استاندار در سفر به نیشابور با افتتاح پروژه های فولادی، راه وشهری به ارزش 470 میلیارد تومان ضمن شنیدن مشکلات و خواسته های مردم این شهرستان از زبان مسئولان و نمایندگان مردم درمجلس، مجتمع فولاد خراسان را به عنوان معین اقتصادی منطقه ۵ انتخاب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، رزم‌حسینی در بدو ورود خود به نیشابور با حضور در گلزار شهدای نیشابور به مقام شامخ ۲۳۰۰ شهید شهرستان نیشابور ادای احترام کرد.استاندار سپس با حضور در جلسه شورای اداری‌ شهرستان نیشابور با شرکت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این شهرستان قرارداد انتخاب مجتمع فولاد خراسان به عنوان معین اقتصادی منطقه ۵ را به امضا رساند.

فرماندار نیشابور با اشاره به اهمیت نیشابور در استان گفت: نیشابور از شهرهای مهم‌ استان‌ است که در ابعاد مختلف فرهنگی و اقتصادی پیشرو است و با وجود ظرفیت های غنی توجه به آن توجه به کل استان‌است. سعید شیبانی افزود: در بخش صنعتی دو شهرک صنعتی با بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی فعال‌داریم که در سال گذشته بیش از ۱۰۰‌میلیون دلار و در ۹‌ماه ابتدای امسال نیز ۱۲۵ میلیون دلار صادرات داشته است.‌شیبانی خاطر نشان کرد: با ظرفیت های فراوان فرهنگی، تاریخی، طبیعی و وجود مشاهیر ارزشمند در حوزه گردشگری توان بالقوه ای داریم‌‌که با راه اندازی افلاک نمای بزرگ‌نیشابور با ظرفیت حضور همزمان چهار هزار گردشگر و همچنین همکاری با مشهد در زمینه حضور علویون ترکیه و زادگاه حاج‌بکتاش ولی در نیشابور که حدود ۲۰‌میلیون نفر را شامل می‌شود این‌‌توان افزایش یابد و امیدواریم با پیگیری های استاندار بودجه سفر ریاست جمهوری که عمدتا در زمینه گردشگری است محقق شود.

نیشابور فاقد دانشگاه علوم‌ پزشکی‌است

نماینده مردم‌نیشابور و فیروزه در مجلس  گفت: نیشابور 0.7 درصد جمعیت کشور را دارد و بیش از ۲ درصد تولید‌ناخالص ملی را تامین می‌کند که با توجه به امکانات خوبی که دارد اما‌مشکلاتی نیز پیش روی آن است.حمید گرمابی در حوزه راه، کم‌شدن فاصله نیشابور از بزرگراه حرم تا‌حرم به دلیل بن بست نبودن نیشابور، توسعه جاده های نیشابور به کاشمر و تربت حیدریه و فیروزه به قوچان و خوشاب، احداث راه آن چکنه قوچان برای ارتباط کریدور شمال به جنوب و آسفالت شدن ۱۰۰‌کیلومتر راه روستایی را‌خواستار شد. وی ادامه داد: در تقسیمات کشوری از دیگر شهرستان های استان عقب مانده ایم‌و امیدواریم ‌در آینده نزدیک زبرخان‌ و میان‌جلگه و در ادامه سر ولایت به شهرستان تبدیل شوند و چندین روستای بالای ۴۵۰۰ نفر مانند اسحاق آباد و برزنون، گرماب، باغشن گچ‌و باغشن زبرخان نیز به شهر ارتقا یابند. گرمابی ضمن اشاره به اهمیت توسعه فیزیکی و علمی دانشگاه نیشابور گفت: بین ۲۹ شهر پرجمعیت کشور تنها نیشابور دانشگاه علوم  پزشکی  ندارد که علاوه بر ارتقای آن به دانشگاه در حوزه تخت های بیمارستانی نیز نیازمند تکمیل بیمارستان سوم و آغاز ساخت بیمارستان چهارم توسط تامین اجتماعی هستیم چرا که جمعیت ۱۸۰ هزار نفری تحت پوشش این سازمان هستند.

نیشابور درگیر بلای تقسیمات سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این مراسم با انتقاد از شیوه بودجه بندی که به فرمانداری ها تخصیص یافته و به جمعیت شهرستان ها توجه نمی کند، گفت: متاسفانه نیشابور امروز درگیر بلای تقسیمات سیاسی شده است‌و درحالی که بعد از مشهد دومین شهر پرجمعیت استان هستیم اما‌چون بخش های پرجمعیت ارتقا نیافته اند در بودجه مشکل داریم. هاجر چنارانی افزود: از سال ۶۸ تا کنون ۷۰ روستا‌ از نیشابور جدا شده که مشکلات فراوانی را برای ما ایجاد کرده است. وی اولین پتانسیل هر کشور را شهدای آن کشور دانست و افزود: ۲۱۱ هزار شهید در کشور داریم در حالی که سهم نیشابور از شهدا یک و یک دهم کشور و ۱۴ درصد شهدای استان است و مردم نیشابور همیشه در صحنه بوده اند. وی از استاندار خواست با توجه به تقسیم جمعیت استان به روزهای ماه، دو روز را به نیشابور اختصاص دهد. نام گذاری یک روز به اسم ورود امام رضا(ع) به نیشابور و مشخص شدن مکان ایراد حدیث سلسله الذهب، ایجاد دهکده سلامت و سایت بزرگ گردشگری در اردوگاه بین المللی باغرود، ایجاد موزه برای حفظ بناهای تاریخی نیشابور و پیوست شرکت ها و کارخانجات به هیئت های ورزشی از دیگر نکاتی بود که چنارانی مطرح کرد.

رئیس‌دادگستری شهرستان نیشابور در این‌ جلسه گفت: امروز صنعت‌ ما در منجلاب بدهی به بانک ها قرار دارد. حجت الاسلام حکمتی فر‌ شرایط زندان نیشابور را  نامناسب توصیف کرد و خواستار تخصیص بودجه برای احداث زندان جدید نیشابور شد.

دهه پنجم‌کشور را شرکت ها می‌سازند نه دولت

رزمی حسینی  گفت:  باید با مردم صادقانه سخن بگوییم تا مانند زمان جنگ همراهی کنند و فکر‌‌نکنیم اگر کاستی ها را بگوییم مردم از نظام دوری می کنند.  استاندار  بیان کرد: یک ضلع این مثلث نمایندگان‌مجلس، یک‌ضلع‌ کارگزاران حکومت و یک‌ضلع کارآفرینان هستند که باید برخلاف گذشته این‌جهادگران اقتصادی را تکریم و این امر را به یک‌فرهنگ تبدیل کنیم. رزم حسینی با بیان این که از دولت انتظار ایجاد شغل نباید داشته باشیم و دهه پنجم کشور را شرکت ها می سازند نه دولت، اظهار کرد: شرکت های توسعه گرا مسئولیت اجتماعی خود را باید ایفا کنند و یک مجموعه نمی تواند موفق باشد ولی مردم‌پیرامون آن فقیر باشند. وی بودجه عمرانی امسال نیشابور را ۱۳ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که گردش مالی مجتمع فولاد خراسان بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان در سال است و قرارداد دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی که امروز منعقد خواهد شد ۱۵۰ برابر بودجه عمرانی نیشابور است. استاندار، اقتصاد مقاومتی را مردمی دانست و گفت:‌با وجود بردن امکانات و زیر ساخت ها به روستاها، رشد شهرنشینی پنج برابر شده است زیرا نتوانستیم استفاده بهینه از آب بکنیم و کسی نبوده مردم‌را آموزش دهد در حالی که یک میلیون و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم و ۴۸ درصد منابع بانکی مردم در استان را استفاده نکرده ایم باید مردم را به سرمایه گذاری تشویق و اعتمادسازی کنیم‌ تا اشتغال ایجاد شود‌. استاندار سپس با حضور در پارک‌ ارغوان نیشابور این پروژه را افتتاح کرد. پارک ارغوان بزرگ ترین پارک شهری نیشابور به وسعت ۹ هکتار است که فاز اول آن با هزینه ۴۵‌میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.این پارک مجهز به سامانه آبیاری و روشنایی هوشمند و مانیتورینگ است. همزمان با این مراسم ۱۵ پروژه شهری نیشابور با اعتباری حدود ۱۷۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید. استاندارسپس به مجتمع فولاد خراسان رفت و طی مراسمی چندین طرح بزرگ این مجتمع را افتتاح کرد. در این مراسم تقاطع غیر همسطح فولاد خراسان در جاده نیشابور - فیروزه با هزینه 120 میلیارد ریال و با مشارکت 50 درصدی مجتمع فولاد خراسان به بهره برداری رسید. همچنین طرح ارتقای فناوری کوره ذوب شماره یک، 200 واگن لبه بلند باری برای حمل محموله های فولاد و کارخانه شماره 2 تولید اکسیژن مجتمع فولاد خراسان با هزینه ریالی 152 میلیارد ریال و ارزی 29 میلیون یورو به بهره برداری رسید. همچنین طی بازدید رزم حسینی  از این مجتمع، عملیات اجرایی اولین اکو پارک صنعتی آغاز شد و استخر ذخیره آب 160 هزار متر مکعبی پساب صنعتی فولاد خراسان با هزینه 22 میلیارد ریال نیز به بهره برداری رسید. رزم‌حسینی‌در جمع کارکنان مجتمع فولاد خراسان خواستار توجه این‌مجتمع به عنوان‌معین اقتصادی منطقه به توسعه همه جانبه و متوازن به خصوص در روستاها شد تا با آموزش و سرمایه گذاری مانع از مهاجرت روستاییان شود. احمدی سلیمانی مدیر عامل فولاد خراسان نیز آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اعلام‌ کرد و افزود: برای صنعتی کردن کشاورزی و ارتقای بهره وری و طرح های آبخیزداری و آبخوان داری به منظور کمک به وضعیت آب در منطقه تحت هر نسخه ای آمادگی داریم.

برای نیشابور باید روزهای جهانی تعریف کنیم

استاندار سپس برای بازدید از ظرفیت های فرهنگی و گردشگری نیشابور به منطقه گردشگری عطار و خیام رفت و از نزدیک‌با مشکلات و ظرفیت های این حوزه آشنا شد. رزم حسینی در پایان سفر یک‌روزه خود به نیشابور و قبل از ترک این شهر، در گفت و گوی اختصاصی با خراسان رضوی با اشاره به افتتاح ۴۷۰ میلیارد تومان پروژه در نیشابور گفت: نیشابور با برخورداری از منابع مادی در حوزه کشاورزی، صنعت و معدن از سرمایه های مختلف بی بدیلی برخوردار است که در دنیا بی نظیر است و حضور بزرگانی مانند خیام، عطار، کمال الملک و فضل بن شاذان نیز موید این مطلب است. وی اظهار کرد: باید با همکاری میراث فرهنگی و فرمانداری روزهای جهانی برای نیشابور تعریف کنیم مانند کاری که در ترکیه انجام شده و یک روز جهانی به نام مولانا ثبت شده و هر سال افراد زیادی از سراسر جهان را به خود جلب می کند. وی در پاسخ به سوال خراسان رضوی درباره نبود اعتبار و بودجه مشخص برای روزهای ملی عطار و خیام‌گفت: نیشابور با این‌همه ظرفیت‌احتیاج‌به ۱۰ معین اقتصادی دارد تا حتی برای برگزاری مراسم ملی خود دچار مشکل نباشد و از آن ها استفاده شود. وی ادامه داد: نیشابور باید به یک مقصد گردشگری جهانی تبدیل و اماکن گردشگری و فرهنگی این شهر احیا شود تا از سه میلیون گردشگر خارجی که سالانه به خراسان رضوی می آیند بخشی به نیشابور هدایت شوند. رزم‌حسینی با اشاره به انتخاب فولاد خراسان به عنوان معین منطقه ۵ گفت: معین اقتصاد مقاومتی در چارچوب مسئولیت های اجتماعی اش وظیفه توانمند سازی جوامع محلی روستایی را بر عهده دارد که با این رویکرد و با آموزش کسب و کار برای جوانان و تربیت اقتصادی مردم، سطح اشتغال افزایش پیدا می کند.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: