تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اتکا به اقتصاد داخلی، گفت: در شرایط کنونی نیازمند اقتصادی هستیم که با هر تهدیدی تکان نخورد و به لرزه نیافتد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه پروژه‌های کشاورزی آستان قدس رضوی با اشاره به امکانات موجود در کشور، گفت: ایران اسلامی امکانات زیادی دارد که باید با برنامه‌ریزی از آن درراستای استقلال کشور استفاده کرد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تهدیدات دشمنان افزود: در شرایط کنونی نیازمند اقتصادی هستیم که با هر تهدیدی تکان نخورد و به لرزه نیافتد.

وی بیان کرد: تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران از دانش و یافته‌های ارزشمندی برخوردار هستند.

رئیسی با تاکید بر اینکه برای پیشرفت ابتدا باید خود و دشمن خود را دید، افزود: نخبگان ما باید اول از همه دشمن را در مقابل خودشان ببینند، در مرحله بعد آنها با تمام توان سعی کرده دشمن را زمین‌گیر کنند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز ما به گستردگی تمام داشته‌هایمان، تهدید می‌شویم، چه امکاناتی که در اختیار داریم و چه نداریم.

وی با اشاره به نیاز کشور به واردات بذر، بیان کرد: دشمن حاضر نیست، فرمول استقلال اقتصادی در تولید بذر را به سادگی به ما بدهد، همچنین در یافته‌های علمی جدید، در حوزه کشاورزی، صنعتی و در مسائل مختلف اقتصادی حاضر به همکاری و در اختیار قرار دادن دانش‌ به ما نیست.

رئیسی با تاکید بر لزوم ایستادگی بر توان ملی، افزود: دانشمندان ما با بومی‌سازی این دانش‌ها به دنبال آن هستند که با افزایش تولید، اشتغال و کار دانش بنیان در زندگی مردم آرامش ایجاد کنند.

تولیت آستان قدس رضوی افزایش بهره‌وری را در استفاده بهینه از آب، خاک و تمام ظرفیت‌های موجود در کشاورزی عنوان کرد و متذکر شد: نگاه این‌گونه در سازمان اقتصادی(هلدینگ کشاورزی) و در کشت و صنعت نگاه مثبتی است که آغاز شده و ما آثار آن را در تولید کالاهای استراتژی مانند تولید بذر و نهال خواهیم دید.

وی با اشاره به کارشکنی‌های دشمنان اظهار کرد: دشمن به سادگی اجازه نخواهد داد که ما به تولید بذر دست پیدا کنیم، اما نباید محتاج این باشید که اروپایی‌ها به ما بذر بدهند، ما باید حتما استقلال خود را در کشاورزی با تولید بذر و نهال و تولید کالاهای استراتژی کشاورزی پیدا کنیم که این حرکت از آستان قدس آغاز شد.

 لزوم ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت

 رئیسی با اشاره به ایجاد سامانه آبیاری ۱۵ هکتاری در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی، استفاده بهینه از آب (آبرسانی زیر سطحی) را که سبب استفاده بهتر از آب و بهره‌وری بیشتر و در نتیجه بارورنشینی بهتر محصول می‌شود، از ویژگی‌های این طرح برشمرد و تصریح کرد: سطح تولیدی که وجود دارد، سطح اشتغال با همین حرکت آبرسانی زیر سطحی که به عنوان یک کار دانش بنیان آغاز شده، طی چند ماه آینده قریب ۱۰۰۰ هکتار زیر کشت می‌رود  و کار ارزشمندی است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تولید گیاهان دارویی و لزوم توجه به این حوزه، گفت: تحقیق و تولید گیاهان دارویی در خراسان شمالی در حال پیگیری است که می‌توان با توجه به این حوزه تولید را به نحوی رساند که سبب ایجاد اشتغال  و توسعه کشور شود.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت، گفت: برای رسیدن به استقلال اقتصادی باید رابطه بین دانشگاه که مرکز علم و دانش است را باید از طریق صنعت کشاورزی و بازار ایجاد کرد.

رئیسی به ارتباط نزدیک دانشجویان و دانشگاهیان با آستان قدس اشاره کرد و افزود: تولیدات دانشگاهی و بازار باید با هم ارتباط قوی داشته باشند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: