فرماندار طرقبه شاندیز گفت: این شهرستان ستاره گردشگری خراسان است و هر اقدامی که در این شهرستان صورت گیرد، بر کل استان تاثیر دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حسن حسینی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در طرقبه‌شاندیز، اظهار کرد: این شهرستان ۱۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۷۰ هزار نفر جمعیت ساکن دارد، ما دو بخش و دو شهر طرقبه و شاندیز را داریم. طرقبه شاندیز دارای دو شهرک صنعتی بوده که جزء بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی کشور هستند. شهرک صنعتی توس هزار واحد صنعتی فعال و 3۵ هزار کارگر و شهرک صنعتی ماشین‌افزار و فناوری در غرب 300 واحد و 5 هزار کارگر دارد.

حسینی افزود: نرخ اشتغال شهرستان طرقبه شاندیز 92.8 درصد و بالاتر از نرخ استان است. در مدتی که من فرماندار هستم، بخش خصوصی نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شهرستان انجام داده است. ما ۴۰ روستای دارای دهیاری داریم.

فرماندار طرقبه شاندیز با اشاره به این که یکی از ویژگی‌های شاخص این شهرستان وجود هفت رودخانه جاری است، عنوان کرد: این ویژگی منحصر به فرد شهرستان طرقبه شاندیز است. این شهرستان به لحاظ مدیریت، از انسجام خوبی برخوردار بوده و دستگاه‌های قضایی، اجرایی، نماینده مجلس و همه تلاش می‌کنیم تا شهرستان را در کمال امنیت و آسایش مدیریت نماییم.

وی خطاب به استاندار گفت: راهبرد اقتصادی شما به این شهرستان در جهت توسعه کمک خواهد کرد. ما قول می‌دهیم که یک الگو در سطح استان برای توسعه اقتصادی خواهیم بود.

حسینی بیان کرد: از ویژگی‌های دیگر این شهرستان صنعت گردشگری آن است که سالانه بالغ بر ۵۰ میلیون نفر ورود گردشگر را داریم، البته مردم مشهدی نیز مسافر حساب می‌شوند. در سال گذشته، 28.5 میلیون خودرو وارد شهرستان شده است. ما ۲۱۵ رستوران و باغ‌تالار در شهرستان داریم که ۱۳ هزار نفر در این رستوران‌ها شاغل هستند؛ در بخش گردشگری مکمل چرخه زیارت و ستاره گردشگری خراسان رضوی هستیم.

فرماندار طرقبه شاندیز ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های شهرستان طرقبه شاندیز، صنعت مبل‌سازی آن بوده که با شروع کارخانه مبل دقت در دهه ۴۰ حرکتی در جهت صنعت مبل رخ داده است. در حال حاضر در شهرستان بالغ بر ۷۰۰ کارگاه مبل‌سازی و مبل‌فروشی در شهرستان وجود دارد که تعداد زیادی در آن‌ها شاغل هستند.

وی عنوان کرد: در چند سال اخیر در بخش پوشاک تحولات بسیار خوبی در شهرستان رخ داده و ما برندهای خاصی را داریم. در بخش کشاورزی و باغداری نیز ۸ هزار هکتار باغ مثمر در شهرستان وجود دارد و ما رتبه اول در تولید توت خشک، رتبه دوم در تولید گیلاس و آلبالو و رتبه سوم در تولید گلابی و آلو را داریم.

حسینی گفت: در بخش دام و طیور نیز دومین تولیدکننده تخم مرغ در استان و با 17 هزار و 145 تن، تولیدکننده گوشت گاو، مرغ و گوسفند هستیم. در شهرستان 12 اتحادیه صنفی با 5 هزار واحد صنفی فعال وجود دارد که ۲۰ هزار نفر در واحدهای صنفی و خدماتی شهرستان فعال هستند.

فرماندار طرقبه شاندیز با بیان این که ما سه راهبرد در شهرستان داریم، عنوان کرد: اولین راهبرد توسعه شبکه‌های دسترسی در داخل شهرستان بوده که در حال حاضر راه فرمانیه و شهرک صنعتی یکی از موارد ضروری است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی افزود: راهبرد دوم حفظ اقلیم و طبیعت به عنوان یکی از کارهای مهم است. در دوره‌ای رقابتی برای تغییر کاربری در شهرستان وجود داشت که با کمک دستگاه‌های اجرایی از این تغییر کاربری لجام‌گسیخته جلوگیری شد و اکنون تلاش می‌کنیم تا با تخلفات برخورد نماییم. ما نمی‌توانیم افراد خود را مجبور کنیم که زمین خود را رها بگذارند، باید انتفاعات تعیین کنیم و باید بهره‌برداری مناسب از زمین صورت گیرد. راهبرد سوم نیز تلاش برای خروج از گردشگری تک‌بعدی با استفاده از فرهنگ و آداب و رسوم بوده که اقدامات خوبی برای آن صورت گرفته است.

حسینی گفت: ما در دهه فجر ۱۱۱ پروژه را با اعتبار 63 میلیارد تومان افتتاح کردیم. ما مشکلاتی در این شهرستان داریم. اولین مشکل ما پدیده است که باید در این زمینه کمک شود تا مشکل به نحوی حل گردد. ۱۲۰۰ هکتار از اراضی شاندیز در سال 84 به عنوان منطقه بین‌المللی گردشگری نمونه انتخاب و به فراموشی سپرده شده است. پروژه‌های سرخاندیز در شاندیز که پروژه بسیار خوب گردشگری بوده و ارغوان‌دره در طرقبه و پروژه گردشگری ابرده با یک سری مشکلات مواجه هستند.

فرماندار طرقبه شاندیز ادامه داد: در یک دوره ۵۰۰ شرکت تعاونی مسکن از مکان‌های مختلف ایران در این شهرستان زمین خریدند تا به اعضای خود خانه مسکونی دهند. ما با بحث‌های تغییر کاربری مشکلات عدیده‌ای داریم. تمام اعضای شهرستان آمادگی دارند تا در جهت راهبردهای استاندار کمک کنند و امیدواریم شهرستان ما در این زمینه الگو شود.

 

 

به نقل از ایسنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: