خراسان رضوی که پیش از انقلاب از بسیاری از زیرساخت ها محروم بود به برکت امام هشتم(ع) و انقلاب اسلامی امروز به عنوان یکی از قطب های مهم ملی در بخش های مختلف به شمار می رود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، انقلاب اسلامی ایران طی ۴ دهه از عمر خود علاوه برای ایجاد آزادی های اجتماعی و سیاسی برای ملت ایران و حفظ استقلال کشور بدون تاسی از قدرت های خارجی توانسته است به صورت نسبی امکانات و زیرساخت های لازم برای رفاه عمومی را در شهرها و روستاها از مرکز کشور تا دورترین روستاهای مرزی به ارمغان آورد.

توسعه شبکه های آب و برق و احداث جاده های روستایی در کنار ایجاد واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در نقاط مختلف برای توسعه متوازن بخشی از اقداماتی بوده است که طی سال های گذشته به انجام رسیده و موجب شده تا میانگین سن امید به زندگی در کشور از ۵۰ سال در ابتدای انقلاب به ۷۵ سال در دهه چهارم انقلاب برسد. 

این مهم طی سال های پس از انقلاب به همت مسئولان و مشارکت مردم در خراسان بزرگ نیز رقم خورد و این استان که پیش از انقلاب مانند دیگر نقاط کشور از بسیاری از زیرساخت ها محروم بود امروز به عنوان یکی از قطب های مهم ملی در بخش های مختلف تبدیل شده است. 

توسعه شبکه بهداشت و درمان و ساخت بیمارستان های تخصصی، ایجاد شهرک های صنعتی ، توسعه خطوط ریلی و ایجاد بزرگراههای بین شهری و بهره مندی از شبکه تلفن ثابت و همراه از جمله مهم ترین اقدامات در این خطه از کشور بوده است. 

یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته برای آبادانی شمال شرق کشور، تقسیم خراسان بزرگ به استان کوچک تر برای تسریع در روند آبادانی این منطقه بود، که با تصویب مجلس شورای اسلامی این استان به سه استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تقسیم شد. 

در این میان توسعه اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی را می توان به عنوان یکی از نقاط عطف در اقدامات صورت گرفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد به صورتی که امروز بیش از ۲۵ میلیون زائر داخلی و خارجی سالانه برای زیارت بارگاه منور رضوی وارد مشهد می شوند. 

افزایش چشمگیر فضای حرم مطهر رضوی 

آستان قدس رضوی در سال های پس از انقلاب اسلامی ایران با توجه ویژه ای که از سوی امام خمینی(ره) به این آستان مقدس شد روند شتابان خود در توسعه را آغاز کرد و امروز با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب به برکت موقوفات و نذورات شیعیان به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های مذهبی، اجتماعی و اقتصادی در منطقه تبدیل شده است. 

در همین رابطه معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی می گوید: مساحت حرم مطهر رضوی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران حدود ۶۰ هزار مترمربع بود اما در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توسعه صحن ها و رواق ها به بیش از یک میلیون متر مربع رسیده است. 

خلیل منبتی می افزاید: در بخش پذیرایی از زائران امام هشتم (ع) در میهمانسرای حضرت نیز با دستور تولیت آستان قدس رضوی دومین میهمانسرای امام رضا(ع) در صحن غدیر حرم رضوی ایجاد شد و در مجموع  روزانه ۲۰ هزار زائر میهمان سفره امام هشتم (ع) هستند و علاوه بر آن در مبادی ورودی شهر و حاشیه مشهد نیز غذای متبرک توزیع می شود.

وی بیان می کند: در حوزه فرهنگی ایجاد بنیاد فرهنگی رضوی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و موسسه انتشاراتی به نشر از جمله مهم ترین گام هایی است که برای  توسعه فرهنگ اسلامی ایران با محوریت امام هشتم (ع) برداشته شده است. 

اما آستان قدس رضوی طی سال های گذشته از امور ورزشی نیز غافل نبوده است به صورتی که امروز یکی از بزرگترین و زیباترین استادیوم های ورزشی خاورمیانه به نام امام رضا(ع) توسط این آستان مقدس در مشهد ساخته شده و در کنار چندین مجموعه آبی سرپوشیده و سالن های ورزشی به زائران و مجاوران امام هشتم (ع) خدمت رسانی می کند.

در بخش اقتصادی نیز امروز آستان قدس رضوی به یکی از بزرگترین هلدینگ های اقتصادی کشور تبدیل شده و دارای شبکه ای بزرگ از کارخانه ها و سیستم های کشاورزی، باغی و گلخانه ای است که درآمد این مجموعه های نیز صرف توسعه اماکن متبرکه و ایجاد طرح هایی برای رفاه زائران می شود. 

ساخت بیمارستان های تخصصی در خراسان رضوی 

یکی از مهم ترین شاخص های توسعه در کشورها، دسترسی مردم به بهداشت و درمان محسوب می شود که خوشبختانه در این حوزه نیز طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خراسان رضوی اقدامات خوبی به انجام رسیده است.

در همین رابطه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گوید: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد تخت های بستری بیمارستانی در استان خراسان رضوی سه هزار و ۴۰۰ تخت بود که این تعداد در حال حاضر به بیش از ۱۰ هزار تخت افزایش یافته است و تلاش می شود به ازای هر هزار نفر ۲ و نیم تخت درمانی در این استان ایجاد شود.

محمد رضا دارابی تصریح می کند: در حال حاضر ۳۲ بیمارستان دانشگاهی از جمله بیمارستان بزرگ امام رضا(ع)، قائم(عج)،  شهید کامیاب و شهید هاشمی نژاد در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مجاوران و زائران بارگاه منور رضوی خدمات ارائه می دهد و  در کنار آن مراکز بهداشتی درمانی، مراکز جامع روستایی و شهری نیز در تمام نقاط استان فعال و به مردم خدمات رسانی می کنند. 

وی اظهار می دارد: ایجاد بیمارستان های خصوصی نیز طی سال های گذشته در خراسان رضوی با قوت دنبال شده و در این حوزه بیمارستان رضوی به عنوان یکی از پیشرفته ترین و مجهزترین بیمارستان های خاورمیانه در حال ارائه خدمت به بیماران از همه شهرهای کشور و حتی کشور های منطقه است. 

طی این سال ها، توسعه بهداشت و درمان تنها به ایجاد بیمارستان و مراکز درمانی خلاصه نشده است و در ساخت و توزیع داروهای مورد نیاز مردم نیز تحول چشمگیری صورت گرفته و چندین کارخانه داروسازی و تولید محصولات بهداشتی و آرایشی در این استان مشغول فعالیت هستند.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در بیشتر شهرستان های استان، داروخانه فعال وجود نداشت و تنها ۷۵ داروخانه به مردم ارائه خدمت می کردند اما در حال حاضر  ۷۹۲ داروخانه در شهرهای مختلف استان به مردم خدمت رسانی می کنند. 

ایجاد نخستین مرکز تخصصی پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی شمال شرق کشور که ازسال ۹۲ در مشهد راه اندازی و تاکنون ۱۸۰۰ عمل پیوند را برای نجات جان سه هزار و ۱۵۰ بیمار به انجام رسانده تنها بخشی از موفقیت های حوزه بهداشت و درمان خراسان رضوی محسوب می شود.

توسعه صنعتی با ایجاد کارخانه های مختلف 

بخش دیگری از پیشرفت های خراسان رضوی طی سال های گذشته به ایجاد زیرساخت های صنعتی و صنایع مادر از جمله کارخانه های سیمان، فولاد و خودروسازی مربوط می شود که با پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست.

مدیرکل صنعت و معدن خراسان رضوی نیز می گوید: از نظر تعداد واحدهای صنعتی و اشتغال در این بخش خراسان رضوی پس از تهران و اصفهان در رتبه سوم و دربخش سرمایه گذاری صنعتی رتبه هفتم کشور قرار دارد و هفت درصد تعداد واحدهای صنعتی، ۶ درصد سرمایه گذاری صنعتی و هشت درصد اشتغال صنعتی کشور متعلق به خراسان رضوی است.

راضیه علیرضایی بیان می کند: در سال ۱۳۵۷ تعداد ۸۲ واحد صنعتی با سرمایه ۲۶۶ میلیارد ریال و اشتغال ۱۰ هزار و ۳۱۶ نفر در خراسان رضوی فعال بود که تولیداتی از جمله روغن نباتی، آرد و سیمان با اشتغال  ۹۲۸ نفر را شامل می شود که در حال حاضر تنها در حوزه صنعت سیمان استان بیش از ۲ هزار نفر مشغول فعالیت هستند. 

وی می افزاید :توجه به حوزه معدن نیز که پیش از انقلاب تقریبا صفر بود در سال های بعد از انقلاب به یکی از حوزه های جدی تبدیل شد به صورتی که امروز از ۶۴ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور ۴۶ نوع ماده معدنی در معادن سنگ آهن خواف، معادن سیلیس در  تربت جام، معدن سنگ آهن هماتیت در  تایباد، معدن مس در کاشمر و بردسکن، معادن کائولین و معادن سنگ در  گناباد، معادن سنگ و طلا در تربت حیدریه شناسایی و در حال استخراج و فرآوری محصولات و مواد اولیه هستند.

مدیرکل صنعت و معدن خراسان رضوی اظهارمی کند: در سال ۱۳۶۷ و ۱۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سه شهرک و ناحیه صنعتی در خراسان وجود داشت که امروز این تعداد به ۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی رسیده که در ۴۰ مورد از آن زمین برای راه اندازی واحد صنعتی در حال واگذاری است. 

وی می گوید:در بخش صادراتی نیز پس از انقلاب با ایجاد بازارچه های مرزی و شناسایی بازارهای جدید در کشورهای آسیای میانه و تعدادی از کشورهای اروپایی میزان صادرات رشد قابل ملاحظه ای داشته به صورتی که میزان صادرات کالا در گمرکات خراسان رضوی در ۸ ماهه سال ۹۷ معادل با ۱۹۱۹ هزار تن وبه ارزش ۱۶۹۷ میلیون دلار بوده است. 

توسعه ادامه دارد 

اقدامات انجام شده طی سال های گذشته در توسعه شهرها و روستاها همچنان ادامه دارد و ارتقاء کیفیت زندگی مردم دردهه پنجم انقلاب در دستور کار مسئولان خراسان رضوی قرار گرفته و به صورتی که صدها طرح در این حوزه همزمان با دهه فجر انقلاب کلنگ زنی یا به بهره برداری می رسد.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: