در سال‌های اخیر مراکز درمانی خیرمحور در مشهد گسترش یافته و هدف خود را کمک درمانی به افراد بی‌بضاعت و کم‌بضاعت قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، بسیاری از زائرانی که به مشهدمقدس مشرف می‌شوند در کنار برنامه‌‌های فرهنگی که عمدتا از سوی آستان قدس رضوی و یا سایر نهادهای متولی برای آنها در نظر گرفته می‌شود، بعضا نیاز به برخی مسائل درمانی و بهداشتی نیز دارند.

در سال‌های اخیر از سوی آستان قدس رضوی مراکزی با هدف رسیدگی به امور بهداشت و درمان زائران راه‌اندازی شده که خدمات متنوعی به زائران ارائه می‌کنند و شاید یکی از مهمترین مزایای این مراکز این باشد که همجوار با بارگاه رضوی هستند و زائران فاصله اندکی با این مراکز دارند.

از سوی دیگر برخی نهادهای مردمی و خیرین نیز در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا در نزدیک بارگاه رضوی نیازهای اساسی بهداشت و درمان زائران را مرتفع کنند.

نیاز به مراکز درمانی در دسترس

یکی از زائرانی که به مشهدمقدس مشرف شده در این زمینه می‌گوید: اولویت نخست زائران در تشرف به مشهدمقدس، زیارت بارگاه منور رضوی است و به همین دلیل اگر این مراکز به حرم منور رضوی نزدیک‌تر باشند قطعا اثرگذاری بیشتری برای زائر دارند.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر باید تمهیداتی برای زائران کم بضاعت نیز اندیشیده شود و البته خوشبختانه آستان قدس و بخشی از خیران از جمله مراکزی چون آل نبی (ص) در این مسیر پیشگام بودند اما نیاز است بازهم مراکز درمانی خیرمحور در این حوزه گسترش پیدا کند.

ارائه خدمات درمانی خیرمحور در جوار حرم رضوی

محمدرضا ملکی؛ مدیرعامل مرکز درمانی شبانه‌روزی خیریه آل نبی(ص) در این زمینه می‌گوید: این مرکز وابسته به بنیاد خیریه درمانی آل محمد(ص) است که از سال 89 در جوار بارگاه منور رضوی در حال خدمت‌رسانی بوده و دارای بخش‌های متعددی است.

وی با اشاره به اینکه در بخش همودیالیز تلاش کرده‌ایم خدمات مناسبی به زائران و مجاوران ارائه کنیم، افزود: این مرکز در این زمینه دارای 35 تخت است که در 4 شیفت فعالیت می‌کند؛ بخش‌های دیگری مانند قلب، اکوکاردیوگرافی، پوست، زنان و اطفال، داخلی و کلیه و مجاری ادرار، گوش و حلق و بینی، نفرولوژی، چشم، گفتاردرمانی، روان شناسی، دندانپزشکی، بخش آزمایشگاهی، حجامت، طب سنتی، رادیولوژی و سونوگرافی نیز در این درمانگاه فعال است.

مدیرعامل مرکز درمانی شبانه‌روزی خیریه آل نبی(ص) از اهمیت ارائه خدمات اورژانس شبانه‌روزی در جوار بارگاه منور رضوی نیز می‌گوید و عنوان می‌کند: طبق اساسنامه، کمک به بیماران کم‌بضاعت و بی‌بضاعت را ‌در دستور کار داریم و بیمار در این مرکز درمانی به‌دلیل کمبود منابع مالی از روند درمانی باز نمی‌ماند.

وی با اشاره به اینکه در این راستا خدمات مددکاری را در دستور کار قرار داده‌ایم، افزود: خدمات پزشکی رایگان نیز به بیماران کم‌بضاعت ارائه می‌شود و از سوی دیگر تعرفه‌های این مرکز به‌دلیل خیریه‌بودن آن در حالت عادی بسیار کمتر از سایر مراکز است.

ملکی از تمهید سرویس رفت و برگشت از سوی این مرکز درمانی برای بیماران بی‌بضاعت خبر داد و گفت: کمک هزینه‌های دارویی و همچنین اختصاص سبد خواروبار برای افراد کم‌بضاعت نیز بخش دیگری از خدماتی است که از سوی این مرکز درمانی خیریه ارائه می‌شود.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: