اولین نعمتی که باید امروز ما خدا را به خاطر آن شکر کنیم، عزت و استقلال ملی است. یک روز در همین کشور، بالاترین مقام سیاسی آن برای تصمیم‌گیری‌های اساسی، منتظر اشاره‌ی سفیران انگلیس و امریکا بود. یک روز در همین تهران، رؤسای سه کشور متفق در جنگ بین‌الملل دوم، برای این کشور رئیس معین کردند؛ یکی را برداشتند، یکی را گذاشتند. در همین تهران، رؤسای دولت بدون اجازه‌ی کاخ سفید، معین نمی‌شدند؛ امینی بیاید، اقبال برود؛ فلان‌کس بماند، فلان‌کس برود؛ فلان وزیر در فلان‌جا نصب بشود یا نشود؛ سرنوشت ملت ما این بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، «ایمان بنده صدق نمی کند،جز آنکه توکل و اعتماد او به آنچه در دست خداست، بیشتر از آن باشد که در دست اوست» نهج البلاغه حکمت ۳۱۰

از کلام بزرگان دین و عارفان می توان دریافت که انسان با کمک معرفت و معنویت، می تواند همه ی در ها را بگشاید و بلندترین قله ها را فتح کند و گسترده ترین اهدافش را به تحقق برساند، این موضوع عامل مهمی برای رسیدن به دستاورد های مختلف می باشد؛ از طرفی مانع رسیدن به قله برای تحقق بخشیدن به اهداف عدم اعتماد به نفس، سستی، تنبلی و بی حوصلگی در امور است، چرا که این مسائل باعث ایجاد سرخوردگی و باختن اعتماد به نفس می شود.

بنابر این هرگاه سستی و تنبلی، به صورت عادت برای نسل جوان جامعه رخ بدهد، حربه ای برای سرکوبی موفقیت های اوست.

در طول این چهل سال، با وجود تحریم های ظالمانه در عرصه های گوناگون پیشرفت چشمگیری داشته ایم،اما بخاطر عقب ماندن در نبرد رسانه ای و هجمه وسیع دشمن و بمباران کردن اذهان مردم در اقشار مختلف، بعضا دچار «خودناباوری» شده ایم.

به ما القا شده که شما «چهل سال شکست» خورده اید! حتی در دوران دانشجویی در بین هم کلاسی هایم این را دیده ام و به همین منظور بر آن شدم که خودباوری جوانان میهنم را در چند خطی به قلم بنگارم و گزارشی مختصر از دستاورد های چهل سالگی مان را برای مخاطبین روایت کنم،اما قبل از همه ی این ها باید بگویم که این دستاورد ها نتیجه ی خودباوری با احیای هویت ملی، ایستادگی امیدوارانه، جهاد علمی، اعتماد به قابلیت جوان نسل امروز و نیروی مردمی می باشد، لذا این خودباوری نشأت گرفته از استقلال طلبی ما از بیگانگان و دوری از نفوذ تفکر غربگرایان است.

«اولین نعمتی که باید امروز ما خدا را به خاطر آن شکر کنیم، عزت و استقلال ملی است. یک روز در همین کشور، بالاترین مقام سیاسی آن برای تصمیم‌گیری‌های اساسی، منتظر اشاره‌ی سفیران انگلیس و امریکا بود. یک روز در همین تهران، رؤسای سه کشور متفق در جنگ بین‌الملل دوم، برای این کشور رئیس معین کردند؛ یکی را برداشتند، یکی را گذاشتند. در همین تهران، رؤسای دولت بدون اجازه‌ی کاخ سفید، معین نمی‌شدند؛ امینی بیاید، اقبال برود؛ فلان‌کس بماند، فلان‌کس برود؛ فلان وزیر در فلان‌جا نصب بشود یا نشود؛ سرنوشت ملت ما این بود. نفت را به فلان کشور بفروشید، در فلان پیمان بین‌المللی یا منطقه‌ای وارد بشوید یا حق ندارید وارد بشوید. برای ملتی با یک چنین مسئولان و سردمدارانی، غرور و عزتی باقی می‌ماند؟ بنابراین، اولین نعمت بزرگ الهی برای کشور، ملت و مسئولان ما، این است که عزت و استقلال ملی دارند. امروز هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند ادعا کند که بر نظام سیاسی کشور ما حاکم است و اشاره، تصریح، نهیب یا تهدید او می‌تواند اثری بر روی تصمیم‌گیری‌های ما بگذارد.»  ۸۵.۰۳.۲۹ مقام معظم رهبری

با نگاه به بیانات مقام معظم رهبری، دستاورد های بدست آمده به برکت انقلاب اسلامی ایران، نشان دهنده ی ظرفیت و قدرت ملی است که توانسته ایم در برابر «نبرد ترکیبی ظالمانه» آن ها را بدست بیاوریم، در ادامه برخی از آن ها را مرور می کنیم:

۱. ایران به عنوان ده کشور برتر در زمینه ی فناوری و تحقیقات سلول های بنیادی محسوب می شود. استفاده از سلول های بنیادی در پیوند قرنیه چشم، تزریق PRP، تکثیر سلول بنیادی بندناف به منظور درمان سرطان

۲.تولید داروهای راهبردی در دنیا

ایران هم اکنون سکوی اول و دوم تولید داروهای راهبردی در دنیاقرار دارد، درتولید داروی «فاکتور هفت» به ترتیب دانمارک و ایران و داروی ضد سرطان «دوکسوربین لیپوزمال» اولی آمریکا و دومی ایران است.

۳.ساخت و تولید نخستین داروی تزریقی ضد سرطان خاورمیانه به «نام سینا دوکسوزوم» که این نانو دارو نوعی آنتی بیوتیک قابل استفاده در انواع سرطان ناحیه شکمی است.

۴.جایگاه پزشکی ایران در جهان امروز براساس برنامه پنجم توسعه تا پایان این برنامه می بایستی به رتبه دوم منطقه ارتقا یابد که این مهم در همان دو سال اول تحقق یافت و امروز در رتبه نخست هستیم.

۵.تولید ابر رایانه پشتوانه IT

ابر رایانه، رایانه‌ای است که از نظرظرفیت پردازش و محاسبات قوی تر عمل می کند و اولین ابر رایانه سال ۱۹۶۰ طراحی شد.همچنین اولین ابر رایانه در ایران در سال ۱۳۸۰ از سوی محققان مرکز تحقیقات پردازش های فوق سریع دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بهره برداری رسید.

۶.رتبه دهم جهان در مواد معدنی

۷.رتبه دوازدهم جهان در ایجاد صندوق توسعه ملی

۸.پنجمین کشور در ذخیره سازی گاز در جهان

۹. تولید آهن اسفنجی بین شرکت های فولادساز جهان

۱۰.تولید بیوایمپلنت های چشمی و لیزری.

۱۱.ساخت فضا پیما و جزء هشت کشور برتر که توانسته اند ماهواره را در مدار حفظ کند. ازدیگر دستاورد های ایران در حوزه هوافضا ساخت لباس فضانوردی می باشد که در دستورکار قرار دارد که این عمل جزء تکنولوژی HIGH-TECH به شمار می‌رود.

۱۲.ایران جزء ۴کشور برتر دنیا در زمینه ساخت پهباد قرار دارد

۱۳.در فناوری نانو از نظر تولید علم ایران موفق به کسب رتبه چهارم می باشد و این درحالیست که در سال 2014 آلمان و ژاپن به ترتیب مقام پنجم و ششم را کسب کرده اند.

۱۴.دستاورد بزرگ غنی سازی ۲۰ درصد که به قیمت خون دانشمندان ما تمام شد و به لطف سیاسیون با سازش و مذاکره این مقدار به ۳.۵ درصد و تعداد ۱۹۰۶۰ سانتریفیوژ به ۵٠۶٠ از نسل IR8 به IR1 تقلیل یافت.

١۵.رتبه دهم موشکی دردنیا

باید بگوییم، این موارد صرفا دستاورد های مادی بود که انقلاب در طول این چهل سال به آن دست یافته است، اما دستاورد عظیمی که هیچ کشوری نمی تواند به آن برسد و فقط راه آن در اسلام گرایی است؛ تربیت انسانی است که دین را حفظ کند، لذا آن دستاورد بزرگ تربیت امثال شهید احمدی روشن،تهرانی مقدم و محسن حججی هاست.

در پایان اگر بخواهم دستاورد های چهل ساله را در زمینه راه سازی، عمران، فعالیت های پژوهشکده ها مانند رویان، اندیشکده های فعال کشور و یا مرکز رشد، تحقیق و توسعه های دانشگاه ها برایتان بازگو کنم شاید کمی خارج از حوصله باشد اما در همین حد کفایت میکنم و سخنم را با حدیثی از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) کوتاه می کنم

اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست می یابند

 

یادداشت از امیرحسین بختیاری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: