دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گوید: 1900 عطاری بدون مجوز در مشهد وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ورودی عطاری، کیسه هایی که درون آن انواع گیاهان دارویی خشک شده تلنبار شده است در کنار قفسه های عرقیات گیاهی توجهم را جلب می کند. عطرهای در هم آمیخته گیاهان خشک شده، فضای عطاری را معطر کرده است. نصب کاغذهای سفید و رنگی با دست نوشته هایی درباره موارد مصرف عرقیات و داروهای گیاهی چند دقیقه ای در مقابل قفسه های عطاری میخکوبم می کند. برای هر گیاه و عرق فراوری شده یک دستور مصرفی نوشته شده است. بین انبوهی از گیاهان و داروهای گیاهی درگیر شده ام، در ظاهر همه چیز ایده آل است اما سوال این جاست آیا فعالیت این عطاری ها مجاز است؟ شهروندان می توانند به چنین مراکزی اعتماد کنند؟ آیا مسئولان بر فعالیت این صنف نظارتی دارند؟ به طورحتم این سوال ها به ذهن بسیاری از شهروندان نیز خطور کرده است چرا که خبرهای بسیاری از تخلفات برخی عطاری ها در شهر منتشر شده و آمارهای متفاوتی هم درباره عطاری های غیرمجازی که به قول متولیان، مثل قارچ در حال رشد است، مطرح شده است. از همین رو به تعدادی از عطاری های شهر مشهد مراجعه می کنیم و به بررسی فعالیت های آنان می پردازیم.

 چرب زبانی های فروشنده عطاری

مقصد اول ما یک عطاری در مرکز شهر مشهد است؛ به سراغ بانوی فروشنده این عطاری می روم و از کبد پرچربم می نالم. او بدون معطلی دارو تجویز می کند و می گوید: «نگران نباش، دارویی دارم که حالت را زود خوب می کند!» فروشنده به سرعت شربت عصاره گیاهی کاسیامون را پیشنهاد می کند و می گوید حتما دستور دارویی آن را بخوان. بانوی میان سالی که خود را با تجربه در این عرصه معرفی می کند، با صدایی آرام ادامه می دهد: «برای پادشاهی به نام کبد در بدنت نمی خواهی هزینه کنی؟ چهار تا از این شربت های گیاهی را بخر! طی بیست روز، هر روز یک فنجان از دارو را مصرف کن. چهار شیشه برایت بیاورم؟» مکثی می کنم و به فروشنده می گویم چه تضمینی وجود دارد که مصرف این شربت ضرر بیشتری برای کبدم نداشته باشد؟ پوزخندی می زند، بلافاصله از قفسه میزش بطری خالی کاسیامون را نشانم می دهد و می گوید: «ببین من هم از این داروی گیاهی مصرف کرده ام و در حال بهبودی هستم شما هم چهار بطری از این شربت را مصرف کن، زود خوب می شوی. دوست داری از اینترنت هم سرچ کن تا متوجه شوی من چه می گویم. هر شیشه 18 هزار تومان است و برای کبد فوق العاده چرب هم خوب است.» با چرب زبانی هایش قصد دارد من را متقاعد کند تا چهار شیشه داروی گیاهی خریداری کنم! دارویی که بدون هیچ بررسی از علایم بیماری و بدون هیچ تخصصی تجویز می کند و نگران هیچ چیز هم نیست.

وارد عطاری دیگری می شوم، کرم های دست ساز، پمادهای رفع درد عضلانی، لواشک، چای و انواع عرقیات گیاهی در قفسه های چیده شده عطاری همانند دیگر عطاری ها خودنمایی می کند. قبل از این که بخواهم با فروشنده صحبت کنم، مشتری دیگری وارد عطاری می شود و از فروشنده برای کاهش وزن پسر 10 ساله اش دارویی می خواهد که بی ضرر باشد. فروشنده نیز چندین دارو به او معرفی می کند و از او می خواهد چند ماه این روند درمانی را ادامه دهد تا نتیجه مطلوب آن را مشاهده کند؛ داروهایی که هیچ مشخصاتی ندارد و ترکیبات آن هم مشخص نیست! من هم، سراغ فروشنده می روم و از او دارویی برای درمان ورم معده می خواهم. فروشنده دارویی پیشنهاد می کند که دست ساز است و ترکیبات آن مشخص نیست. از او سوال می کنم برای کبد چرب چه داروی گیاهی پیشنهاد می کنید؟ او هم داروی کامسیامون را تجویز می کند و می گوید: «فقط 2 بطری از این شربت گیاهی برای درمان کبد چرب شما کافی است و نیازی نیست بیشتر از این مصرف کنید، بیشتر از دو بطری برای بدن شما مضر است!» دو عطاری با دو نسخه پیچی متفاوت برای یک بیماری!

نشت متادون در عطاری

با ناله از سنگ صفرا، سراغ عطاری دیگری در شهر می روم. از من می خواهد سونوگرافی ام را نشان دهم تا بهتر بتواند کمکم کند! کاملا همانند یک پزشک برخورد می کند! قرار می شود با آوردن سونوگرافی داروهای گیاهی مورد نیازم را تجویز کند. قبل از خداحافظی، متادون برای پدرم طلب می کنم، فروشنده می خواهد میزان مصرف دقیق پدرم را سوال کنم تا در مراجعه بعدی متادون را در اختیارم قرار دهد. قیمت یک شیشه متادون را 120 هزار تومان اعلام می کند و می خواهد بعد از تهیه متادون مراقب باشم در دسترس افراد دیگر قرار نگیرد! متادون به همین راحتی از عطاری ها قابل خرید است، کاری که مسئولان و متولیان، عطاری ها را از انجام دادن آن منع کرده اند.

داروی دست ساز برای درمان نازایی!

وارد یکی دیگر از عطاری های شهر می شوم، از فروشنده عطاری سوال می کنم برای درمان نازایی دارویی دارد؟ مکثی می کند و می گوید: این جا که ندارم باید از فردی که داروی خانگی دست ساز درست می کند، برایتان سفارش بدهم. البته در جریان باشید که باید  دوره درمانی آن را تکمیل کنید و هزینه هر دوره درمان خانگی دست ساز حدودا 100 هزار تومان می شود. شما باید صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.» او خیلی با اعتماد به نفس مدعی می شود: «چندین بیمار با مصرف داروی دست ساز خانگی درمان شده اند!»

فعالیت 1900 عطاری بدون مجوز در مشهد

در ادامه برای اطلاع از اقدامات انجام شده در زمینه سامان دهی عطاری ها در مشهد با مدیر طب سنتی و مکمل معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان متولی گفت و گو می کنیم. دکتر سید جواد مجتبوی با اشاره به این که اقدامات برای سامان دهی عطاری ها از یک سال اخیر آغاز شده است، می گوید: حدود دو هزارو 400 عطاری در مشهد وجود دارد که 500 عطاری مجوز فعالیت دارند و هزارو 900 عطاری بدون مجوز فعالیت می کنند. وی با بیان این که ضوابط فعالیت عطاری ها تاکنون در کشور به خوبی و به صورت روشن مشخص نبوده است، می افزاید: ما در استان ضوابطی را برای فعالیت عطاری ها تعیین کرده ایم، ویزیت و تجویز بیماران توسط این صنف ممنوع است و کار عطاری فروش مفردات گیاه دارویی طبق خواسته مشتری است. مجتبوی تصریح می کند: عطاری ها زمان گرفتن مجوز، آموزش های لازم را فرا می گیرند و به آن ها ضوابط مربوط در حیطه کاری شان اعلام می شود، اما طی سال های گذشته عطاری های بدون مجوز رشد یافته اند که از این آموزش ها بی بهره هستند و از ضوابط نیز بی اطلاع.

دخالت پزشکی = پلمب!

مدیر طب سنتی و مکمل معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که هم اکنون نظارت ها برای سامان دهی عطاری ها بیشتر شده است، اظهار می کند: هر جایی که مراجعه کنیم و  شاهد مواردی باشیم که دخالت در کار پزشک باشد، مانع می شویم و حتی عطاری متخلف پلمب می شود. امسال تاکنون حدود 430 بازدید از عطاری ها انجام شده است که حدود 60 عطاری به دلیل دخالت در درمان، داشتن داروهای دست ساز و ... پلمب شده اند.وی درباره عواقب دخالت عطاری ها در درمان بیمار تصریح می کند: بسیاری از اوقات بیمار برای درمان به طب رایج نیاز دارد، چنان چه عطاری ها در درمان دخالت کنند و به بیمارداروی گیاهی بدهند، بیمار ممکن است از طب رایج محروم شود و عوارضی برای بیمار داشته باشد در چنین شرایطی، عطاری باید پاسخگو باشد.وی با ذکر نمونه ای از مشکلاتی که در پی تجویز عطاری ها برای بیمار به وجود آمده است، می گوید: چندی پیش یک عطاری به خانمی پودر چاقی داده بود که باعث نامساعد شدن حال بیمار شد. همچنین برخی از بیمارانی که از تجویز عطاری ها استفاده کرده بودند با مشکلات روحی و روانی مواجه و بستری شده بودند و مواردی هم به شکایت انجامیده است. وی می افزاید: شهروندان بهتر است برای این اقدامات به سمت سلامتکده های تحت نظارت ما بیایند تا از استانداردهای درمانی بهره بگیرند. مجتبوی فروش داروهای دست ساز در عطاری ها را غیر مجاز اعلام می کند و می گوید: هنوز زمینه فروش داروهای گیاهی در داروخانه های ما فراهم نشده است، این در حالی است که قانون می گوید داروهای گیاهی باید در داروخانه ها فروخته شود.

ضرورت برخورد با غیرمجازها

قوطی عطارها پر است، هر دارویی برای هر بیماری که بگویید دارند، فرقی نمی کند علایم شما چه باشد، هر طور که بخواهند نسخه می پیچند. البته که در این بین بی شک عطاری هایی هم هستند که کاملا با وجدان کاری و قانون مند به فعالیت می پردازند و منافع مالی خود را به سلامت شهروندان ترجیح نمی دهند اما همین که عده ای در این عرصه فعالیت غیرقانونی می کنند قطعا اقدامات خوب و قانون مند سایر هم صنفی های خود را هم زیر سوال خواهند برد و باید مورد مواخذه قرار بگیرند و با آن ها برخورد قاطع شود.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: