فرمانده سپاه امام رضا(ع) گفت: امروز قدرت نظامی انقلاب اسلامی در جغرافیای کشور ما محدود نمی‌شود بلکه حداقل در سطح منطقه و وجوه مشترک آرمانی، مردمی و انسانی و ذیل این‌ها اهداف تاکتیکی و عملیاتی استنتاج می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سردار یعقویعلی نظری در جلسه تبیین اقتدار دفاع ملی و اهمیت آن در محل حسینیه قرآن و عترت مشهد مقدس اظهار داشت: شعار اصلی انقلاب و نهضت امام راحل، «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» است، این شعار دو بخش در چهار قسمت است؛ بخش اول «محصولی» است یعنی باید به آن دست پیدا کنیم، استقلال و آزادی باید حاصل شود اما این شعار پایه‌ای، یک شرط دارد و آن هم جمهوریت و اسلامیت است که شرط استقلال و آزادی است.

سردار نظری ادامه داد: شعار به ما می‌گوید اگر می‌خواهید به استقلال و آزادی دست پیدا کنید و آن را حفظ کنید؛ اسلام مبتنی بر قدرت مردمی که وصل به قدرت الهی است را پیاده‌سازی کنید و به این علت تشکیل نظام اسلامی شکل گرفت یعنی نظام مبتنی بر قدرت مردمی و اعتقادات اسلامی.

وی افزود: ما در توضیح و توجیه و بیان دستاوردهای انقلاب باید به این موضوع دقت کنیم که چه میزان شعار اصلی انقلاب تحقق پیدا کرده است؟ باید ببینیم استقلال محقق شده یا خیر؟ آن چیزی که در جامعه ما مدعی زیاد دارد؛ جمهوریت است، باید تاکید کنیم که جمهوریت در نظام اسلامی به احسن وجه محقق شده و اتفاقا هم نظام هزینه برای این جمهوریت داده و کسی نمی‌تواند به این مهم خدشه‌ای وارد کند که نظام اسلامی پایبند جمهوریت نبوده؛ پس جمهوریت هم محقق و پیاده‌سازی شده و هم نظام برای تحقق جمهوریت هزینه داده است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) تصریح کرد: مصداق برجسته این مسئله، فتنه سال 88 است، کسانی که با ادعای تقلب رای مردم به صحنه آمدند در واقع شورش علیه رای مردم و جمهوریت نظام کردند و نظام و امامت جامعه هم برای حمایت و صیانت از رای مردم به میدان آمده و اقدام کردند.

سردار نظری گفت: ما کاستی در اجرای اسلامیت داریم و این نقطه‌ای‌ است که عقب‌ماندگی داریم؛ اگر به اندازه‌ای که نظام برای جمهوریت هزینه کرده، مسئولان مربوطه در همه عرصه‌ها اسلامیت را دنبال کرده و مدنظر قرار می‌دادند وضع ما از شرایط فعلی به مراتب بهتر و جلوتر بود.

وی خاطرنشان کرد: نظام اسلامی در ارتباط با شهروندان و کسانی که تحت تفکر انقلاب اسلامی قرار می‌گیرند مسئول است و باید زمینه‌های لازم برای تعالی و رشد به سمت حق و بهشت را مهیا کند؛ بهشت نماد حرکت به سمت حق است؛ بنابراین در موضوع اسلامیت نظام اسلامی؛ همه مسئولان از صدر تا ذیل خدمت می‌کنند و باید خدمتشان جهت‌دار باشد و هر دو در مسیر تعالی و تکامل قرار بگیرند.

سردار نظری ادامه داد: اولین بند شعار ما، استقلال است، بدون قدرت نمی‌شود به استقلال رسید؛ یعنی رابطه‌ای بین استقلال و قدرت وجود دارد اگر مستقل نباشیم، قدرتمند نمی‌شویم؛ پس قدرت زمانی به دست می‌آید که مستقل شویم این یک رابطه دو طرفه است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) گفت: شرط تحقق استقلال در سایر عرصه‌ها، استقلال سیاسی است لذا نخستین اقدام پیروزی انقلاب اسلامی، ساقط کردن حکومت شاهنشاهی و استقلال سیاسی کشور با استقرار نظام اسلامی بود؛ اگر استقلال سیاسی نداشته باشیم چه طور می‌شود استقلال اقتصادی، نظامی، علمی داشته باشیم؟

سردار نظری اظهار داشت: نخستین نیاز موجودیت یک نظام، قدرت دفاعی است و قدرت دفاعی در گرو استقلال دفاعی است، امروز نظام اسلامی اقتدار دفاعی و نظامی دارد که این اقتدار در نتیجه یک نگاه آرمانی و مکتبی و اعتقادی در درون این قدرت است.

وی تصریح کرد: در نظام اسلامی، مولفه اصلی قدرت، مولفه قدرت معنوی است که باید در محاسبات آورده شود؛ پیروزی انقلاب اسلامی براساس معادله مادی نبود؛ زیرا انقلاب در فرمول‌های مادی قابل استنتاج نبود؛ در تمام صحنه‌های اتفاق افتاده برای ما هم همین است، دشمنان ما این مولفه را درک نمی‌کنند و نمی‌فهمند؛ قدرت نظامی آمریکا توخالی است و جز ظاهر، پوسته و ابزار چیز دیگری نیست، آنها حتی انگیزه ملی دفاع از کشورشان را هم ندارند و جذب سرباز و خدمت در آنجا براساس امتیازات و فرمول‌های مادی است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: مولفه دوم اقتدار دفاعی در نظام اسلامی مردم هستند، ترکیب اهداف عالیه و آرمان‌های مکتب اعتقادی و مردم نتیجه‌ای را حاصل می‌کند که آن‌ها اصلا آن را ندارند و این صرفا در جغرافیای کشور ما محدود نمیشود زیرا نگاه ما، نگاه انقلاب اسلامی است.

سردار نظری ادامه داد: مولفه سوم اقتدار دفاعی، جغرافیا است، امروز قدرت نظامی انقلاب اسلامی در جغرافیای کشور ما محدود نمی‌شود بلکه حداقل در سطح منطقه و وجوه مشترک آرمانی، مردمی و انسانی و ذیل این‌ها اهداف تاکتیکی و عملیاتی استنتاج می‌شود.علاوه بر این عوامل فرهنگ تولیدی بومی کشور را که از دفاع مقدس گرفته شده باید نام برد؛از نظر غربی‌ها، نماد قدرت دفاعی ما موشک است؛ نمادهای قدرت و توان و اقتدار نظامی و دفاعی انقلاب اسلامی شهید حججی‌ها هستند.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) تصریح کرد: متاسفانه گاهی اوقات با وجود تذکرات مقام معظم رهبری، غفلت‌ها صورت می‌گیرد؛ همانطور که در برجام و مسئله هسته‌ای غفلت‌هایی صورت گرفت، آنچه در طول 40 ساله عمر انقلاب اسلامی حاصل شده، در نتیجه مبارزه بوده نه مذاکره ؛ نباید این تفکر را در ذهن خود راه دهیم که با مذاکره می‌توان دشمن را زمین زد؛ بلکه عامل شکست‌دهنده دشمن، مبارزه است؛ تجربه 40 ساله انقلاب این را به ما اثبات کرده؛ بنابراین اگر کسانی به ذهنشان خطور می‌کند که مذاکره را جایگزین مبارزه کنند دچار اشتباه راهبردی و اعتقادی شده‌اند.

سردار نظری خاطرنشان کرد: اگر حتی در جایی هم نیاز به مذاکره وجود داشته باشد، در طول مبارزه است نه به جای مبارزه؛ بنابراین مبارزه در جای خودش وجود دارد.ما یک جا مشکل داریم؛ آن هم در حوزه اقتصادی است؛ آن هم چون در این حوزه مبارزه نکردیم، اگر خود را از وابستگی به نفت نجات می‌دادیم هزینه این مبارزه تمام می‌شد اما مادامی که کشور تک محصولی و به نفت وابسته باشد این شرایط نیز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مردم مبارز، مقاوم و خستگی‌ناپذیری داریم بیان کرد: شاهد این مسئله نیز 250 هزار شهید و دفاع مقدس است؛ چرا برخی با یک سری آدرس‌ها و شعارهای غلط این مردم مبارز را گلخانه‌ای بار می‌آورند؟.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: