جشنواره فیلم فجر مشهد روز گذشته در دومین روز اکران خود با اتفاقاتی در سینما سیمرغ همراه بود که منجر به نارضایتی تماشاگران شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در دومین روز برگزاری خود با حواشی متعددی همراه بود. فیلم «متری شش و نیم» که قرار بود طبق جدول برنامه در نخستین اکران خود در مشهد در سینما سیمرغ به روی پرده برود و بلیط‌های آن طبق اعلام سایت «سینما تیکت» در کمتر از  15 دقیقه به فروش رفته بود در حالی لغو شد که تماشاگران در سالن منتظر شروع پخش فیلم بودند.

در نهایت با تاخیری 20 دقیقه‌ای، فیلم «قسم» به کارگردانی محسن تنابنده پخش شد. اعتراض شدید تماشاچیان پخش این فیلم را متوقف و حضور مدیر سینما سیمرغ در سالن و توضیحات وی مبنی بر اعلام دقیقه 90 ستاد جشنواره مبنی بر نرسیدن فیلم نیز آن‌ها را قانع نکرد به طوری که در دقایقی سالن سینما به صحنه درگیری تماشاگران عصبانی و عوامل سینما تبدیل شد.

اعتراض تماشاچیان تا آنجا پیش رفت که دبیرزاده مدیر سینما سیمرغ به تمام تماشاگران قول داد در صورت اکران این فیلم یک سیانس فوق‌العاده با حضور همین تماشاگران به صورت رایگان انجام شود که این پیشنهاد هم موثر واقع نشد و بسیاری سالن را ترک کرده و پول بلیط خود را پس گرفتند.

البته جز عدم اکران «متری شش و نیم» در سینما سیمرغ که مهمترین حاشیه روز دوم اکران‌های جشنواره  بود، برنامه دیگر سینماهای مشهد نیز در دومین روز اکران دچار تغییراتی شد که سبب نارضایتی و اعتراض تماشاچیانی بود. در سینما ویلاژتوریست  فیلم «جان‌دار» به دلیل آماده نشدن و آنچه به نقل از تماشاچیان مشکل فنی عنوان شده بود با فیلم دیگری جایگزین و با یک سیانس تاخیر نمایش داده شده است. در سینما اطلس نیز  فیلم «ماجرای نیمروز: رد خون» با 45 دقیقه تاخیر به روی پرده رفت.

یکی از تماشاگران در سینما سیمرغ که شدیدا معترض بود می‌گوید: جمعه شب بیش از یک ساعت برای خرید این بلیط‌ها تلاش کردم. از 45 دقیقه به شروع فیلم هم در سینما حاضر شدم وقتی که در سالن نشسته‌ایم فیلم دیگری پخش می‌کنند. این اگر بی‌احترامی و نادیده گرفتن حق تماشاچیانی که بلیط تهیه کرده‌اند نیست، پس چه نام دارد؟ اگر برنامه اعلام می‌کنند به آن پایبند باشند. حداقل محترمانه‌تر این بود که در بدو ورود به سینما اعلام می‌کردند پخش این فیلم لغو شده است.

محمودی مردی میانسال که به همراه خانواده چهارنفره خود در سینما حاضر شده بود بیان داشت: به اصرار دخترهایم برای نخستین بار به جشنواره آمده‌ام. شب گذشته با مکافات بسیار بلیط را اینترنتی گرفتم. به خاطر گرفتن بلیط امکان رزرو بلیط دیگر فیلم‌ها را هم از دست دادم. از آن سر شهر به سینما سیمرغ آمده‌ایم و حالا حتی مدیر سینما دقیقا نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است؛ ناراحتی این افراد نه از خرید بلیط بلکه از بی‌احترامی به آن‌هاست.

وی ادامه می‌دهد: می‌گویند خانواده‌ها از سینما حمایت کنند، با این وضعیت که وقت این تعداد افراد برای مدیران سینمایی اهمیتی ندارد پس همان بهتر که منتظر پخش در شبکه خانگی شویم به گمانم منطقی‌تر است.

زوج جوانی که در سینما اطلس موفق به تماشای فیلم «ماجرای نیمروز:رد خون» شده بودند با گلایه از تاخیر اکران اظهار کردند: واقعا حیف است این همه تلاش و تبلیغ اما این قدر برای تماشای یک فیلم منتظر ماندیم و حرف‌های عجیب و غریب شنیدیم که تقریبا از اکران ناامید شده بودیم.

این زوج می‌گویند: مسئولان سینما حتی خودشان هم از رسیدن فیلم و اکران مطمئن نبودند اما در نهایت فیلم اکران شد. ای کاش مسئولان برگزاری برای وقت افرادی که بلیط تهیه می‌کنند احترام بیشتری قائل بشوند.

امیرحسین دبیرزاده؛ مدیر سینما سیمرغ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم پیرامون اتفاقات شب قبل در این سینما اظهار داشت: روز گذشته ستاد جشنواره، 10 دقیقه قبل از اکران و در حالی که مردم در داخل سالن نشسته بودند از عدم اکران قطعی فیلم خبر داد و درخواست اکران فیلمی جایگزین کرد. اما مگر می‌شود به تماشاگرانی که ساعت‌ها منتظر شده‌اند بگویید فیلم دیگری تماشا کنید؟

وی ادامه می‌دهد: بنده به عنوان یک سینمادار بیشتر از افرادی که شب گذشته وقت و هزینه گذاشته بودند، آمده بودند تا فیلم مورد علاقه‌شان را تماشا کنند اما با آن وضعیت مواجه شدند ناراحت هستم. تمام اعتراض این افراد واقعا به حق بود و به همین دلیل شخصا در سالن در میان تماشاگران حاضر شدم.

دبیرزاده گفت: البته این ناهماهنگی‌ها به سینمادار مربوط نیست و منشا آن ستاد جشنواره است اما وقتی این اتفاق در مجموعه تحت مدیریت بنده افتاده در قبال تماشاچیان و همشهریانی که در سینما سیمرغ حضور پیدا کرده بودند احساس مسئولیت می‌کردم.

مدیر سینما سیمرغ در ادامه اظهار داشت: در جلسات هماهنگی ستاد جشنواره بارها این موضع از طرف سینمادارها مطرح شد که راهکار جلوگیری از اتفاقات این چنینی این است که تا زمانی که فیلم‌ها به مشهد نرسیده و در سینما تست نشده در جدول اکران اعلام نشود و به جای اعلام هفتگی جدول، فیلم‌ها به صورت روزانه اعلام شود تا خللی در اکران ایجاد نشود اما دوستان برای بالا بردن کلاس کاری دست به کارهایی می‌زنند که دود آن به چشم سینمادار می‌رود؛ به نظر من همان اتفاق دیشب برای زیر سوال رفتن کل جشنواره کفایت می‌کند.

مدیر پردیس سینمایی سیمرغ مشهد اظهار داشت: در بخش خصوصی بدون هیچ حمایت دولتی این مجموعه را آماده کرده‌ام تا در جشنواره  فجر به عنوان ویترینی برای وضعیت جدید این سینما در منطقه غرب مشهد باشد اما متاسفانه عدم وجود عدالت در جدول اکران و توجه به مجموعه‌های سینمایی که این روزها در مشهد رو به افزایش است حق برخی مجموعه‌ها را ضایع می‌کند.

 

 

به نقل از مشهد

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: