۲۳ بهمن ماه سال ۱۳۶۵ در دوران دفاع مقدس واقعه بزرگی در استان ایلام و زمین فوتبال شهر چَوار رخ داد که به جرأت می توان گفت یکی از تلخ ترین رویدادهای تاریخ فوتبال ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ۲۳ بهمن ماه ۱۳۶۵ عده ای از جوانان غرب کشورمان در استان ایلام و در زمین فوتبال چوار برای تقویت روحیه جنگ زدگان در حال بازی فوتبال بودند که هواپیماهای عراقی منطقه را بمباران می کنند.

۲۳ بهمن ماه، یادآور یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ فوتبال جهان است.در این روز خونین، هواپیماهای رژیم بعثی عراق مسابقه فوتبال بین تیم های منتخب چوار و منتخب جوانان ایلام را در دقیقه ۵۵ بمباران کردند، در این فاجعه تاریخی ۹ بازیکن، یک داور و ۵ تماشاگر به شهادت رسیده و دهها نفر نیز به درجه جانبازی نائل آمدند و اتفاقی تلخ در تاریخ ورزشی کشورمان رقم خورد.

نیمه اول این مسابقه با نتیجه ۲ بر صفر به سود تیم منتخب جوانان ایلام پایان یافت. گل های تیم ایلام را جعفر نورمحمدی و شهید محمد کمالوند به ثمر رساندند، در ابتدای نیمه دوم، شهید حسین هزاوه یکی از گل ها را جبران کرد تا بازی ۲ بر ۱ شود.

ضربه کرنری بر روی دروازه تیم منتخب چوار اعلام شد، در دقیقه ۵۵، مصطفی نعمتی پشت توپ قرار گرفت ولی ناگهان، دو هواپیما بر فراز زمین ظاهر شده و محوطه هجده قدم تیم چوار را مورد حملات و بمباران وحشیانه خویش قرار دادند تا نابرابرترین بازی فوتبال بین بمب افکن ها و بازیکنان بی دفاع رخ دهد. آری، نابرابرترین بازی تاریخ فوتبال، در زمین چوار ایلام برگزار شد و هرگز به دقیقه نود نرسید.

بازیکنان شهید حسین هزاوه، علی عباسی، یونس تلوکی، صیدمحمد زارعی و مجتبی ناصری از تیم منتخب چوار و عبدالرزاق مهدیه، محمد کمالوند، جهانگیر کاوه و علی نجات کرمی از تیم منتخب ایلام بودند.

داور شهید مسابقه حمیدرضا رضایتی و تماشاگران شهید مراد آذرخش، خلیل مظفری، محمدجواد مظفری، سجاد مظفری و امجد حیدری بودند.

حالا ۳۲ سال از یکی از تلخ ترین حوادث دفاع مقدس آن هم در یک زمین فوتبال می گذرد، ولی دریغ از یک نام و نشانه در فوتبال ایران، شهدای چوار در حد یک مراسم تجلیل خلاصه شده است.

در سال های اخیر وعده های فراوانی برای گرامی داشت این شهدای فوتبالیست داده شده ولی متاسفانه اکثر این وعده های فراموش شده و حتی حالا این شهدا یک یادمان ندارند.

زمین فوتبال چوار با آن که حادثه ای عظیم است ولی در تقویم های ورزشی جایی ندارد و فقط به برگزاری چند مسابقه دوستانه خلاصه شده است.

حادثه زمین فوتبال چوار در جهان نظیر ندارد

امروز نیز به همین مناسبت یادواره شهدای چوار در استان ایلام برگزار شد، معاون سیاسی استاندار ایلام در یادواره شهدای زمین فوتبال چوار گفت: شهدای زمین فوتبال چوار از مظلوم ترین شهدای این مرز و بوم هستند به طوری که این حادثه در جهان نظیر ندارد.

محمد نوذری اظهار داشت: شهدا و خانواده شهدا در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه هستند.

وی افزود: زمین فوتبال چوار ساماندهی خواهد شد، تبدیل شدن بخش چوار به شهرستان به جد تحت اقدام دولت در استان ایلام است و استاندار ایلام خود شخصا این مهم را چندین بار پیگیری کرده اند.

نوذری تصریح کرد: چوار از جایگاه حائز اهمیتی در توسعه استان برخوردار است.

وی افزود: بحث بازارچه هلاله شمالی تحت اقدام است و تلاش های خوبی در این راستا شول گرفته است.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: