نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: دست‌های پشت پرده واردات سبب شده تا دومین کارخانه ژلاتین کشور تعطیل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در خصوص راه‌اندازی مجدد کارخانه ژلاتین در مشهد گفت: امروز بازدیدی از کارخانه ژلاتین آریا داشتم، این مجموعه زمانی فعال بوده و در مساحت 4 هکتار تاسیس شده، ظرفیت 2 هزار تن تولید ژلاتین در کشور دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: ژلاتین ماده ای پرمصرف در صنایع غذایی و لبنیات، شیرینی‌ها، پاستیل‌ها و داروها است و مصارف صنعتی نیز دارد، 6 هزار تن ژلاتین طول سال در کشور مصرف می‌شود که کارخانه ژلاتین مشهد و قزوین نیمی از ژلاتین کشور را تامین می‌کنند.

وی تصریح کرد: به دلایل مختلفی که ریشه در جریانات پشت پرده واردات دارد و آسیب زیادی به اقتصاد کشور زده است کارخانه‌ای با بیش از 2 سال فعالیت تعطیل شده، با وضعیت نگران کننده‌ای مواجه است و تلاش داریم که این کارخانه مجدد راه‌اندازی شود.

پژمانفر بیان کرد: این کارخانه که متولی آن سازمان همیاری‌ها است، با توجه به نوسانات قیمت ارز و واردات  ژلاتین مشکلات زیادی دارد، اما راه‌اندازی این کارخانه توجیه اقتصادی خوبی برای کشور دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این کارخانه به مزایده گذاشته شده، با توجه به تعطیلی آن قیمت‌گذاری در این مزایده ضرر و زیان فراوانی به بیت المال وارد می‌کند، بنابراین باید مسؤولان نسبت به آن اجتناب کنند و جلوی مزایده را بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: پیگیر هستیم تا این کارخانه با توجه به نیاز کشور مجدد راه‌اندازی شود و اگر سازمان همیاری‌ها موافقت کند، می‌توان آن را به بخش خصوصی واگذار کرد، اما انتظار است این موضوع با شبهات فراوان روبه رو است، جلوی آن گرفته شود، چراکه این مجموعه درآمد اقتصادی زیادی دارد و از طرفی به اشتغال استان آسیب رسانده است.

پژمانفر اظهار داشت: ژلاتین از محصولات ضروری است که به دلیل ظرفیت مصرفی که در کشور نسبت به این ماده غذایی و دارویی وجود دارد باید این کارخانه نیز راه‌اندازی شود تا تولید ژلاتین کشور را در کنار کارخانه قزوین تامین کند، از طرفی می‌توانیم در افقی روشن چلوی واردات آن را بگیریم و به عنوان برندینگ تولید ژلاتین حلال را در کشورهای اسلامی مدیریت کنیم.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: