آذری جهرمی گفت: متأسفانه ۳ نفر از دانشمندان پژوهشگاه فضایی به دلیل حادثه آتش سوزی در محوطه شهید شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز فناوری فضایی که در وزارت ارتباطات برگزار شد اظهار کرد: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی اگر بخواهم خبری خوب را بگوییم، اعلام می‌کنم که در هفته‌های پیش رو ماهواره دوستی در مدار قرار خواهد گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه عرصه امروز فضایی تنها متعلق به یک کشور نیست، گفت: منابع زیست محیطی، آبی، غذایی و کشاورزی متعلق به تمام جهان است و اگر مشکلی پیش بیاید تمام جهان را دچار مشکل می‌کند و در همین راستا باید تمام کشور‌های جهان با یکدیگر همکاری داشته باشند.

خوشحال هستیم نتانیاهو و تیمش از دستاورد‌های جوانان ایرانی ناراحت شده‌اند

وی با اشاره به صحبت کشور‌های خارجی مبنی بر پرتاب ماهواره پیام گفت: مردم با دلقکی به نام نتانیاهو آشنا هستند، وی متخصص نقاشی کشیدن در سازمان ملل و رویاپرداز است اما خوشحال هستیم که او و تیمش از دستاورد‌های امروز جوانان ایرانی ناراحت شده‌اند.

جهرمی ادامه داد: ما با صداقت گفتیم که ماهواره‌بر سیمرغ در پروژه پیام و در مرحله سوم دچار مشکل شد، اما نتانیاهو بزرگ‌ترین جوک را گفت و اعلام کرد که پرتابگر در مرحله سوم موفق عمل کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ایران برخلاف دیگر کشور‌های جهان در حوزه فضایی عمل می‌کند، گفت: آمریکا و اسرائیل همواره به دنبال این هستند که سد راه ایران شوند، اما ما برخلاف دیگر کشور‌های جهان دانش خود را تحریم نمی‌کنیم و با دیگر کشور‌ها همکاری‌های توسعه‌ای و همه جانبه خواهیم داشت.

کشور‌های اروپایی با ما همکاری ندارند

وی با بیان اینکه دولت امریکا و رژیم جعلی اسرائیل در برابر ایران سنگ‌اندازی می‌کند، گفت: کشور‌های اروپایی با ما همکاری ندارند و ایالت متحده آمریکا و اسرائیل در برابر پیشرفت‌های علمی ایران سنگ‌اندازی می‌کنند و ما به دنبال این هستیم تا فعالیت‌های علمی خود را با همکاری دیگر کشور‌ها و بر پایه دانشمان پیش ببریم.

۳  شهید از متخصصان پژوهشگاه فضایی داشتیم

جهرمی با اشاره به شهید شدن سه تن از متخصصان پژوهشگاه فضایی، بیان کرد: متأسفانه سه نفر از دانشمندانی که در پژوهشگاه فضایی در حال کار بودند به دلیل حادثه آتش سوزی که در محوطه پیش آمد جان خود را از دست داده و شهید شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دستاورد پژوهشگاه فضایی و طراحی و ساخت کشتی فضایی اظهار کرد: این کشتی‌های فضایی می‌توانند در فاصله‌های پایینی قرار بگیرند و در مواقع بحرانی به کشور کمک کنند اکنون چهار عدد از این کشتی‌های فضایی طراحی شد‌ه‌اند و مابقی آن‌ها تا پایان سال ۹۸ تحویل داده می‌شوند.

وی درباره همکاری‌های بین‌المللی ایران و کشور‌های خارجی در عرصه فضایی گفت: همکاری‌هایی چند جانبه‌ را با کشور‌های منطقه آغاز کرده‌ایم و امروز همکاران ما از کشور عراق به ایران آمده‌اند تا درباره مسائل ارتباطی و همچنین موضوع اربعین با یکدیگر صحبت کنیم.

جهرمی ادامه داد: همانطور که اعلام شد ایران موفق به حضور در گروه بین‌المللی فضایی ۷۷ شده است و این فرصت بسیار خوبی برای کشورمان در راستای توسعه فناوری‌های فضایی است.

استعلامات دولت الکترونیک رشد چند برابری داشته است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به صحبت ریاست جمهوری مبنی بر دولت الکترونیکی بیان کرد: اکنون با رشد تعداد دستگاه‌های متصل الکترونیک واجه هستیم و رئیس جمهور تأکید دارد که از این فضا استفاده بیشتری کنیم. تعداد استعلامات دولت الکترونیک اکنون به ۴۸ میلیون رسیده است و رشد چندین برابری داشته است.

وی درباره رونمایی از اولین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال در استان خراسان رضوی گفت: اولین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال با ظرفیت ۱۲۰ شرکت راه‌اندازی می‌شود و همزمان با آن در استان تهران هم این پروژه را دنبال می‌کنیم و فراخوان حضور در این پارک‌ها از فردا آغاز می‌شود.

 

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: