چهارمین جلسه محاکمه ۳ متهم پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه، پرویز کاظمی رئیس سابق هیات‌مدیره بانک سرمایه و محمدرضا توسلی عضو سابق حقوقی بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

رئیس دادگاه در ابتدای جلسه دیروز گفت: در جلسه قبل تعدادی از کارکنان بانک سرمایه در دادگاه حاضر شدند که برای برخی از وکلا ابهاماتی در جهت اینکه این اقدام برای اثبات گناهکاری متهمان است، ایجاد شده بود.

قاضی افزود: حضور تعدادی از کارکنان بانک سرمایه برای افکار عمومی بوده و نظر به اینکه متهمان دائما کار خود را طوری جلوه می‌دهند که خلافی نکرده‌اند و زیرمجموعه آنها مرتکب خلاف شده‌اند، دادگاه تعدادی از کارکنان بانک سرمایه را احضار کرد و توضیحات این افراد هیچ اثری در بیگناهی یا گناهکاری متهمان ندارد.

هدایتی کلاهبردار است

در ادامه قاضی از محمدرضا توسلی خواست در جایگاه حاضر شود و بعد از تفهیم اتهام به او گفت: به عنوان آخرین دفاع هرگونه مطلبی دارید بفرمایید.

وی گفت: بنده مهندس راه و ساختمان هستم و در طول عمرم در بانک کار نکرده بودم. در سال‌های ۹۱ و ۹۲ که من بودم اتفاقی نیفتاد و فکر می‌کردم فضا مثل فضای قبل است. وی ادامه داد: روزی که بازپرسی رفتم تازه متوجه شدم آقای هدایتی در بانک است در حالی که سال ۹۰ او را ممنوع‌المعامله کرده بودیم. من الان هم او را نمی‌شناسم، این آقا کلاهبردار است. وی در ادامه دفاعیات خود گفت: کارشناس شعبه، مدیر اعتباری شعبه، رئیس شعبه، حوزه اعتباری و کمیته اعتباری باید وظیفه خود را انجام دهند و همگی مسؤول هستند، در مرحله آخر هیأت‌مدیره مسؤولیت دارد، این پروسه باید طی شود، چرا که هر کاری ۹۰ درصد آن پروسه کارشناسی دارد و ۱۰ درصد آن مربوط به مدیریت است.

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم گفت: شما که می‌گویید انسان انقلابی و متدینی هستید، چرا این اسناد را امضا کردید؟ چک‌های برگشتی، مالیات و معوقات و... در پرونده‌های این شرکت‌ها موجود بود؛ چرا این موارد را بررسی نکردید؟ آیا گروه هدایتی و شاملویی را می‌شناسید؟

متهم پاسخ داد: تا آن روزی که بازپرسی من را احضار کرد نمی‌دانستم هدایتی کیست اما می‌دانستم 5/14 درصد بانک ملل برای گروه آقای جهانبانی است، پرونده شاملویی در زمان بنده مطرح نبوده است.

قاضی خطاب به متهم پرسید: شما اعلام کرده‌اید که تخصص بانکی هم ندارید. اگر تخصص نداشتید چرا وارد این کار شدید؟

متهم پاسخ داد: در هر هیأت‌مدیره 2 نفر غیربانکی هم می‌توانند باشند.

قاضی گفت: خوشبختانه وضع مالی‌تان که خوب است اگر تخصص کاری ندارید چرا به کاری وارد می‌شوید که در نتیجه آن یک شرکت و سازمان را به بیراهه ببرید؟ می‌توانستید اسناد را امضا نکنید.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و خطاب به متهم توسلی گفت: آقای توسلی کار شما مثل کار یک پزشک است که تحصیلات پزشکی ندارد اما تیغ جراحی در دست می‌گیرد و با عمل جراحی کسی را قربانی می‌کند و بعد می‌گوید شما نباید تیغ جراحی به دست من می‌دادید و در اینجا نیز می‌گویید بانک مرکزی مسؤول است.

متهم پاسخ داد: بانک مرکزی نباید این کار را می‌کرد.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: کار بانک مرکزی اشتباه بوده است اما شما چرا پذیرفتید؟ حتی در گزارش حسابرسی آمده است فلان شرکت مشکل دارد. چرا ادعا می‌کنید اطلاع نداشتید. نماینده دادستان افزود: آقای قندالی به عنوان یک فرد زائد در جلسات هیأت‌مدیره شرکت می‌کرد، شما ادعا می‌کنید با بانک مرکزی نامه‌نگاری کرده‌اید که این فرد به جلسه نیاید. حرف شما قابل توجیه نیست. می‌توانستید اسناد را امضا نکنید، ما می‌دانیم پول‌ها کجا رفته است اما مسأله این است چرا این مشکلات را ایجاد کردید، نهاد‌های نظارتی، سپاه، نیروی انتظامی، بخشی از وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی به‌خاطر اقدامات شما معطل شدند، آیا این کار‌ها خدمت به انقلاب است؟ قهرمانی افزود: شما می‌گویید ارکان زیرمجموعه تخلف می‌کردند اما شمایی که عضو هیأت‌مدیره ده‌ها شرکت بودید، آیا گردش مالی و اعتبار شرکت‌ها را چک نمی‌کردید و در جلسات هیأت‌مدیره فقط امضا می‌زدید.

توضیح درباره اتهام اخلال در نظام اقتصادی

در ادامه دادگاه، قاضی از وکیل متهم خواست برای دفاعیات پایانی در جایگاه حاضر شود. وکیل در ابتدای سخنانش گفت: این دادگاه به عنوان دادگاه ویژه اخلالگران نسبت به این پرونده ظرفیت بالایی دارد، این افراد در نهایت زیان زدن را مرتکب شده‌اند.

در این لحظه قاضی درباره دفاعیات وکیل توضیح داد و گفت: ما باید اول جرائم اقتصادی را بشناسیم و بعد دفاع کنیم، اخلال در نظام اقتصادی را بنده بار‌ها توضیح داده‌ام. در سیاست‌های پولی- بانکی خلق مجرمانه پول یا حبس مجرمانه پول (پولشویی و...) می‌تواند وجود داشته باشد. وقتی به امثال آنها ورود می‌کنیم باید دقت کرد در چه جایی این تمثیل وجود دارد. قاضی افزود: وقتی پولی در چارچوب سیاست بانک مرکزی به نفع کسی خارج می‌شود که باید در مصرف واقعی قرار بگیرد اما در نحوه دریافت و مصرف و مشروعیت، روند قانونی را ندارد و سر از بازار‌های مختلف درمی‌آورد که موجب اختلال در موارد مختلف می‌شود، از آن جهت است که دادسرا اخلال در نظام اقتصادی را مطرح کرده است. وی افزود: نکته بعد سوءنیت است که در این سوءنیت ارجاع به کارشناسی معنا ندارد. شما باید در دفاع خود به این نکات توجه داشته باشید. اینکه دستگاه قضا مورد هجمه است بر هیچکس پوشیده نیست اما آرای صادره را منتشر می‌کنیم، در اختیار همه مردم قرار می‌دهیم و آنها می‌توانند عملکرد دادگاه‌ها را در برائت یا محکومیت ارزیابی کنند. وی گفت: امروز همه جلسات دادگاه پوشش رسانه‌ای داده می‌شود که قطعا نگاه مردم در این‌باره تغییر کرده است و این ۴ شعبه اسیر جو، شهرت و معروفیت نیستند، چرا که همه این مراحل را طی کرده‌اند. به گزارش میزان، قاضی بیان کرد: همچنین در فرآیند دادسرا پرونده متهمان در آیین‌نامه برای ما مهلت کوتاه پیش‌بینی کرده است اما به‌خاطر تضییع نشدن حقوق افراد ما مهلت دادیم و می‌دهیم. اینجا ما بی‌طرف هستیم و الان بحث ما کیفری است و به این موضوع رسیدگی می‌کنیم.

دفاعیات پرویز کاظمی

پس از پایان دفاعیات متهم محمدرضا توسلی قاضی مسعودی‌مقام اتهاماتص پرویز کاظمی را تفهیم