اولین شعبه پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ظهر دیروز با حضور وزیر ارتباطات در مشهد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح این پارک طی سخنانی این پروژه ملی را در راستای حمایت از جوانان فناور و توسعه اقتصاد دیجیتال بیان کرد و افزود: اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات در دنیا رو به گسترش است و در کشور نیز ظرفیت های بسیار بی نظیری برای توسعه آن وجود دارد؛ از جمله جوانانی که برای انجام دادن چنین کارهایی پر از ایده هستند.محمد جواد آذری جهرمی نخستین لازمه توسعه اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات را وجود زیرساخت های مناسب دانست و ادامه داد: توسعه زیرساخت ها باید با مشارکت دولت و بخش خصوصی محقق شود و دولت در این همکاری وظیفه مقررات گذاری و تسهیل سرمایه گذاری را بر عهده دارد.

وی گفت: از سال 92 تا امروز بیش از 25 هزار میلیارد تومان  برای توسعه زیرساخت ها توسط دولت و بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است؛ به نوعی که امروز همه شهرهای کشور به خدمات نسل سه و چهار متصل هستند. اگر این ظرفیت وجود نداشت، امکان توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات و ایجاد شغل در کشور به وجود نمی آمد و اصلا بازاری برای آن وجود نداشت.

خراسان رضوی ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تحول عظیمی که فناوری اطلاعات در عرصه حمل و نقل کشور ایجاد کرده است، آن را نمونه ای از قدرت اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات خواند و افزود: سالیان سال با اقتصاد نفتی هزینه کردیم تا شبکه حمل و نقل مناسبی شکل گیرد و به مردم خدمت کند؛ اما انصافا هیچ گاه نتوانستیم با مدیریت اجرایی دولتی در ایجاد خدمات حمل و نقل شایسته برای مردم موفق باشیم.وی ادامه داد: امروز دستور کار مبتنی بر فناوری اطلاعات در کل دنیا بدون در اختیار داشتن حتی یک خودرو و با داشتن خلاقیت، حمل و نقل مردم را آسان تر، مدیریت را برای حکومت بهتر، هزینه ها را کمتر و درآمد شاغلان این عرصه را بیشتر کرده است. این نمونه قدرت خلاقیت و قدرت فناوری اطلاعات برای توسعه اقتصاد است.آذری جهرمی اظهار کرد: امروز 66 درصد روستاهای کشور به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند و 71 میلیون کاربر پهن باند اینترنت در کشور فعال هستند. این بزرگ ترین ظرفیتی است که می توانیم آن را توسعه دهیم. امروز 250 هزار اپلیکیشن ایرانی به توزیع محصول مشغول اند که بسیاری از آن ها در مشهد فعال هستند. خراسان رضوی ظرفیت بسیار خوب و زیست بوم مستعدی برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال دارد.وی ضمن تأکید بر ضرورت اجرای پروژه های فناوری اطلاعات توسط بخش خصوصی، گفت: یک دولتمرد نمی تواند مدیر تصدی گر خوبی باشد؛ اما اگر نقش توانمندساز بخش خصوصی را داشته باشد و به مقررات گذاری و تسهیل گری بپردازد، یک مدیر دولتی خوب خواهد بود.وزیر ارتباطات با بیان این که افتتاح پارک های علم و فناوری در راستای همین شیوه مدیریتی برنامه ریزی شده است، خاطرنشان کرد: در وزارت ارتباطات به لحاظ اعتبارات با تنگنا مواجه بودیم و برای توسعه زیرساخت ها باید شش هزار و 400 میلیارد تومان درآمد کسب می کردیم؛ این در حالی است که طی سال 97 تاکنون بیش از چهار هزار میلیارد تومان از این درآمد به خزانه واریز شده است؛ اما برگشت آن به این وزارت خانه حدود هزار میلیارد تومان بوده است.وی تأکید کرد: با این هزار میلیارد تومان باید صنعت فضایی، خدمات روستایی، امنیت و همه کارهای دیگر را در حوزه ارتباطات توسعه دهیم. با توجه به چنین شرایطی تصمیم گرفته شد فضاهای مازادی را که در وزارت وجود دارد، در اختیار جوانان فناور قرار دهیم و با استفاده از قوانین ویژه پارک های علم و فناوری، موانع پیش روی فعالیت جوانان فناور را رفع کنیم.

روایت وزیر از عزل 2 مدیر استان

آذری جهرمی با اشاره به سختی های به نتیجه رسیدن این تصمیم، تصریح کرد: در همین استان خراسان رضوی مجبور شدیم دو مدیر را که در برابر اجرای این طرح استقامت می کردند، عزل کنیم. گویی ساختمان هایی که می خواستیم به این موضوع اختصاص دهیم، متعلق به پدر و پدر جد و اقوام آن ها بود.وی افزود: سال های سال از این شش هزار متر استفاده نمی شد و به انباری تبدیل شده بود؛ اما مدیر ما در برابر تبدیل این فضا به پارک علم و فناوری مقاومت می کرد؛ گویی تکه ای از جانش را می خواستند جدا کنند.وزیر ارتباطات ادامه داد: نمونه چنین مقاومت هایی در مسیر واگذاری کارها به جوانان در مدیریت اجرایی کشور وجود دارد؛ ولی ما تعارف نداشتیم و پشت تریبون اعلام کردیم که اگر مدیری از این موضوع تبعیت نکند، با او قطع همکاری خواهیم کرد و در خراسان رضوی مجبور شدیم دو مدیر را عزل کنیم.وی اظهار کرد: مدیرانی که عزل شدند، با یک نگاه سنتی و فئودال فکر می کردند قدرت حوزه مدیریت شان به میزان املاک و دارایی آن اداره بستگی دارد؛ در حالی که ما باید احساس کنیم حوزه مدیریت مان زمانی قدرت دارد که اقتصاد قوی داشته باشد.آذری جهرمی ضمن قدردانی از پیگیری های استاندار سابق و فعلی خراسان رضوی برای بهره برداری از این طرح، خاطرنشان کرد: این پارک علم و فناوری ظرفیت استقرار 120 شرکت فناور را دارد و نمونه مشابه آن به صورت همزمان با ظرفیت استقرار 150 شرکت، امروز در منطقه 22 تهران در زمینی به وسعت 20 هزار متر مربع افتتاح می شود.

وابستگان کارکنان وزارت ارتباطات حق استقرار در پارک علم و فناوری ICT را ندارند

وی تصریح کرد: پذیرش شرکت ها در این پارک به صورت شفاف و از طریق پرتال مخصوص انجام می شود و این وظیفه بر گردن بنده خواهد بود که نظارت کنم تا به هیچ شرکتی که پرسنل، کارکنان، مدیران، هیئت مدیره و سرمایه گذار آن نسبتی با پرسنل وزارت ارتباطات داشته باشند، اجازه استقرار داده نشود و گزارش شرکت های مستقر شده در پارک را منتشر می کنیم."علیرضا رزم حسینی" استاندار خراسان رضوی نیز در ابتدای این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار کرد: امروز در آستانه دهه پنجم انقلاب دیگر نباید به اقتصاد دولتی ادامه داد. در 40 سال گذشته اقتصاد دولتی بر کشور حاکم بوده و خدمات فراوانی به ویژه در ایجاد زیرساخت ها ارائه کرده است اما در دهه پنجم انقلاب باید اقتصاد را مردمی کنیم و به شرکت ها و مدیران توسعه گرا فرصت بدهیم.  وزیر ارتباطات در حاشیه این مراسم نیز در گفت و گو با خبرنگاران، افتتاح پارک علم و فناوری ICT را گامی مهم در اشتغال آفرینی برای جوانان دانست و گفت: بیش از 17 درصد دانش آموختگان دانشگاه ها در رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت می کنند و این ظرفیت بالایی است. علاوه بر آن بازار مستعدی در این زمینه در کشور وجود دارد. تقاضای جوانان از دولت همواره رفع موانع، تسهیل گری و توانمندسازی برای حضور آنان در این عرصه بوده است.وی افزود: برنامه این وزارت خانه این است که ان شاءا... تا هفته دولت سال آینده، در 10 استان پارک علم و فناوری ICT وجود داشته باشد و اگر اعتباراتی که سازمان برنامه و بودجه در اختیار ما قرار می دهد مناسب باشد، تا پایان سال 98 همه استان ها را به این ظرفیت تجهیز خواهیم کرد که حرکتی پر شتاب به سمت ایران دیجیتال خواهد بود.

تحریم ها تأثیری بر تعاملات بین المللی در زمینه فناوری اطلاعات نخواهد گذاشت

وزیر ارتباطات در ادامه برنامه های خود در سفر به مشهد مقدس، مرکز توسعه واحدهای فناور پارک ICT را نیز افتتاح کرد. وی در حاشیه این مراسم هم در جمع خبرنگاران حضور یافت و با بیان این که تحریم ها تأثیری بر تعاملات بین المللی ایران در زمینه فناوری اطلاعات نخواهد گذاشت، خاطرنشان کرد: فضای ICT ظرفیت های خاص خود را دارد و اگر بتوانیم بازار صادراتی خوبی به ویژه در منطقه پیدا کنیم، به مشکلی بر نخواهیم خورد.وی افزود: به دنبال پیمان چهارجانبه ای با ترکیه، روسیه و آذربایجان هستیم و همچنین تفاهماتی با افغانستان داشته ایم که بر اساس آن نمایشگاهی طی سال جدید در افغانستان به منظور دسترسی به بازار این کشور برگزار می کنیم. مذاکراتی هم با عراق انجام شده است و به طور کلی به توسعه صادرات در این عرصه امیدواریم.

حادثه حریق در پژوهشگاه فضایی تروریستی نبوده است

وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تروریستی بودن حادثه آتش سوزی اخیر در پژوهشگاه فضایی کشور، اظهار کرد: این مسئله هیچ ارتباطی با مسائل هسته ای و موضوعات مربوط به پرتاب ماهواره دوستی یا بحث های تروریستی ندارد. دلایل وقوع حریق هنوز در دست بررسی است و گزارش حادثه هر زمان تهیه شود، به صورت شفاف در اختیار همگان قرار می گیرد.

وی افزود: حجم آتش سوزی گسترده بودولطف خدا شامل حال ما بود که پرسنل پژوهشگاه عمدتا در سالن دیگری حضور داشتند که یک همایش در آن در حال برگزاری بود و اگر آن همایش نبود، تعداد قربانیان این حادثه  بیشتر می شد.آذری جهرمی همچنین یادآور شد: باتوجه به این که عزیزان از دست رفته ما مشغول خدمت بودند، درخواست کرده ایم که به عنوان شهید خدمت شناخته شوند.

ماهواره دوستی برای قرارگرفتن در مدار در انتظار اعلام وزارت دفاع است

همچنین به گزارش استانداری، وزیر ارتباطات در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ارسال ماهواره گفت :ماهواره "دوستی" هم اینک آماده است و برای قرارگرفتن در مدار در انتظار  اعلام نهایی وزارت دفاع هستیم.آذری جهرمی تصریح کرد : "ماهواره دوستی" به کارفرمایی سازمان فضایی ایران توسط دانشگاه صنعتی شریف به صورت خاص با هدف توسعه و دستیابی به فناوری هایی طراحی و ساخته شده و برای نخستین بار در ماهواره‌های بومی نصب می شود و مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

وی با بیان این که دانشمندان تاکنون ماهواره های مختلفی را طراحی و اجرا کرده اند و جوانان ما در این حوزه توانمندی های بسیاری دارند ، افزود : هر چند در تهیه تصاویر ماهواره ای محدودیت هایی داریم اما معطل ارسال تصاویر خود ماهواره به فضا نشده ایم و امسال در همایش دو ماه قبل وزارت جهاد کشاورزی بیش از 100 استارت آپ این حوزه فعال بودند و خدمات خود را در این زمینه به کشاورزان ارائه می دادند.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: