کتب آسمانی، اجرای سرود سه زبانه فارسی عربی انگلیسی با محوریت توحید و آموزه‌های مشترک بین ادیان ابراهیمی، رونمایی از یک نقاشی فاخر با موضوع مناظرات حضرت رضا(ع)، دیدار و تجلیل از خانواده شهدای ادیان و تجلیل از خانواده‌های شهدای مسیحی، یهودی و زرتشتی که شهید تقدیم انقلاب کردند، نمایشگاه ۴۰ عکس برتر با موضوع هم‌زیستی مسالمت‌آمیز ادیان در پرتو انقلاب اسلامی و بازدید از دستاوردهای انقلاب برای مهمانان خارجی در روز جمعه تدارک دیده شده‌ است.

علوی بیان کرد: ارزشمندترین خروج همایش تعامل و بازشدن باب گفت‌وگو‌ است که امیدواریم در آینده تداوم پیدا کند، با این حال تلاش می‌شود خروجی همایش منحصر به ارائه مقالات نباشد و مستندهایی از بدو ورود رهبران ادیان در حال ساخت‌‌ است.

پوشش رسانه‌ای در سطح بین المللی همایش

در ادامه مسؤول کمیته رسانه این همایش نیز در رابطه با پوشش رسانه‌ای این مراسم گفت: سعی شده‌، پوشش رسانه‌ای در بین‌الملل به‌صورت گسترده انجام بگیرد.

بهمن دهستانی افزود: رسانه‌های بین‌المللی از جمله پرس تی وی، العالم، شبکه العراقیه عراق، المیادین لبنان، هدایت تی وی از لندن، الکوثر،  روسی‌الیوم و رادیو عاشوری از رسانه‌هایی هستند که برنامه‌را پوشش می‌دهند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: