وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: خراسان رضوی در دل خراسان بزرگ ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد و می‌توان از این ظرفیت‌ها نه برای استان بلکه برای کل کشور استفاده کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، فرهاد دژپسند صبح امروز در نشست هم‌اندیشی و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی خراسان رضوی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد گفت: خراسان رضوی در دل خراسان بزرگ ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد و می‌توان از این ظرفیت‌ها نه برای استان بلکه برای کل کشور استفاده کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سخنان سرمایه‌گذاران خارجی، با طرح این سوال که چرا ایران روی گنج نشسته و از نظر امکانات و انرژی بهترین شرایط را دارد اما باز گلایه داریم، بیان کرد: اینکه چرا سهم ما از اقتصاد جهانی در زمینه نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری آنچه باید نیست، سوالاتی است که باید پاسخ دهیم. 

وی با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های بالایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد، اظهار کرد: ایران مملو از سرمایه است که باید از آن به بهترین نحو در جهت پیشرفت کشور استفاده کرد.

دژپسند با تاکید بر اینکه مدرن‌ترین قوانین سرمایه‌گذاری خارجی را ایران دارد، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری که برای سرمایه‌گذاری وارد کشور می‌شود، میهمان ما است اما زمانی که پروژه او به ثمر برسد شریک ما است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری خارجی در کشور باید از هفت‌خوان رستم می‌گذشت، اما امروز با کاهش بروکراسی اداری و حذف تشریفات اضافی، نظارت‌های بیشتر و راه‌اندازی مراکز خدمات سرمایه‌گذاری در استان‌ها این روند تسهیل شده است.

وی تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت تدبیر و امید در سال‌های اخیر با درک شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، توجه ویژه به‌جذب سرمایه‌گذاری خارجی با توجه به نقش آن در سرعت بخشی به‌روند رشد و توسعه بوده است.

دژپسند تصریح کرد: فضای اقتصادی کشور برای جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی فراهم است، اما باید همه دست به دست هم دهیم تا فعالان اقتصادی با آرامش خاطر و اطمینان سرمایه‌گذاری کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه ایران مدرن‌ترین قوانین سرمایه‌گذاری خارجی را ایران دارد، افزود: رشد سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را ۱۲.۷ میلیارد دلار در سال ۹۶ اعلام کرد.

وی تصریح کرد: مجموعه مدیریتی کشور با تمام توان در خدمت سرمایه‌گذاران است و برای رفع مشکلات موجود تمام توان خود را به‌کار خواهیم گرفت.

دژپسند با اشاره به سخنان سرمایه‌گذاران خارجی و گلایه‌های موجود بیان کرد: وزارتخانه تمام توان خود را برای رفع مشکلات مطرح شده به‌کار خواهد گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه خراسان رضوی در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی خوب عمل کرده است، اظهار کرد: یکی از دلایل مهم این موفقیت این بود که سال‌ها رئیس بخش سرمایه‌گذاری خارجی بومی استان و خراسانی بوده که بنابراین حق وظیفه را ادا کرده است.

وی با اشاره به همت مسؤولان استانی در رابطه با این مهم، افزود: استان خراسان رضوی آماده جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در سطوح متعدد و متنوع است.

دژپسند تصریح کرد: کشور ایران جزو مناطق پر برکت دنیا است، پس چرا نباید آن گونه که شایسته است درآمد سرانه، نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه‌گذاری را نداشته باشیم و با این نرخ بیکاری مواجه باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: نوع ارتباط ما با سرمایه‌گذاران باید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها را به‌تداوم و تعمیق سرمایه‌گذاری ترغیب کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های  استان‌هایی که ظرفیت بالایی در سرمایه‌گذاری خارجی دارند، افزود: بهتر است در این استان‌ها هیأت جذب سرمایه استان تصمیم گرفته و با امضا استاندار ابلاغ تا روند سرمایه‌گذاری خارجی تسریع شود.

دژپسند با اشاره به‌ضرورت حمایت از فعالان اقتصادی گفت: کاهش بروکراسی‌های زائد اداری و تسهیل فرآیندها در امور سرمایه‌گذاری ضروری است.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: