مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی از برخورد قانونی با کارفرمایان متخلف در خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد سنجری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: وظایف و ماموریت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح کشور گسترده بوده و عمده‌ترین وظیفه‌مان در حوزه‌های اشتغال، تعاون، رفاه اجتماعی و برقراری عدالت اجتماعی جامعه کارگری بوده است.

وی افزود: مهمترین دستاورد دولت در حوزه کار، تصویب قانون کار در سال 69 و در جهت دفاع از حق و حقوق جامعه کارگری و نیز قانون بیمه بیکاری در همان سال بود و پس از قانون تعاون و توسعه تعاونی‌ها در سال 74، و پس از آن قانون حمایت از جامعه معلولیت، صندوق بیمه کشاورزی عشایری، بانک توسعه تعاون و صندوق توسعه تعاون را داشتیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ارتقاء در مهارت‌ها و کاهش حوادث ناشی از کار را به‌صورت چشمگیر شاهد بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب ما در حوزه‌‌ کارگری ایجاد تشکل‌های کارگری بوده و در بحث اشتغال با وجود بیش از 3 میلیون بیکار در استان اشتغال‌های پایدار قابل توجهی ایجاد شده است.

سنجری تصریح کرد: افزایش دستمزد کارگران در سال 57، روزانه 21 تومان بود که اکنون روزانه به 37 هزار تومان رسیده است و میزان دستمزد ماهانه هم از 630 تومان به یک و 110 هزار تومان رسیده است.

وی تاکید کرد: سهم شاغلان دانشگاهی از 7 به 24 درصد افزایش یافته و تعداد تعاونی‌های ثبت شده هم 67 درصد رشد داشته و تعداد اعضای آن نیز رشدی 19 برابری داشته است؛ همچنین تعداد افراد برخوردار شده از مقرری بیمه بیکاری 18 هزار 786 نفر بوده‌اند و سواد کارگران فعال در بنگاه‌های اقتصادی ارتقاء قابل توجهی داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در عمر 40 ساله انقلاب شکوهمند اسلامی تعداد تشکل‌های کارگری از 1120 سندیکا به 1175 تشکل تخصصی کارگری و کارفرمایی رسیده بیان کرد: در حال حاضر تعداد افراد تحت پوشش تامین اجتماعی در استان به 2 میلیون 453 هزار نفر رسیده، عددی که در سال 57، 274 هزار نفر بود و تعداد افراد بیمه‌شده رشدی 10 برابری داشته است و تعداد حرفه‌های آموزشی دیده در حوزه کار از 25 حرفه به 947 حرفه افزایش یافته و در بحث بیمه عشایری هم بیش از 160 هزار خانوار استان از خدمات این مجموعه برخوردار هستند.

سنجری گفت: 170 هزار خانوار خراسان رضوی با 490 هزار نفر تحت پوشش خدمات بهزیستی خراسان رضوی در 46 کلینیک و 165 مرکز توانبخشی استان هستند و در این حوزه هم نسبت به سال 57 رشدی بیش از 20 برابری را داشته‌ایم.

وی افزود: در جلسات شورای کار و شورای اداری استان در رابطه به موضوعاتی همچون ثبات نرخ ارز که مشکلات معیشتی زیادی برای جامعه کارگری ایجاد کرده است پرداخته شده تا شاهد ایجاد مشکل در چرخه زندگی و تامین معاش جامعه کارگری نباشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در رابطه با برنامه‌های این مجموعه در فجر چهلم، گفت: در این ایام 35 ویژه برنامه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی و غیره در سطح استان و با حضور خانواده‌های جامعه کارگری استان برگزار می‌شود.

سنجری تصریح کرد: در 10 ماهه نخست امسال 10 هزار 860 دادخواست بررسی شد و با راه‌اندازی میزهای خدمت بسیاری از این موارد به سازش و عدم تشکیل پرونده قضایی ختم شد و در مجموع کاهش 36 درصدی تشکیل این نوع پرونده‌ها را در سطح استان داشتیم.

وی تاکید کرد: در بحث پرداخت عدالت مزدی طرح تملک بنگاه‌های اقتصادی در راستای تقویت معیشتی کارگران اجرا شد و 16 آئین‌نامه در طول این مدت در 16 بنگاه استان اجرایی شد و در این مدت 141 شرکت مورد ارزیابی قرار گرفت و در مجموع در بحث بازرسی‌ها 23 هزار مورد بازرسی د حوزه‌های مختلف به‌ویژه ایمنی در محیط کار و عدم ایجاد حادثه در محل کار در سطح استان انجام شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه 2988 بیکار استان مجدد به محیط کار بازگشتند، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به سال گذشته رشدی بیش از 2 برابری را داشته است و بالاترین آمار اشتغال‌های مجدد برای بیکارشدگان کشور در خراسان رضوی بوده است؛ همچنین نرخ بیکاری در پائیز امسال 9 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.9 درصد کاهش داشته است و در حوزه تعهد اشتغال استان هدفگذاری‌مان 110 هزار اشتغال جدید بود که این عدد به 117 هزار نفر رسید و 7 هزار مورد بیشتر از وظیفه تکلیف شده بود.

سنجری گفت: در حوزه اشتغال روستایی 318 میلیارد تومان تسهیلات برای 4200 طرح پرداخت شد و زمینه اشتغال 14 هزار نفر را فراهم کرد و این اقدام مثبت از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری کرد و حتی موجب ایجاد مهاجرت‌های معکوس شد.

وی افزود: قراردادهای سفید امضا، فاقد اعتبار بوده و با کارفرمایانی که به هر شکل ممکن سوءاستفاده از کارگران خود داشته باشند و حق و حقوق قانونی آن را پرداخت نکنند طبق قانون برخورد می‌شود و در سطح استان به دنبال افزایش اشتغال‌های پایدار هستیم و در پایان برنامه ششم توسعه هم نرخ بیکاری استان باید به 7 درصد برسد و سالانه 70 تا 75 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: